Reklama

Ogólnopolski Zjazd Historyków Kościoła w 2013 r.

W dniach 4-6 kwietnia 2013 r. odbyło się w Pelplinie coroczne spotkanie historyków Kościoła z różnych ośrodków akademickich Polski. Od pierwszego tego typu zjazdu upłynęło już 50 lat. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski opiekę nad Sekcją Historyków Kościoła sprawuje bp prof. dr hab. Jan Kopiec (diecezja gliwicka), natomiast sekretarzem jest ks. prof. dr hab. Jan Walkusz (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).

Reklama

Do Pelplina przybyło tym razem 50 historyków. Wśród nich było trzech biskupów (abp Edmund Piszcz, bp Jan Kopiec i bp Adam Szal). Głównym tematem obrad naukowych była problematyka misyjna Kościoła katolickiego. Ogółem wygłoszono 8 referatów. Całość otworzyło wystąpienie ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca na temat „Misyjnych dróg Kościołów Wschodnich”. Następnymi prelegentami w tym dniu byli: ks. dr Andrzej Miotk („Kontekstualny charakter pisarstwa historycznego na temat misji werbistów w Chinach”), ks. prof. Jan Walkusz („Od Kościoła europejskiego do Kościoła rodzimego. Misyjne nauczanie papieskie XX w.”) i ks. Franciszek Behrendt („Trudne punkty inkulturacji misyjnej na przykładzie małżeństw afrykańskich”). Na drugi dzień z wykładami wystąpili: o. dr hab. Zdzisław Gogola („Misje Braci Mniejszych w Paragwaju na przełomie XX i XXI wieku”), o. dr Janusz Brzozowski („Znaczenie synodów limskich dla ewangelizacji misyjnej Indian w ich języku i kulturze”), o. dr Paweł Zając („XVIII-wieczne obrazy misji katolickich - między tradycyjną pobożnością a oświeceniową krytyką”) i ks. dr Marek Grygiel („Wpływ misji kalifornijskich na postać kultury amerykańskiej”).

Uzupełnieniem wspomnianej części wykładowej było zorganizowanie specjalnego objazdu naukowego. Historycy udali się autokarem do takich miejscowości, jak: Wdzydze Kiszewskie, Kartuzy i Żukowo.

Z Sekcją Historyków Kościoła związane jest wydawnictwo naukowe „Kościół w Polsce. Dzieje i kultura”. Głównym pomysłodawcą i redaktorem tego periodyku jest ks. prof. Jan Walkusz, który w ten sposób uzasadnił konieczność jego założenia: „Przygotowane z olbrzymim nakładem pracy referaty, z wykorzystaniem zazwyczaj nowych źródeł, a później - wskutek dopowiedzeń, dyskusji i polemik - odpowiednio przeredagowane i uzupełnione, albo ginęły w trudno dostępnych czasopismach, albo - co było zjawiskiem zgoła częstszym, dyktowanym kłopotami wydawniczymi - w ogóle nie były publikowane. Nie trzeba dodawać, że straty historiografii kościelnej, wynikające z takich uwarunkowań, były niemałe. Chcąc zatem w jakiś sposób zaradzić tym problemom, a tym samym udostępnić szerszemu odbiorcy, (…) pragniemy zainicjować wydawnictwo seryjne”. Główną treść tego czasopisma stanowią materiały posesyjne z corocznych zjazdów historyków Kościoła w Polsce. Z czasem rozbudowano dział recenzji i omówień oraz wszczęto publikację bibliografii podmiotowej, która obejmuje wykaz dorobku naukowego historyków z różnych polskich ośrodków akademickich (książki, artykuły, recenzje oraz przeprowadzone doktoraty i magisteria). Każdego roku promocja nowego tomu czasopisma odbywa się podczas tego typu zjazdów. Na sesji naukowej w Pelplinie prezentowano już 12. numer tego wydawnictwa.

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprzeciw wychowanków ks. A. Zienkiewicza wobec Nagrody Wrocławia dla Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

2021-06-21 12:40

Karol Porwich/Niedziela

Nie milkną echa po kontrowersyjnej decyzji Rady Miejskiej Wrocław związanej z przyznaniem Nagrody Wrocławia za rok 2021 - Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet . Swoje oburzenie wyraża wiele środowisk działających w mieście. Protest w tej sprawie wyrazili także Wychowankowie Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Złożyli go na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej, Bohdana Aniszczyka.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja tarnowska: Lista nominacji na proboszczów

2021-06-18 08:09

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do zapoznania się z listą nominacji na proboszczów z dnia 17 czerwca 2021r.

ks. Krzysztof Waśko do parafii Bystra

CZYTAJ DALEJ

Zaatakowanych 4350 e-maili; służby dysponują informacjami o związkach agresorów z działaniami rosyjskich służb

2021-06-22 12:38

[ TEMATY ]

atak

cyberatak

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

ABW i SKW ustaliły, że zaatakowanych zostało co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli, wśród nich ponad 100 należących do polityków; służby dysponują informacjami o związkach agresorów z działaniami rosyjskich służb specjalnych - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"ABW i SKW ustaliły, że na liście celów przeprowadzonego przez grupę UNC1151 ataku socjotechnicznego znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli lub funkcjonujących w polskich serwisach poczty elektronicznej. Służby dysponują informacjami świadczącymi o związkach agresorów z działaniami rosyjskich służb specjalnych" - czytamy we wtorkowym komunikacie rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję