Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Historia pewnej stodoły

Przy parafii św. Barbary w Strumieniu powstaje Centrum Duszpasterskie im. Jana Pawła II. To kolejna inicjatywa, którą realizuje się w tej parafii, by posłużyła innym ludziom - parafianom i pielgrzymom

Niedziela bielsko-żywiecka 17/2013, str. 7

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Archiwum parafii w Strumieniu

Tak wyglądała stodoła w trakcie prac remontowych w 2011 r.

Tak wyglądała stodoła w trakcie prac remontowych w 2011 r.

A od czego się to właściwie zaczęło? Zaczęło się od stojącej w pobliżu kościoła starej... stodoły. Od kiedy powstała parafia w Strumieniu, czyli od 1454 r., otrzymała również tereny orne i leśne. Żaby wykorzystać te tereny w jak najlepszy sposób, wybudowano w pobliżu kościoła stodołę. Najpierw budynek był drewniany. Murowana stodoła, a także probostwo, powstały w tym miejscu w 1882 r. Wybudował je ówczesny proboszcz parafii - ks. Józef Pawlik. Pod koniec II wojny światowej okupanci ostrzelali świątynię i ten budynek gospodarczy, zrzucili bomby, wskutek czego po wojnie trzeba było naprawiać liczne zniszczenia i uszkodzenia, zwłaszcza na dachu. Jednakże komuniści zagarnęli bezprawnie dobra parafialne, w tym i stodołę. Wynajmowali ją prywatni rolnicy, a w latach 70. XX wieku znów mogła być użytkowana na potrzeby parafii. Wówczas mieścił się w niej mały kurnik, a także składowano w niej różne przedmioty służące kościelnym celom, np. jakieś dekoracje. Stodołę powtórnie przemurowano w 1985 r., a w kolejnych latach odnowiono bramy wjazdowe oraz przerobiono kurnik. Podczas remontu w kościele posłużyła ona na składowanie różnych rzeczy związanych z pracami remontowymi.

Reklama

Remont się skończył i powstało pytanie - co dalej z niszczejącą stodołą? Zdecydowano, żeby ją gruntownie wyremontować i utworzyć w niej Centrum Duszpasterskie im. Jana Pawła II, czyli takie miejsce, które posłuży parafianom oraz pielgrzymom przybywającym do sanktuarium św. Barbary. Będą się tam mogli spotykać, rozmawiać. Tutaj będą się też mogły odbywać różne konferencje i inne spotkania. Ponadto w centrum znajdą się różne pamiątki związane z osobą bł. papieża Jana Pawła II, m.in. książki.

Prace modernizacyjne ruszyły w 2009 r. Wyremontowano budynek, pokryto go dachówką cementową, wymalowano go z zewnątrz i od środka. Wyposażono kuchnię, przygotowano toalety, położono podłogi i boazerię. Wszystkie dotychczasowe prace były możliwe m.in. dzięki wsparciu finansowemu prywatnych darczyńców i dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 10 kwietnia br. o godz. 17 bp Tadeusz Rakoczy udzielił strumieńskiej młodzieży bierzmowania. Po Mszy św. poświęcił budynek stanowiący główny element Centrum Duszpasterskiego im. Jana Pawła II. Ks. prał. Oskar Kuśka planuje zmodernizować również teren wokół budynku. Ma tam powstać ogród ze stacjami drogi krzyżowej. A wszystko zaczęło się od stodoły...

2013-04-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Barcelona: konferencja o duszpasterstwie wielkich miast

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

G.OZCAN / photo on flickr

Poparcie dla kreatywnych wysiłków na rzecz ewangelizacji wielkich aglomeracji współczesnego świata wyraził Papież w przesłaniu do arcybiskupa Barcelony kard. Lluisa Martineza Sistacha. Był on gospodarzem międzynarodowej konferencji na temat duszpasterstwa wielkich miast. Wzięło w nim udział 23 biskupów takich metropolii, w tym kard. Kazimierz Nycz z Warszawy. Papieskie przesłanie odczytano wczoraj podczas nabożeństwa, które odbyło się w ramach konferencji w barcelońskiej bazylice Sagrada Familia.

Jak zaznaczył Franciszek, Kościół ma za zadanie wychodzić z Ewangelią do ludzi wszystkich epok i sytuacji życiowych, stając się w ten sposób narzędziem Boga, który nigdy nie opuszcza człowieka. Misja ta wiąże się często z koniecznością przezwyciężania schematów i wychodzenia na peryferie. Duszpasterzom nie może zatem zabraknąć ducha ofiarności, otwartości i solidarności, by ci, których spotykają, poczuli się we wspólnocie, na przekór atomizacji i anonimowości, jakie dominują w wielkich miastach.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Satyrycznie i patriotycznie. Koncert Jana Pietrzaka

2021-06-22 10:05

[ TEMATY ]

koncert

Wieluń

Jan Pietrzak

Kino‑teatr Syrena

Zofia Białas

21 czerwca w Kino-teatrze „Syrena” odbył się koncert kameralny „Blask bitewnej chwały”. Wystąpili Jan Pietrzak i przyjaciele – kapela w składzie: Mariusz Dubrawski, Wojciech Ruciński, Grzegorz Paliszak, Jerzy Czekalla i Tomasz Bielski.

– Bitwy staczane przez Polaków w obronie wolności (nie tylko te zwycięskie) przetaczały się przez historię Polski i uczyły kolejne pokolenia, jak należy walczyć o wolność i utrzymanie niepodległości – powiedział Jan Pietrzak. – Nieustanna walka w obronie polskiej tożsamości wydaje się aktualna i dzisiaj, w 100. rocznicę podpisania traktatu ryskiego w 1921 r., kończącego wojnę polsko-bolszewicką – podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję