Reklama

Niedziela Kielecka

Jubileusz to nie kamienne pomniki

Niedziela kielecka 17/2013, str. 1, 6

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

T. D.

Kościół Świętego Krzyża w Kielcach

Kościół Świętego Krzyża w Kielcach

Salezjańska parafia Świętego Krzyża w Kielcach trwa w rozłożonym na miesiące jubileuszu stulecia - obecnie to mniej więcej półmetek tego szczególnego czasu. Gospodarze parafii - księża salezjanie zadbali, aby każdy z poszczególnych miesięcy obfitował w ciekawe duszpastersko wydarzenia, wytyczające świeże nurty współczesnej ewangelizacji, aby stulecie parafii świadczyli ludzie i dzieła ich serc, a nie martwe pomniki. - Przykład? Studnia w Czadzie, na którą zebraliśmy ok. 100 tys. zł. Brakuje jeszcze 50 tys. Zbudujemy tę studnię - zapewnia ks. proboszcz Zygmunt Kostka SDB.

Czy zmiany są potrzebne, czy są możliwe?

Zaplanowane na 21 kwietnia wydarzenie w kościele Świętego Krzyża to spotkanie na wszystkich Mszach świętych (i po) z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim, wieloletnim sekretarzem Jana Pawła II i Benedykta XVI. Wizyta w parafii świadka życia polskiego Papieża odbywała się w konwencji święta Miłosierdzia Bożego, świadectwa abp. Mokrzyckiego o Janie Pawle II, możliwości zadawania pytań gościowi, czy też nabycia nowej książki abp. Mokrzyckiego.

Reklama

Z kolei 28 kwietnia parafia wspólnie podejmuje temat „Miłość a uzależnienia” w ramach spotkania ze stowarzyszeniem udzielającym pomocy osobom uzależnionym. Bo przeciwdziałanie uzależnieniom, mądra profilaktyka - to potrzeba chwili.

Jubileuszowe obchody zaczęły się z Nowym Rokiem. Styczeń 2013 r. w parafii salezjańskiej upłynął pod znakiem troski o dzieci, którym udzielano błogosławieństwa Bożego Dzieciątkiem Jezus z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem. Z dziećmi spotykał się wówczas bp Marian Florczyk, były uroczystości ku czci św. ks. Jana Bosko - z udziałem bp. Kazimierza Gurdy, było zimowisko i specjalne błogosławieństwo dla matek oczekujących potomstwa. W lutym spotkanie z dyrektorem Wolontariatu Misyjnego w Krakowie - ks. Adamem Parszywką - zainicjowało projekt budowy studni w Czadzie. „Wy też jesteście Kościołem” - taki z kolei tytuł nosiło spotkanie związków niesakramentalnych. Z racji Roku Wiary parafia rozpoczęła także cykl spotkań pt. „Jaka jest nasza wiara”. W marcu zastanawiano się nad darami sakramentu chrztu, organizując spotkania tematyczne i Msze św. dla dzieci chrzczonych w parafii od 2006 r.

Natomiast już w maju... - „...W każdą niedzielę maja, po zakończonej Mszy św. jesteś zaproszony, by przystanąć i wypić kawkę czy herbatę w naszym jubileuszowym namiocie (...). Będziemy spotykali się na nabożeństwach maryjnych nie tylko w kościele, ale także na wybranych ulicach naszej parafii”. Czerwiec, lipiec i sierpień to m.in. kapłańskie jubileusze, szereg kazań na temat ks. Bosko i przybycie jego relikwii oraz czas wielu pielgrzymek. 14 września - w święto Podwyższenia Krzyża Świętego odbędą się główne uroczystości odpustowe i jubileuszowe stulecia parafii. Przygotowany na jubileusz specjalny folder salezjanie kończą komunikatem: „We wrześniu przewidziane jest otwarcie nowego węzła Żelazna. Mamy nadzieję, że droga do świątyni będzie prostsza dla wszystkich parafian”. Mniej więcej o to księżom salezjanom chodzi. - W tym wyjątkowym roku chcemy rozbudować przygotowanie do sakramentów, aby pogłębić wiarę o sakramentach i ich znaczeniu w życiu chrześcijanina - podkreśla Ksiądz Proboszcz. Uważa, że „zaniedbany jest przekaz wiary w rodzinie, że zanikł model przekazu jej z pokolenia na pokolenie”. Salezjanom chodzi także o otwartość Kościoła wobec wielu środowisk będących na jego marginesie, np. osób żyjących w związkach niesakramentalnych, o niepopadanie w rutynę duszpasterską. Zależy im w tym roku jubileuszowym na pochyleniu się nad problematyką dobrej katechezy dorosłych, inspirującej do wzrastania w wierze, która często pozostaje na poziomie przygotowania do Pierwszej Komunii świętej, czasami bierzmowania... Do uczestnictwa w tych inicjatywach parafianie ze Świętego Krzyża zaproszeni są szczególnie, ale mile widziani są także goście.

Kościół w fabrycznej dzielnicy

Reklama

W 1902 r. był już gotów projekt neogotyckiej świątyni, która miała powstać na terenie rozległej parafii katedralnej, dając początek nowej parafii. Autorem projektu był arch. Stanisław Szpakowski. Dziedzic Rogienic - Karol Malski testamentem przeznaczył część majątku na budowę nowego kościoła w Kielcach. Inicjatywę objął patronatem biskup kielecki Tomasz Kuliński i przekazał na to 7 tys. rubli. Miejsce pod kościół wybrano w kolejowo-fabrycznej dzielnicy, na placu ofiarowanym przez kielecką rodzinę Grochwalskich, powiększonym przez zakup i darowizny (m.in. od Redzów, Łąskich, Nejmiakowej). W 1902 r. zawiązał się komitet budowy, któremu w imieniu Kurii w Kielcach prezesował ks. Edmund Taylot z kieleckiej katedry. Zadaniem komitetu było gromadzenie pozwoleń, nadzorowanie projektów, zbieranie funduszy. W 1904 r. została podpisana umowa ze Stanisławem Szpakowskim i Ludwikiem Klimą - przedsiębiorcą budowlanym. Dobry start inicjatywy zakłóciły jednak problemy finansowe i trudne negocjacje z rzemieślnikami, powodujące zastój w budowie. W tym czasie zmarł wielki orędownik dzieła - bp Kuliński. W 1910 r. nowy ordynariusz - bp Augustyn Łosiński wyznaczył nowego kierownika nadzoru budowy - ks. prof. Bronisława Obuchowicza, a potem ks. kan. Rafała Rączkę. Wówczas kolejarze z parafii, zadowoleni z przerwania złej passy, ufundowali ołtarz Matki Bożej.

Nowa parafia

13 czerwca 1913 r. bp Łosiński erygował nową parafię pw. Świętego Krzyża w Kielcach. Kościół jeszcze nie był ukończony, zamknięto dopiero pierwszy etap budowy. Potem przyszły trudne lata: I wojna światowa, kryzysy gospodarcze, II wojna światowa. Budowa ciągnęła się z przerwania aż do 1963 r., kiedy to bp Jan Jaroszewicz konsekrował kościół Świętego Krzyża, nadając mu drugi tytuł - Maryi Wspomożycielki Wiernych.

Od 1918 r. parafię prowadzą księża salezjanie, realizując w niej parafialne, ale i zgodne ze swym charyzmatem dzieła, np. powołane już w 1920 r. oratorium. Obecnie działa oratorium młodzieżowe oraz dla dzieci, w parafii jest zawsze bardzo liczna grupa ministrantów i związany z nią - Chór Seniorów Ministrantów, działa także chór „Cecylia”, Stowarzyszenie na Rzecz Ofiar Przemocy „Bezpieczny Dom”, Żywy Różaniec, Rycerstwo Niepokalanej, Biuro Radia Maryja, aktywni są Salezjańscy Współpracownicy Kościoła.

Od 1913 do końca 2012 r. w parafii Świętego Krzyża udzielono 34 514 chrztów, pobłogosławiono 10979 związków małżeńskich.

O ile uboższe byłyby Kielce bez charakterystycznej neogotyckiej sylwetki kościoła na Herbach i radosnej, nacechowanej młodym duchem spadkobierców św. Jana Bosko - parafii Świętego Krzyża.

2013-04-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

30 lat parafii św. Maksymiliana

Kielecka parafia św. Maksymiliana świętuje jubileusz 30 lat istnienia. Mszy św. dziękczynnej w parafialnym kościele w niedzielę 1 grudnia o godz. 12 przewodniczy bp Kazimierz Ryczan

Parafia powstawała od podstaw na obrzeżach Kielc. Jej założycielem i budowniczym kościoła był ks. prał. Józef Zbroszczyk, a od sierpnia 2012 r. – po śmierci ks. Zbroszczyka – dzieło to kontynuuje ks. prał. Grzegorz Pałys. – Mamy wspaniałych, zaangażowanych w codzienne życie parafii ludzi, którzy troszczą się o kościół i czują za niego odpowiedzialność – uważa proboszcz. I niekoniecznie chodzi tu tylko o wielkie sprawy; także o porządkowanie rozległych trawników, pielenie grządek, zawsze piękne dekoracje kwiatowe w kościele.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: bliżej beatyfikacji założycielki Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi.

2021-06-19 13:49

Margita Kotas

19 czerwca 2021 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji Jego Eminencję kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Kongregacji Spraw kanonizacyjnych. Podczas audiencji Papież upoważnił tę Kongregację do promulgowania 1 dekretu o cudzie, 1 dekretu o męczeństwie oraz pięciu – heroiczności cnót. Jeden z dekretów o heroiczności cnót dotyczy Polki, siostry Anieli Róży Godeckiej (1861-1937), założycielki Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi.

Aniela Róża Godecka urodziła się w 1861 r. w Rosji – w mieście Korczewa nad Wołgą. Jej ojciec Jan Godecki pracował tam jako lekarz powiatowy. Choć pochodzili z Mińszczyzny, rodzice Anieli zdecydowali się na przeniesienie się w głąb Rosji, gdyż chcieli ustrzec się przed przymusowym przejściem na prawosławie. Natalia Godecka, z domu Bachtysto, pochodziła z rodziny unitów, więc po ukazie z 1839 r., nakazującym unitom przejście do Cerkwi prawosławnej, zostałaby „zagarnięta”, jak pisała po latach jej córka, przez religię panującą.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: rozpoczęły się obchody 20. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II

2021-06-20 19:03

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

W sobotę 19 czerwca we Lwowie rozpoczęły się obchody 20. rocznicy wizyty w tym mieście św. Jana Pawła II. Uroczystości z tej okazji trwać będą do przyszłej niedzieli 27 bm. i obejmują wydarzenia religijne, kulturalne i sportowe: Msze św., rekolekcje, wykłady, koncerty, pokazy filmów, sesje i wystawy, rajdy rowerowe itp. Papież przebywał we Lwowie w dniach 25-27 czerwca 2001 na zakończenie swej podróży na Ukrainę, rozpoczętej 23 tegoż miesiąca w Kijowie.

„Wizyta ta dla nas, chrześcijan, oznaczała, że przyjechał do nas nasz ojciec. Patriarcha Kościoła powszechnego jest ojcem dla nas wszystkich, dlatego głowa Kościoła odwiedził swe dzieci. Było to pierwsze i najważniejsze odczucie dla nas wszystkich” – powiedział proboszcz greckokatolickiej parafii Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy na lwowskim osiedlu Sychowie ks. Orest Fredyna na portalu vgolos.com.ua.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję