Reklama

Ogólnopolski Zjazd Historyków Kościoła w 2013 r.

W dniach 4-6 kwietnia 2013 r. odbyło się w Pelplinie coroczne spotkanie historyków Kościoła z różnych ośrodków akademickich Polski. Od pierwszego tego typu zjazdu upłynęło już 50 lat. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski opiekę nad Sekcją Historyków Kościoła sprawuje bp prof. dr hab. Jan Kopiec (diecezja gliwicka), natomiast sekretarzem jest ks. prof. dr hab. Jan Walkusz (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).

Do Pelplina przybyło tym razem 50 historyków. Wśród nich było trzech biskupów (abp Edmund Piszcz, bp Jan Kopiec i bp Adam Szal). Głównym tematem obrad naukowych była problematyka misyjna Kościoła katolickiego. Ogółem wygłoszono 8 referatów. Całość otworzyło wystąpienie ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca na temat „Misyjnych dróg Kościołów Wschodnich”. Następnymi prelegentami w tym dniu byli: ks. dr Andrzej Miotk („Kontekstualny charakter pisarstwa historycznego na temat misji werbistów w Chinach”), ks. prof. Jan Walkusz („Od Kościoła europejskiego do Kościoła rodzimego. Misyjne nauczanie papieskie XX w.”) i ks. Franciszek Behrendt („Trudne punkty inkulturacji misyjnej na przykładzie małżeństw afrykańskich”). Na drugi dzień z wykładami wystąpili: o. dr hab. Zdzisław Gogola („Misje Braci Mniejszych w Paragwaju na przełomie XX i XXI wieku”), o. dr Janusz Brzozowski („Znaczenie synodów limskich dla ewangelizacji misyjnej Indian w ich języku i kulturze”), o. dr Paweł Zając („XVIII-wieczne obrazy misji katolickich - między tradycyjną pobożnością a oświeceniową krytyką”) i ks. dr Marek Grygiel („Wpływ misji kalifornijskich na postać kultury amerykańskiej”).

Uzupełnieniem wspomnianej części wykładowej było zorganizowanie specjalnego objazdu naukowego. Historycy udali się autokarem do takich miejscowości, jak: Wdzydze Kiszewskie, Kartuzy i Żukowo.

Z Sekcją Historyków Kościoła związane jest wydawnictwo naukowe „Kościół w Polsce. Dzieje i kultura”. Głównym pomysłodawcą i redaktorem tego periodyku jest ks. prof. Jan Walkusz, który w ten sposób uzasadnił konieczność jego założenia: „Przygotowane z olbrzymim nakładem pracy referaty, z wykorzystaniem zazwyczaj nowych źródeł, a później - wskutek dopowiedzeń, dyskusji i polemik - odpowiednio przeredagowane i uzupełnione, albo ginęły w trudno dostępnych czasopismach, albo - co było zjawiskiem zgoła częstszym, dyktowanym kłopotami wydawniczymi - w ogóle nie były publikowane. Nie trzeba dodawać, że straty historiografii kościelnej, wynikające z takich uwarunkowań, były niemałe. Chcąc zatem w jakiś sposób zaradzić tym problemom, a tym samym udostępnić szerszemu odbiorcy, (…) pragniemy zainicjować wydawnictwo seryjne”. Główną treść tego czasopisma stanowią materiały posesyjne z corocznych zjazdów historyków Kościoła w Polsce. Z czasem rozbudowano dział recenzji i omówień oraz wszczęto publikację bibliografii podmiotowej, która obejmuje wykaz dorobku naukowego historyków z różnych polskich ośrodków akademickich (książki, artykuły, recenzje oraz przeprowadzone doktoraty i magisteria). Każdego roku promocja nowego tomu czasopisma odbywa się podczas tego typu zjazdów. Na sesji naukowej w Pelplinie prezentowano już 12. numer tego wydawnictwa.

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

338 kandydatów rozpoczęło w tym roku formację do kapłaństwa

2022-10-05 14:02

[ TEMATY ]

klerycy

WSD w Częstochowie

W tym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło w Polsce 338 kandydatów, 236 w seminariach diecezjalnych a 102 w zakonnych i misyjnych. Najwięcej kandydatów przyjęto do seminarium w Tarnowie oraz do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń (tzw. 35 +) z siedzibą w Łodzi, a największą popularnością wśród kandydatów do zakonów cieszą się dominikanie. Tegoroczne statystyki powołań zebrane z 72 ośrodków w całej Polsce przekazał KAI ks. dr Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. W ubiegłym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło 356 kandydatów, mamy zatem do czynienia z ok. 9 procentowym spadkiem ogólnej ich liczby.

Powołania w diecezjach

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Miał zawsze paciorki różańca w ręku - o. Pio do Matki Bożej kierował swe prośby nieustannie

2022-10-06 21:27

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Ojciec Pio wielbił Maryję także w milczeniu. Jego wieczorną modlitwę bez słów, na zakończenie pracowitego dnia, z prośbą o opiekę na nadchodzącą noc, zauważył o. Carmelo z San Giovanni in Galdo. Ojciec Pio, leżąc w łóżku, miał wzrok przykuty do obrazu Najświętszej Maryi Panny, umieszczonego na ścianie. Wpatrzony był w Maryję jak dziecko, które czeka na pocałunek i czuły gest swojej mamy na dobranoc.

Miłość do Matki Najświętszej Ojciec Pio łączył z wielką czcią dla św. Józefa. Współbracia zaświadczyli, że bardzo często modlił się przed jego wizerunkiem znajdującym się na werandzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję