Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ślady Oksfordczyka w Cieszynie

W Książnicy Cieszyńskiej 29 kwietnia o 17.30 odbędzie się wykład poświęcony żyjącemu w XVI wieku św. Edmundowi Campionowi oraz rękopisowi jego autorstwa, który znalazł się w Cieszynie za sprawą ks. Leopolda Szersznika

Niedziela bielsko-żywiecka 17/2013, str. 2

[ TEMATY ]

kultura

Archiwum Książnicy Cieszyńskiej

Rękopis, który może okazać się autografem św. Edmunda Campiona

Rękopis, który może okazać się autografem św. Edmunda Campiona

Sprawa dotyczy niepozornego manuskryptu autorstwa Campiona, urodzonego w Londynie absolwenta Oksfordu, uniwersyteckiego wykładowcy i diakona Kościoła anglikańskiego, który przeżył nawrócenie i po ucieczce z Anglii i kilkuletnim pobycie w Irlandii, Flandrii i Rzymie wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, a jako nowicjusz trafił na Morawy. Po otrzymaniu w 1578 r. święceń kapłańskich i krótkim pobycie w Wiedniu, w 1580 r. został wysłany z misją ewangelizacyjną do Anglii, gdzie na skutek prowadzonej działalności duszpasterskiej oraz rozgłosu, jaki w Anglii zyskały jego pisma polemiczne, został uwięziony, poddany torturom i ostatecznie - jako zdrajca stanu, któremu to oskarżeniu podlegali wszyscy praktykujący katolicy w Anglii - w 1581 r. stracony. Uznany za męczennika, w 1886 r. został beatyfikowany przez papieża Leona XIII. Kilkadziesiąt lat później jego proces kanonizacyjny miał doprowadzić do wyniesienia Campiona na ołtarze jako świętego. W grupie 40 angielskich i walijskich męczenników został kanonizowany przez Pawła VI w 1970 r.

Reklama

Dzieło Campiona przywiezione przez ks. Szersznika z Czech, przez długie lata leżało na półce cieszyńskiej biblioteki, gdy dr Clarinda Calma podczas kwerend w Rzymie natknęła się na notkę o cieszyńskim rękopisie. Wraz z dr G. Kirloyem badaczka chce poddać badaniom ów rękopis, który może okazać się autografem św. Campiona. Jeśli ta hipoteza się sprawdzi, okaże się, że Książnica Cieszyńska jest posiadaczką ważnego dla europejskiej kultury zabytku i relikwii związanej z męczennikiem.

- Wykład, który przy okazji kwerend w Książnicy wygłoszą dla cieszyńskiej publiczności dr Clarinda Calma (Wyższa Szkoła Europejska im ks. J. Tischnera), dr Gerard Kilroy (St. Catherine College, University of Oxford), poświęcony będzie biografii E. Campiona oraz jego polskim powiązaniom i odniesieniom. Analizie poddany zostanie także pisarski dorobek angielskiego jezuity, zwłaszcza zaś znaczenie, jakie dla rozwoju badań w tej dziedzinie ma odnalezienie cieszyńskiego rękopisu - informują organizatorzy wykładu w Cieszyńskiej Książnicy.

2013-04-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podróż do krainy Muzyki Sakralnej

Koncertem Venice Baroque Orchestra i włoskiej wokalistki Rominy Basso 1 maja br. na Jasnej Górze zostanie zainaugurowany XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Koncert dedykowany jest 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Po raz piąty organizuje go Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater.

CZYTAJ DALEJ

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się najdłuższy pontyfikat w dziejach Kościoła

2021-06-16 18:58

[ TEMATY ]

pontyfikat

Pius IX

wikipedia.pl

Przed 175 laty – 16 czerwca 1846, po dwudniowym konklawe, które odbyło się w rzymskim Pałacu Kwirynalskim, nowym papieżem został Giovanni Maria Mastai-Ferretti, który przyjął imię Pius IX.

W 5 dni później odbyła się jego koronacja i tak rozpoczął się pontyfikat, który miał się okazać najdłuższym w dziejach Kościoła katolickiego, jeśli nie liczyć pierwszego papieża – św. Piotra, o którego posługiwaniu na tym urzędzie mamy niewiele pewnych wiadomości i tylko tradycja głosi, że pełnił on to stanowisko ponad 30 lat.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Sołtysowicach

2021-06-20 20:21

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył o. Alan Brzyski, minister prowincjalny

Eucharystii przewodniczył o. Alan Brzyski, minister prowincjalny

Msza św. dziękczynna za 800 lat Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i erygowanie  Wspólnoty przy klasztorze pw. Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych miały miejsce 20 czerwca w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Alan Tomasz Brzyski OFM, minister prowincjalny. Uroczystość zgromadziła wielu gości. Obecni byli: o. Tomasz Kryger OFMCap, asystent regionalny FZŚ; o. Jozafat Roman Gohly OFM, asystent prowincjalny FZŚ; ks. Andrzej Jackiewicz, kustosz sanktuarium św. Franciszka w Jutrzynie; o. Faustyn Zatoka OFM, proboszcz parafii i dziekan, asystent wspólnoty; br. Rafał Gorzołka OFM, gwardian klasztoru; br. Zbigniew Mirecki OFS, przełożony Rady Regionu wrocławskiego FZŚ i br Tadeusz Wąsowski, przełożony wspólnoty FZŚ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję