Reklama

Niedziela Lubelska

Być ambasadorem Słowa Bożego

Niedzielą Biblijną, przypadającą w tym roku 14 kwietnia, rozpoczęły się obchody Tygodnia Biblijnego. Archidiecezjalne uroczystości pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło miały miejsce w kościele św. Józefa w Lublinie

Niedziela lubelska 17/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Biblia

Niedziela

Paweł Wysoki

Msza św. inaugurująca Tydzień Biblijny w kościele św. Józefa

Msza św. inaugurująca Tydzień Biblijny w kościele św. Józefa

Jak wyjaśniał ks. prof. Mirosław Wróbel, moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w naszej archidiecezji, celem ustanowionego przez Episkopat Tygodnia Biblijnego jest odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i osobistym życiu człowieka. Inicjatywa Instytutu Nauk Biblijnych KUL już od 5 lat cieszy się zainteresowaniem wiernych. Wielu spośród nich podejmuje systematyczną lekturę Pisma Świętego, traktując Słowo Boże jak najpewniejszy drogowskaz na życie. Niektórzy decydują się na oficjalne przystąpienie do Dzieła Biblijnego i stają się szczególnymi ambasadorami Słowa Bożego we współczesnym świecie. W III niedzielę wielkanocną dzieło w naszej archidiecezji zyskało nowych członków. Podczas Mszy św. 8 osób, które w sposób szczególny ukochały Biblię, przyrzekło co dzień karmić się Słowem Bożym, pogłębiać jej znajomość w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, a nade wszystko nieść światu świadectwo wiary, nadziei i miłości, zakorzenione w rozpoznaniu Chrystusa w Ewangelii i sakramentach. Uroczyste przyrzeczenie, złożone w obecności biskupa, nowi członkowie dzieła potwierdzili ucałowaniem Pisma Świętego.

Reklama

Ks. prał. Stanisław Dziwulski, proboszcz parafii św. Józefa, witając zgromadzonych na wyjątkowej Eucharystii, podkreślał, że współcześni chrześcijanie mogą osobiście spotkać Chrystusa, pochylając się nad Jego Słowem. - W okresie paschalnym słuchamy o świadkach zmartwychwstania; o tym, jak uczniowie i Apostołowie spotykają Chrystusa. Chcielibyśmy, jak oni, zobaczyć i dotknąć naszego Pana, a przez to ubogacić i wzmocnić wiarę. Kościół wychodzi naprzeciw naszym pragnieniom i przypomina, że słuchanie i kontemplowanie Słowa Bożego daje gwarancję osobistego spotkania z Chrystusem - mówił Ksiądz Proboszcz. Jako świadków tej prawdy wskazał obecnych na liturgii: bp. Mieczysława Cisło, ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego oraz ks. prof. Mirosława Wróbla.

Bp Cisło, odwołując się do ewangelicznych opisów spotkań uczniów ze Zmartwychwstałym, podkreślał, że wynikiem każdego takiego spotkania była odbudowana i umocniona wiara człowieka, który napełniony Duchem Świętym nie lękał się stawać świadkiem Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. - To zadanie również dla nas, którzy karmimy się Jego Słowem i Ciałem. Trzeba, byśmy byli Jego świadkami przez wierność Ewangelii w codziennym życiu - apelował Ksiądz Biskup. Niestety, zdaniem bp. Cisło, wciąż za mało pochylamy się nad Słowami najważniejszej księgi świata. - Jako chrześcijanie systematycznie słuchamy Słowa Bożego podczas liturgii, ale równocześnie zbyt często pozwalamy na to, by Pismo Święte w naszych domach znajdowało się gdzieś na półce czy w szufladzie. A ono ma być naszą codzienną strawą. Zachęcam do tego, by każdego dnia przeczytać chociaż jedno zdanie, uczynić je rachunkiem sumienia i inspiracją dla życia - mówił Ksiądz Biskup. - Tydzień Biblijny uwrażliwia nas na obecność Słowa Bożego w życiu, dołóżmy więc starań, by stało się światłem i drogowskazem - apelował.

Do lektury Pisma Świętego zachęcał również wyjątkowy gość - ks. inf. Pawłowski. Jak sam o sobie mówi, „prawdziwy Żyd i Polak w jednej osobie”, od ponad 40 lat przebywający w Izraelu, dzielił się świadectwem życia i umiłowania Biblii. - Kiedy czytam w Ziemi Świętej Słowa Pisma Świętego i jestem w miejscach, które ono opisuje, ciągle od nowa dociera do mnie, że tu, gdzie teraz stoję, 2000 lat temu chodził Jezus. Jednak, żeby Go spotkać, nie trzeba koniecznie jechać do Izraela. Sam Bóg przychodzi do nas w swoim Słowie. Czas odkurzyć Biblię. Niech nie będzie kolejną pozycją w naszej biblioteczce, ale stanie się Słowem Życia i przewodnikiem. W niej znajdziemy odpowiedzi na najtrudniejsze pytania i rozwiązania najbardziej skomplikowanych sytuacji - mówił ks. Pawłowski.

2013-04-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół pracuje w niedzielę

Jak dobrze pójdzie, to wreszcie niedziele będą wolne od pracy. Chrześcijanie będą mogli swobodnie dzień święty święcić, a wszyscy inni – odpocząć po całym tygodniu i mieć wreszcie czas dla rodziny. Oczywiście, zawsze będzie tak, że aby ktoś mógł świętować, inny musi mu w tym pomóc. Kościół pozostanie w niedzielę na służbie. Warto przypomnieć, że każda niedziela to mała Wielkanoc, świętowanie tajemnicy Zmartwychwstania. Dlatego Kościół nie tylko pracuje w niedzielę, ale w niedzielę ma najwięcej do zrobienia. Pamiętam mądre pouczenie doświadczonego proboszcza, który mówił do młodego wikarego: „Pamiętaj, w kapłaństwie najważniejsze dni to weekendy, a przede wszystkim niedziele. Dla niedzieli powinieneś pracować cały tydzień! Już w poniedziałek powinieneś myśleć o niedzielnym kazaniu, we wtorek omówić z organistą i scholką oprawę muzyczną na niedzielne Msze święte. W środę powinieneś spotkać się z ministrantami, żeby przećwiczyć liturgię, a w czwartek porozmawiać ze świeckimi osobami zaangażowanymi w czytania i modlitwę wiernych. W piątek powinieneś porządnie się pomodlić za parafian, żeby przyszli na Mszę św. w niedzielę i wyszli nawróceni. W sobotę powinieneś, razem z ludźmi, zadbać o porządek i piękny wystrój kościoła. Jak zmarnujesz niedzielę, to zmarnujesz całe duszpasterstwo!”.

CZYTAJ DALEJ

Zwiedzione zwiedzanie

Wakacje to czas wycieczek, pielgrzymek i intensywnego zwiedzania. Wielką rolę odgrywają w tym dobrzy przewodnicy. Zdecydowana większość z nich to ludzie kompetentni i uczciwi. Warto jednak porządnie się wsłuchać w to, co mówią, nie tylko żeby jak najwięcej zapamiętać, ale również żeby zobaczyć, czy jest to zgodne z prawdą, a niekiedy również z wiarą. Ojcowie dominikanie z Krakowa opowiadali, że w czasach komuny zdarzali się tacy ideologicznie nastawieni przewodnicy, którzy gdy oprowadzali grupy po bazylice Trójcy Świętej, tak tłumaczyli ludziom tamtejsze przedstawienie Trzech Osób Boskich: „Ten starszy z brodą to Mieszko I.

CZYTAJ DALEJ

Wotum muzyczne organisty i kompozytora Henryka Nawotki

2021-07-23 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

organista

kompozytor

wotum

BPJG

Dorobek całej swojej twórczości i pracy zawodowej w postaci zbioru nutowego złożył na Jasnej Górze uznany bydgoski organista, nauczyciel, dyrygent i kompozytor Henryk Nawotka.

Jak wyjaśniał Henryk Nawotka Jasna Góra jest dla niego wyjątkowym miejscem i dlatego tu pragnął ofiarować dorobek swojego zawodowego życia. - Chciałbym złożyć literaturę muzyczną, wyrażoną w nutach, która służyła mi ponad 55 lat mojej pracy zawodowej. Tych nut nazbierało się wiele. Wotum zawiera nie tylko literaturę muzyczną wysokich lotów: Beethovena, Mozarta, Haendla, ale również moje własne utwory - dodał artysta. Wyraził nadzieję, że w jasnogórskim sanktuarium będą należycie służyć innym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję