Reklama

Niedziela Częstochowska

Jan Paweł II błogosławi miastu z Parku Miniatur

W Parku Miniatur Sakralnych na Złotej Górze w Częstochowie 13 kwietnia odsłonięta została najwyższa na świecie statua bł. Jana Pawła II. Miasto zyskało kolejną atrakcję turystyczną, dzięki której być może ci, którzy przybywają do Częstochowy, będą chcieli zatrzymać się tutaj dłużej. Statuę Papieża Polaka pobłogosławił i odsłonił metropolita częstochowski abp Wacław Depo

Niedziela częstochowska 17/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Margita Kotas

Zgromadzonych wzruszał i bawił „Mały Chór Wielkich Serc”

Zgromadzonych wzruszał i bawił „Mały Chór Wielkich Serc”

Już sam transport statuy do Częstochowy budził za pośrednictwem mediów zainteresowanie całej Polski. Nic dziwnego, bowiem była to skomplikowana operacja logistyczna - statua została przetransportowana w częściach z hali wykonawcy, firmy MALPOL z Nowej Soli. Blisko tydzień trwał sam jej montaż, podczas którego nie obyło się bez nagłych zwrotów akcji. Dziś niemal 14-metrowa statua cieszy oko przybywających do Parku Miniatur Sakralnych, ale i sporą liczbę mieszkańców Częstochowy.

Największa na świecie statua Jana Pawła II jest wotum prezesa Parku Miniatur Sakralnych, Leszka Łysonia, za ocalenie syna, a sama data jej odsłonięcia nie jest datą przypadkową. Dokładnie cztery lata temu, 13 kwietnia, Leszek Łysoń przyzywając pomocy Jana Pawła II uratował życie swojemu tonącemu synkowi. - Postanowiłem wówczas odwdzięczyć się za to Papieżowi - podkreślał prezes na jednej z konferencji prasowych poprzedzających uroczystość, zaznaczając jednocześnie, że jest to bardzo osobista kwestia a nie sprawa biznesowa. - Gdybym tylko mógł, postawiłbym jeszcze większy pomnik, choć nie da się konkurować z tym, który Ojciec Święty własnym życiem postawił sobie sam.

Reklama

Statua przedstawia Jana Pawła II w geście uniesionych do błogosławieństwa ramion i zwrócona jest w kierunku Jasnej Góry, którą Papież Polak nawiedzał niemalże podczas każdej pielgrzymki do ojczyzny.

Uroczystość odsłonięcia odbyła się pod patronatem honorowym abp. Józefa Kowalczyka, prymasa Polski. Wzięli w niej udział: władze miasta, przedstawiciele świata kultury, Kościoła i mediów na czele z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem redaktorem naczelnym „Niedzieli”. Listy gratulacyjne przesłali nuncjusz apostolski Celestino Migliore oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

- Takiego zawierzenia Bogu, jakie miał Jan Paweł II życzę każdemu z was - mówił do zebranych na uroczystości abp Wacław Depo, który wraz z prezesem Leszkiem Łysoniem dokonał odsłonięcia monumentu. Błogosławiąc statuę, Metropolita Częstochowski odmówił modlitwę przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II o to, aby świat doświadczył, że Chrystus jest Panem dziejów i historii. Na pożegnanie abp Wacław Depo został obdarowany przez właściciela Parku Miniatur Sakralnych, spółkę MTK „Morion”, dziesięciokrotnie pomniejszoną kopią statuy.

Błogosławieństwo i odsłonięcie statuy poprzedził występ aktora Jerzego Zelnika, który odczytał fragmenty utworów literackich i nauczania bł. Jana Pawła II, oraz „Małego Chóru Wielkich Serc” z Łodzi pod kierunkiem o. Piotra Kleszcza - opiekuna, dyrygenta, kompozytora i tekściarza zespołu. Na zakończenie uroczystości zaśpiewali natomiast Ewa Walczak i Andrzej Szczepański, tworzący jeleniogórski duet „Ewan”.

2013-04-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszystkie „Encykliki św. Jana Pawła II” dostępne w formie audiobooka

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Encyklika

Mat. prasowy

Dzięki współpracy paulinów, krakowskiego Domu Wydawniczego „Rafael” oraz Poczty Polskiej ukazała się wyjątkowa edycja „Encyklik św. Jana Pawła II” w formie audiobooka. Nauczanie papieża Polaka odczytują znane osoby, w tym Jerzy Zelnik, Jerzy Kowalski czy Marcin Kwaśny.

Jak wyjaśnia o. Mariusz Tabulski OSPEE, taka forma wydania wszystkich encyklik św. Jana Pawła II jest odpowiedzią na zabieganie współczesnego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Brytyjski historyk: Niemcy byli zaskoczeni skalą Powstania Warszawskiego

2021-07-31 09:03

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Wikipedia/Sylwester Braun

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

28 sierpnia 1944 r. budynek Prudentialu został trafiony przez 2-tonowy pocisk

Niemcy nie byli całkowicie zaskoczeni wybuchem Powstania Warszawskiego, ale jego skalą i zaciętością walk - tak, bo spodziewali się, że dadzą radę je stłumić w ciągu kilku dni - mówi PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse.

W niedzielę mija 77 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

CZYTAJ DALEJ

Zanim wyszli na trasę, odwiedzili "Orzecha"

2021-07-31 23:15

Bogdan Mączyński

Delegacja gr. XIV Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej modliła się dziś przy grobie "Orzecha". Jutro wyruszają na trasę, dlatego dzień przed wyjściem chcieli być przy grobie zmarłego w tym roku ks. przewodnika. 

Na wspólną modlitwę przybyła sześcioosobowa grupa - To dla nas ważne, aby przed wyjściem naszej grupy odwiedzić grób kogoś, kto zapoczątkował pielgrzymkę z Wrocławia, nadał jej ducha i prowadził ją przez 40 lat. Tegoroczna pielgrzymka jest w jakimś sensie historyczna. Fizycznie nie ma z nami ks. Stanisława Orzechowskiego. Pozostał jednak w naszej pamięci, dlatego też chcemy na trasie pielgrzymki modlić się za naszego przewodnika - mówi ks. Łukasz Romańczuk, przewodnik części górowskiej - gr. 14. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję