Reklama

Niedziela Częstochowska

Temat tygodnia

Zauważmy Dzień Flagi

Niedziela częstochowska 17/2013, str. 1, 8

[ TEMATY ]

flaga

BOŻENA SZTAJNER

Od 2004 r. 2 maja jest obchodzony w Polsce jako Dzień Flagi RP. Flaga to znak, który wiąże Polaków w ojczyźnie i na całym świecie. Pod tym znakiem idziemy przez życie. Na świecie znaki państw są należycie honorowane, np. w Stanach Zjednoczonych ludzie bardzo kochają swoją flagę, często znajduje się ona na poczesnym miejscu przed domem, na samochodzie i przy różnych okolicznościach. Musimy szanować swoją narodową biało-czerwoną, pamiętając, że w ułożeniu poziomym flagi kolor czerwony jest na dole. (Te same kolory, ale odwrotnie ułożone - czerwony na górze - mają flagi Monako i Indonezji, różniące się od siebie jedynie formatem).

Jest wiele okoliczności, które każą nam myśleć o ojczyźnie, o jej historii, teraźniejszości i przyszłości. Flaga jest znakiem identyfikacji narodowej. Jak dowód tożsamości, paszport czy prawo jazdy, flaga narodowa jest znakiem przynależności do określonej narodowości.

Reklama

Dodatkową okolicznością naszego patriotyzmu jest jego związek z religią katolicką. Mówi się powszechnie: Polak katolik. Niektórzy dziś nieco ośmieszają ten dwuczłon wyrazowy, ale historia pokazuje, że wielokrotnie dobrze na tym jako naród wyszliśmy. Polak katolik to człowiek, który jest włączony w Kościół Boży, żyje i oddycha Chrystusem i Jego Ewangelią, który przestrzega Dekalogu.

Oczywiście, mogą być uczciwi i prawi Polacy o innym wyznaniu chrześcijańskim lub niewierzący w Boga. Dla nas jest ważne, że większość polskiego społeczeństwa to katolicy i tak się utożsamiamy. Dobrze by było, żeby pod polskim sztandarami było jak najwięcej dobrych katolików - to niezwykle ważne zarówno, gdy chodzi o sprawy kultury, polityki, jak i sprawy gospodarcze. Uszanujemy wtedy wszystko, co Polskę stanowi, jak wielokrotnie podkreślał kard. Stefan Wyszyński, co stanowi nasz naród, a więc kulturę, obyczaj, moralność, tradycję, politykę i elementy, które przynależą do polskości, do naszego dziedzictwa. Szczególnie ważna jest tu nasza narodowa historia. Pamiętamy, jak Polacy stanęli na baczność, gdy władze rządowe podjęły próby umniejszania polskiej historii. Naród się poderwał, znaleźli się ludzie, którzy podjęli nawet strajk głodowy, żeby zmusić rząd do poważniejszego traktowania tych lekcji w szkołach. Bo „historia magistra vitae” - Historia jest nauczycielką życia, o czym już wiedzieli starożytni. Jan Paweł II zaś powiedział, że narody, które tracą pamięć, giną. Kraje, które nie mają swojej historii albo zapominają o niej, nie mają zakorzenienia, nie myślą o swoim bycie, mało wiedzą i będą ginąć.

Czymś pięknym i zacnym jest więc dla naszej narodowej świadomości Dzień Flagi, zwłaszcza że obchodzony jest tuż przed uroczystością 3 Maja, kiedy to na Jasnej Górze, wszędzie na świecie i w Polsce, gdzie tylko są polskie dusze, czcimy Maryję jako Królową Polski. Dzień Flagi jest też Światowym Dniem Polonii i Polski za Granicą. Dobrze więc, że 2 Maja przylega bezpośrednio do 3 Maja i jest pięknym narodowym wstępem do wielkich uroczystości maryjnych, mających także charakter narodowy.

Uczcijmy ten czas, mówmy o jego treści dzieciom i młodzieży, i mimo wielu problemów, które są udziałem nas, Polaków, cieszmy się Polską i tym, że jesteśmy Polakami.

2013-04-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Flagi w Wieluniu

[ TEMATY ]

flaga

Wieluń

Zofia Białas

Główna część uroczystości związanych z Dniem Flagi miała miejsce na Placu Legionów gdzie o godzinie 13.00 przybyli wszyscy zainteresowani i zachęceni programem obchodów. A w programie znalazły się: ozdoba rosnących przy placu drzewek lampionami, układanie z puzzli wielkiej mapy Polski w kolorze biało- czerwonym, tańce narodowe, a na koniec konkurs z nagrodami na pomysł stroju narodowego. Hitem były postacie ubrane w stroje narodowe.

Dzień Flagi w Wieluniu zakończył koncert zatytułowany „Witaj Biało – Czerwona” w wykonaniu Chóru „Kraj Rodzinny” (wcześniej „Rota”) działającego przy Domu Polskim w Baranowiczach na Białorusi. Chór, mówiła Jadwiga Szustał, jego członkini i prezes Instytucji Kulturalnej „Kresy” liczy sobie 30 lat. Od 15 lat prowadzi go Tatiana Pańko. Chór jest jednym z najlepszych chórów polskich działających na Białorusi. Od ponad 10 lat współpracuje z Zespołem Instrumentów Ludowych „Fajerwerk”. Chór łączy wielu wspaniałych ludzi różnych profesji, wszystkich połączonych miłością do muzyki, naszych Rodaków. Razem z członkami Zespołu „Fajerwerk” liczy 45 członków. Duszą chóru jest Jadwiga Szustał, prowadząca koncert. Chór ma w repertuarze kolędy, pieśni maryjne, pieśni patriotyczne. Swój repertuar wykonuje w języku polskim, białoruskim, ukraińskim, rosyjskim i po łacinie. Sztandarowym utworem wykonywanym podczas koncertów jest utwór „Kraj rodzinny”. Chór występuje od wielu lat w Polsce. Bierze udział w Przeglądach Kolęd, także tym w Będzinie. Wielu jego członków ma Kartę Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021 w Archidiecezji Łódzkiej

2021-06-21 15:14

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezja.lodz.pl

Dziś podczas południowej Eucharystii celebrowanej w archikatedrze św. Stanisława Kostki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś metropolita łódzki wręczył nominacje nowym proboszczom i wikariuszom.

Duchowni zmienią swoje dotychczasowe miejsca posługi z końcem sierpnia br., aby wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocząć swoją pracę duszpasterską we wspólnotach, do których zostali posłani przez arcybiskupa łódzkiego. Jest to pierwsza część translokat na terenie Archidiecezji Łódzkiej, druga część będzie miała miejsce w sierpniu.

CZYTAJ DALEJ

Co nam dziś mówią nowi polscy błogosławieni? – debata poświęcona matce Czackiej i kard. Wyszyńskiemu

2021-06-23 18:50

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja.info

- Nowi błogosławieni przekonują nas dziś o potrzebie wizji duszpasterskiej w Kościele, wartości poszukiwania nowych dróg oraz o tym, że kryzysy można przeżywać jako szansę na wzrost – mówili uczestnicy debaty „Co nam dziś mówią nowi polscy błogosławieni”, która odbyła się w ramach edukacyjnej sesji wykładowej „Kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka – nauczyciele i świadkowie miłości Boga, bliźniego i Ojczyzny”.

Spotkanie odbyło się dziś w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję