Reklama

Niedziela Lubelska

Być ambasadorem Słowa Bożego

Niedzielą Biblijną, przypadającą w tym roku 14 kwietnia, rozpoczęły się obchody Tygodnia Biblijnego. Archidiecezjalne uroczystości pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło miały miejsce w kościele św. Józefa w Lublinie

Niedziela lubelska 17/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Biblia

Niedziela

Paweł Wysoki

Msza św. inaugurująca Tydzień Biblijny w kościele św. Józefa

Msza św. inaugurująca Tydzień Biblijny w kościele św. Józefa

Jak wyjaśniał ks. prof. Mirosław Wróbel, moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w naszej archidiecezji, celem ustanowionego przez Episkopat Tygodnia Biblijnego jest odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i osobistym życiu człowieka. Inicjatywa Instytutu Nauk Biblijnych KUL już od 5 lat cieszy się zainteresowaniem wiernych. Wielu spośród nich podejmuje systematyczną lekturę Pisma Świętego, traktując Słowo Boże jak najpewniejszy drogowskaz na życie. Niektórzy decydują się na oficjalne przystąpienie do Dzieła Biblijnego i stają się szczególnymi ambasadorami Słowa Bożego we współczesnym świecie. W III niedzielę wielkanocną dzieło w naszej archidiecezji zyskało nowych członków. Podczas Mszy św. 8 osób, które w sposób szczególny ukochały Biblię, przyrzekło co dzień karmić się Słowem Bożym, pogłębiać jej znajomość w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, a nade wszystko nieść światu świadectwo wiary, nadziei i miłości, zakorzenione w rozpoznaniu Chrystusa w Ewangelii i sakramentach. Uroczyste przyrzeczenie, złożone w obecności biskupa, nowi członkowie dzieła potwierdzili ucałowaniem Pisma Świętego.

Ks. prał. Stanisław Dziwulski, proboszcz parafii św. Józefa, witając zgromadzonych na wyjątkowej Eucharystii, podkreślał, że współcześni chrześcijanie mogą osobiście spotkać Chrystusa, pochylając się nad Jego Słowem. - W okresie paschalnym słuchamy o świadkach zmartwychwstania; o tym, jak uczniowie i Apostołowie spotykają Chrystusa. Chcielibyśmy, jak oni, zobaczyć i dotknąć naszego Pana, a przez to ubogacić i wzmocnić wiarę. Kościół wychodzi naprzeciw naszym pragnieniom i przypomina, że słuchanie i kontemplowanie Słowa Bożego daje gwarancję osobistego spotkania z Chrystusem - mówił Ksiądz Proboszcz. Jako świadków tej prawdy wskazał obecnych na liturgii: bp. Mieczysława Cisło, ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego oraz ks. prof. Mirosława Wróbla.

Reklama

Bp Cisło, odwołując się do ewangelicznych opisów spotkań uczniów ze Zmartwychwstałym, podkreślał, że wynikiem każdego takiego spotkania była odbudowana i umocniona wiara człowieka, który napełniony Duchem Świętym nie lękał się stawać świadkiem Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. - To zadanie również dla nas, którzy karmimy się Jego Słowem i Ciałem. Trzeba, byśmy byli Jego świadkami przez wierność Ewangelii w codziennym życiu - apelował Ksiądz Biskup. Niestety, zdaniem bp. Cisło, wciąż za mało pochylamy się nad Słowami najważniejszej księgi świata. - Jako chrześcijanie systematycznie słuchamy Słowa Bożego podczas liturgii, ale równocześnie zbyt często pozwalamy na to, by Pismo Święte w naszych domach znajdowało się gdzieś na półce czy w szufladzie. A ono ma być naszą codzienną strawą. Zachęcam do tego, by każdego dnia przeczytać chociaż jedno zdanie, uczynić je rachunkiem sumienia i inspiracją dla życia - mówił Ksiądz Biskup. - Tydzień Biblijny uwrażliwia nas na obecność Słowa Bożego w życiu, dołóżmy więc starań, by stało się światłem i drogowskazem - apelował.

Do lektury Pisma Świętego zachęcał również wyjątkowy gość - ks. inf. Pawłowski. Jak sam o sobie mówi, „prawdziwy Żyd i Polak w jednej osobie”, od ponad 40 lat przebywający w Izraelu, dzielił się świadectwem życia i umiłowania Biblii. - Kiedy czytam w Ziemi Świętej Słowa Pisma Świętego i jestem w miejscach, które ono opisuje, ciągle od nowa dociera do mnie, że tu, gdzie teraz stoję, 2000 lat temu chodził Jezus. Jednak, żeby Go spotkać, nie trzeba koniecznie jechać do Izraela. Sam Bóg przychodzi do nas w swoim Słowie. Czas odkurzyć Biblię. Niech nie będzie kolejną pozycją w naszej biblioteczce, ale stanie się Słowem Życia i przewodnikiem. W niej znajdziemy odpowiedzi na najtrudniejsze pytania i rozwiązania najbardziej skomplikowanych sytuacji - mówił ks. Pawłowski.

2013-04-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstaje pierwszy w województwie świętokrzyskim Ogród Biblijny

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

ogród

JANUSZ ROSIKOŃ/ROSIKON PRESS

W Gorzkowie k. Kazimierzy Wielkiej na dawnym boisku przy Dziennym Domu Seniora powstaje Ogród Biblijny. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w województwie świętokrzyskim, a drugi – po Proszowicach - w diecezji kieleckiej. Oba związane są z placówkami Caritas kieleckiej.

Ogród jest tworzony na obszarze 16 arów, obok domu diecezjalnej Caritas. Pomysłodawczynią jest Agnieszka Kula-Kielian, kierownik placówki Caritas w Gorzkowie. Będzie służył krzewieniu wiedzy biblijnej, terapii, relaksowi. – Poszczególne sekcje ogrodu będą odpowiadały scenom z życia Jezusa, znajdą się tam cytaty z Biblii, rzeźby, które wykona rzeźbiarz Wojciech Garnek oraz głośniki emitujące muzykę i komentarze – mówi KAI Agnieszka Kula–Kielian.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: uczczono pamięć gen. Stanisława Maczka i jego żołnierzy

2022-09-23 17:10

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

gen. Stanisław Maczek

BPJG

W kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odprawiono dziś Mszę św. w intencji generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy. Za aktywne działania w upowszechnianiu czynu orężnego i pielęgnowanie tradycji Jasna Góra wyróżniona została „Odznaką Honorową 80-lecia 1. Polskiej Dywizji Pancernej”. W tym roku mija 80. rocznica utworzenia dowodzonej przez generała 1. Polskiej Dywizji Pancernej. To najsłynniejsza polska jednostka pancerna z okresu II wojny światowej.

W latach 1935-1938 płk. dypl. Stanisław Maczek, późniejszy generał i twórca oraz dowódca legendarnej dywizji, pełnił służbę w Częstochowie na stanowisku dowódcy 7. Dywizji Piechoty.

CZYTAJ DALEJ

O wierze po męsku - VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry

2022-09-24 17:47

twitter.com/JasnaGoraNews

„Mężczyźni u Maryi - Wspólna droga” - pod takim hasłem po raz VI trwa Męskie Oblężenie Jasnej Góry, na które przybyli przedstawiciele różnych męskich ruchów i wspólnot. Temat spotkania nawiązuje do problematyki przeżywanego w Kościele synodu o synodalności.

Są warsztaty i świadectwa, w czasie których mowa jest m.in. o tym jak słuchać, by usłyszeć, mówić, by nie ranić, być razem, a nie obok siebie, czy o braterstwie jako środku do męskiego wzrostu. Przede wszystkim jednak Oblężenie to wspólna modlitwa, bo uczestnicy podkreślają, że wiara i duchowość to też bardzo męskie sprawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję