Reklama

Niedziela Kielecka

Jubileusz to nie kamienne pomniki

Niedziela kielecka 17/2013, str. 1, 6

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

T. D.

Kościół Świętego Krzyża w Kielcach

Kościół Świętego Krzyża w Kielcach

Salezjańska parafia Świętego Krzyża w Kielcach trwa w rozłożonym na miesiące jubileuszu stulecia - obecnie to mniej więcej półmetek tego szczególnego czasu. Gospodarze parafii - księża salezjanie zadbali, aby każdy z poszczególnych miesięcy obfitował w ciekawe duszpastersko wydarzenia, wytyczające świeże nurty współczesnej ewangelizacji, aby stulecie parafii świadczyli ludzie i dzieła ich serc, a nie martwe pomniki. - Przykład? Studnia w Czadzie, na którą zebraliśmy ok. 100 tys. zł. Brakuje jeszcze 50 tys. Zbudujemy tę studnię - zapewnia ks. proboszcz Zygmunt Kostka SDB.

Czy zmiany są potrzebne, czy są możliwe?

Zaplanowane na 21 kwietnia wydarzenie w kościele Świętego Krzyża to spotkanie na wszystkich Mszach świętych (i po) z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim, wieloletnim sekretarzem Jana Pawła II i Benedykta XVI. Wizyta w parafii świadka życia polskiego Papieża odbywała się w konwencji święta Miłosierdzia Bożego, świadectwa abp. Mokrzyckiego o Janie Pawle II, możliwości zadawania pytań gościowi, czy też nabycia nowej książki abp. Mokrzyckiego.

Z kolei 28 kwietnia parafia wspólnie podejmuje temat „Miłość a uzależnienia” w ramach spotkania ze stowarzyszeniem udzielającym pomocy osobom uzależnionym. Bo przeciwdziałanie uzależnieniom, mądra profilaktyka - to potrzeba chwili.

Jubileuszowe obchody zaczęły się z Nowym Rokiem. Styczeń 2013 r. w parafii salezjańskiej upłynął pod znakiem troski o dzieci, którym udzielano błogosławieństwa Bożego Dzieciątkiem Jezus z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem. Z dziećmi spotykał się wówczas bp Marian Florczyk, były uroczystości ku czci św. ks. Jana Bosko - z udziałem bp. Kazimierza Gurdy, było zimowisko i specjalne błogosławieństwo dla matek oczekujących potomstwa. W lutym spotkanie z dyrektorem Wolontariatu Misyjnego w Krakowie - ks. Adamem Parszywką - zainicjowało projekt budowy studni w Czadzie. „Wy też jesteście Kościołem” - taki z kolei tytuł nosiło spotkanie związków niesakramentalnych. Z racji Roku Wiary parafia rozpoczęła także cykl spotkań pt. „Jaka jest nasza wiara”. W marcu zastanawiano się nad darami sakramentu chrztu, organizując spotkania tematyczne i Msze św. dla dzieci chrzczonych w parafii od 2006 r.

Reklama

Natomiast już w maju... - „...W każdą niedzielę maja, po zakończonej Mszy św. jesteś zaproszony, by przystanąć i wypić kawkę czy herbatę w naszym jubileuszowym namiocie (...). Będziemy spotykali się na nabożeństwach maryjnych nie tylko w kościele, ale także na wybranych ulicach naszej parafii”. Czerwiec, lipiec i sierpień to m.in. kapłańskie jubileusze, szereg kazań na temat ks. Bosko i przybycie jego relikwii oraz czas wielu pielgrzymek. 14 września - w święto Podwyższenia Krzyża Świętego odbędą się główne uroczystości odpustowe i jubileuszowe stulecia parafii. Przygotowany na jubileusz specjalny folder salezjanie kończą komunikatem: „We wrześniu przewidziane jest otwarcie nowego węzła Żelazna. Mamy nadzieję, że droga do świątyni będzie prostsza dla wszystkich parafian”. Mniej więcej o to księżom salezjanom chodzi. - W tym wyjątkowym roku chcemy rozbudować przygotowanie do sakramentów, aby pogłębić wiarę o sakramentach i ich znaczeniu w życiu chrześcijanina - podkreśla Ksiądz Proboszcz. Uważa, że „zaniedbany jest przekaz wiary w rodzinie, że zanikł model przekazu jej z pokolenia na pokolenie”. Salezjanom chodzi także o otwartość Kościoła wobec wielu środowisk będących na jego marginesie, np. osób żyjących w związkach niesakramentalnych, o niepopadanie w rutynę duszpasterską. Zależy im w tym roku jubileuszowym na pochyleniu się nad problematyką dobrej katechezy dorosłych, inspirującej do wzrastania w wierze, która często pozostaje na poziomie przygotowania do Pierwszej Komunii świętej, czasami bierzmowania... Do uczestnictwa w tych inicjatywach parafianie ze Świętego Krzyża zaproszeni są szczególnie, ale mile widziani są także goście.

Reklama

Kościół w fabrycznej dzielnicy

W 1902 r. był już gotów projekt neogotyckiej świątyni, która miała powstać na terenie rozległej parafii katedralnej, dając początek nowej parafii. Autorem projektu był arch. Stanisław Szpakowski. Dziedzic Rogienic - Karol Malski testamentem przeznaczył część majątku na budowę nowego kościoła w Kielcach. Inicjatywę objął patronatem biskup kielecki Tomasz Kuliński i przekazał na to 7 tys. rubli. Miejsce pod kościół wybrano w kolejowo-fabrycznej dzielnicy, na placu ofiarowanym przez kielecką rodzinę Grochwalskich, powiększonym przez zakup i darowizny (m.in. od Redzów, Łąskich, Nejmiakowej). W 1902 r. zawiązał się komitet budowy, któremu w imieniu Kurii w Kielcach prezesował ks. Edmund Taylot z kieleckiej katedry. Zadaniem komitetu było gromadzenie pozwoleń, nadzorowanie projektów, zbieranie funduszy. W 1904 r. została podpisana umowa ze Stanisławem Szpakowskim i Ludwikiem Klimą - przedsiębiorcą budowlanym. Dobry start inicjatywy zakłóciły jednak problemy finansowe i trudne negocjacje z rzemieślnikami, powodujące zastój w budowie. W tym czasie zmarł wielki orędownik dzieła - bp Kuliński. W 1910 r. nowy ordynariusz - bp Augustyn Łosiński wyznaczył nowego kierownika nadzoru budowy - ks. prof. Bronisława Obuchowicza, a potem ks. kan. Rafała Rączkę. Wówczas kolejarze z parafii, zadowoleni z przerwania złej passy, ufundowali ołtarz Matki Bożej.

Nowa parafia

13 czerwca 1913 r. bp Łosiński erygował nową parafię pw. Świętego Krzyża w Kielcach. Kościół jeszcze nie był ukończony, zamknięto dopiero pierwszy etap budowy. Potem przyszły trudne lata: I wojna światowa, kryzysy gospodarcze, II wojna światowa. Budowa ciągnęła się z przerwania aż do 1963 r., kiedy to bp Jan Jaroszewicz konsekrował kościół Świętego Krzyża, nadając mu drugi tytuł - Maryi Wspomożycielki Wiernych.

Od 1918 r. parafię prowadzą księża salezjanie, realizując w niej parafialne, ale i zgodne ze swym charyzmatem dzieła, np. powołane już w 1920 r. oratorium. Obecnie działa oratorium młodzieżowe oraz dla dzieci, w parafii jest zawsze bardzo liczna grupa ministrantów i związany z nią - Chór Seniorów Ministrantów, działa także chór „Cecylia”, Stowarzyszenie na Rzecz Ofiar Przemocy „Bezpieczny Dom”, Żywy Różaniec, Rycerstwo Niepokalanej, Biuro Radia Maryja, aktywni są Salezjańscy Współpracownicy Kościoła.

Reklama

Od 1913 do końca 2012 r. w parafii Świętego Krzyża udzielono 34 514 chrztów, pobłogosławiono 10979 związków małżeńskich.

O ile uboższe byłyby Kielce bez charakterystycznej neogotyckiej sylwetki kościoła na Herbach i radosnej, nacechowanej młodym duchem spadkobierców św. Jana Bosko - parafii Świętego Krzyża.

2013-04-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

160. rocznica konsekracji Kościoła w Świątnikach Górnych

[ TEMATY ]

świątynia

parafia

jubileusz

konsekracja

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

- Będziemy prosić podczas tej świętej Eucharystii, abyście na wzór św. Stanisława i św. Jadwigi - patronów parafii - stali przy Bożym prawie, przy zasadach Dekalogu, przy przykazaniach miłości Boga i bliźniego. - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. dziękczynnej w 160. rocznicę konsekracji Kościoła w Świątnikach Górnych.

Arcybiskup rozpoczął homilię od komentarza dotyczącego dzisiejszej liturgii słowa. Przywołał postać króla Jozjasza, który podczas odnawiania Świątyni Jerozolimskiej, odnalazł zwój Księgi Powtórzonego Prawa. Pod wpływem przeczytanej w niej przepowiedni, władca rozdarł swoje szaty i wezwał cały naród do odnowienia dawnego przymierza z Bogiem i do złożenia obietnicy wierności Jego przykazaniom.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Czy ufamy Bożej pomocy we wszystkich okolicznościach naszego życia?

2022-09-26 08:23

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Karol Porwich

W ostatnich miesiącach wspominaliśmy trzy ważne bitwy, w których Polska odniosła zwycięstwo. Pod Grunwaldem – 15 lipca 1410, pod Warszawą – 15 sierpnia 1920 i pod Wiedniem – 12 września 1683. Każdej z tych bitew towarzyszyła modlitwa. W 1920 roku cała Warszawa modliła się tak, jak nigdy dotąd, nie mówiąc już o interwencji Matki Boskiej, a królowie, którzy osobiście brali udział w bitwie – Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski (po bitwie napisał do papieża „przybyliśmy, zobaczyliśmy a Bóg zwyciężył”) rano przed bitwą „słuchali” Mszy św. Jagiełło nawet dwóch i do tego był u spowiedzi.

Mamy przykład, że silna wiara połączona z modlitwą przynosi natychmiastową odpowiedź Boga. A jakby dla kontrastu bitwa z Turkami stoczona 10 listopada 1444 pod Warną skończyła się zupełną klęską wojsk chrześcijańskich. Szanse na zwycięstwo pogrzebał naczelny dowódca, król Władysław III (Warneńczyk), który przez swoje nieroztropne działania stracił głowę. Turcy opanowali na długie lata półwysep bałkański. Sam król zresztą nigdy nie był wzorem moralnego życia. „ Historia jest nauczycielką życia”. Warto więc dzisiaj pomyśleć, czy my tak naprawdę ufamy Bożej pomocy we wszystkich okolicznościach naszego życia? Nie tylko przed wielkimi bitwami? Gorszą nas czasem Msze święte odprawiane przy okazji wydarzeń państwowych lub społecznych. Szkodliwy sojusz tronu z ołtarzem! A może to jednak jest wyraz wiary odziedziczonej po przodkach, którzy nawet akty państwowe zaczynali: W imię Pańskie – amen? Bez Boga ani do proga! I dlatego od pieśni „Kiedy ranne...” zaczynał się program radiowy i dzień w jednostce wojskowej, a nauka w szkole zaczynała się i kończyła modlitwą. I dziś jeszcze wielu żegna się przed jedzeniem, przed podróżą i przed jakimś ważnym wydarzeniem.

CZYTAJ DALEJ

Podano wytyczne dla influencerów dotyczące reklam i autopromocji

2022-09-26 14:31

[ TEMATY ]

Instagram

Adobe.Stock

Rekomendacje Prezesa UOKiK dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych są już dostępne - przekazał w poniedziałek urząd antymonopolowy. Dokument obejmuje m.in. definicje, regulacje prawne i przykłady oznaczania reklam na różnych platformach internetowych.

"Rekomendacje Prezesa UOKiK dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych to dokument, na który czekali nie tylko sami influencerzy, reklamodawcy i agencje PR, ale również konsumenci" - poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodano, że rekomendacje zawierają "wiele praktycznych przykładów i graficznych propozycji", by pomóc internetowym twórcom prawidłowo oznaczać treści komercyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję