Reklama

Niedziela Łódzka

Dialogi w katedrze

Wiara i kultura

Niedziela łódzka 17/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Łódź

katedra

Henryk Tomczyk

Abp Marek Jędraszewski odpowiadał na pytania związane z wiarą i kulturą

Abp Marek Jędraszewski odpowiadał na pytania związane z wiarą i kulturą

Wiele przejawów współczesnej kultury sprawia, iż można ją nazwać kulturą pogardy propagowanej w imię wolności człowieka - powiedział abp Marek Jędraszewski podczas czwartego spotkania z cyklu „Dialogi w katedrze”. Ksiądz Arcybiskup odpowiadał na pytania dotyczące związków wiary i kultury, które wcześniej można było składać do skrzynki pytań w archikatedrze lub zadać drogą elektroniczną.

Kontynuując odpowiedź na pytania dotyczące działań „artystycznych” zawierających znamiona bluźnierstwa, Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że z autentyczną wolnością obcujemy wtedy, kiedy pozostaje ona w służbie prawdzie, kiedy kultura wyrasta z ludzkiego ducha i służy temu, by człowiek jeszcze bardziej stawał się człowiekiem. Jeżeli mamy do czynienia z wydarzeniami publicznymi, podczas których znieważa się krzyż, drze się Pismo Święte, komentując ten czyn w sposób niezwykle wulgarny i obraźliwy, trudno mówić o kulturze, szacunku, czci. Mamy bowiem do czynienia z działaniami, które uderzają w ludzką godność. Ci, którzy profanują krzyż czy Biblię, budzą wielki smutek, żal i współczucie. Muszą to być biedni ludzie, jeżeli w krzyżu nie widzą najbardziej wzniosłego symbolu tego, co ludzkie, że człowiek jest zdolny bezinteresownie oddać swoje życie w ofierze za innych. Żal i współczucie muszą także budzić ci, którzy w Biblii widzą kłamstwo, nieprawdę. Stąd też konieczność żalu, współczucia, ale również modlitwy za nich, by przyszedł w ich życiu moment, który sprawi, że dostrzegą prawdę.

Reklama

W pytaniach zadanych Księdzu Arcybiskupowi pojawiły się kwestie dotyczące kulturotwórczej roli religii chrześcijańskiej, ideologii gender, współczesnego malarstwa, Halloween, muzyki heavymetalowej.

Mówiąc o muzyce heavymetalowej, abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na konieczność bardzo odpowiedzialnego jej traktowania. Istnieje bowiem bardzo silny, zwłaszcza w Polsce, prawdziwie satanistyczny nurt heavy metalu. Nie może zatem dziwić postawa duszpasterzy, którzy mówią, aby tego nie słuchać. Nie wolno wchodzić w krąg kultury, która walczy z Panem Bogiem. Są także zespoły heavymetalowe, które odwołują się do tradycji chrześcijańskiej. Ich koloryt muzyczny jest specyficzny, ale przesłanie zupełnie inne.

„Dialogi w katedrze” zwieńczyło błogosławieństwo Księdza Arcybiskupa, po którym zgromadzeni odśpiewali pieśń „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana...”.

2013-04-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak pomóc studentom w odkryciu pełni życia Ewangelią?

[ TEMATY ]

Łódź

Dagmara Zalewska

Jak pomóc studentom uniwersytetów w odkryciu pełni życia Ewangelią i w podejmowaniu odpowiedzialności za swoje życie? Zastanawiali się nad tym delegaci konferencji episkopatów krajów Europy ds. duszpasterstwa akademickiego, którzy obradowali w dniach 16-19 kwietnia w Łodzi.

Ich kongres przebiegał pod hasłem „Być i stawać się odpowiedzialnymi w życiu”. Zorganizowała go sekcja ds. uniwersytetów Komisji ds. Katechezy, Szkół i Uniwersytetów, działająca w ramach Rady Konferencji Biskupich Europy. Jej pracami kieruje metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: jeżeli pojawi się wirus delta będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym

2021-06-21 07:18

[ TEMATY ]

szkoła

Przemysław Czarnek

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym, ale na razie takiego zagrożenia nie ma - mówi Przemysław Czarnek, szef MEiN w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Czarnek został zapytany przez "DGP" o rozpoczęcie roku szkolnego we wrześniu w kontekście trwającej pandemii. "Scenariusze są takie, że jeśli pojawi się wirus delta – indyjski i będzie bardzo groźny, to będziemy proponować rozpoczęcie roku w trybie hybrydowym, aby całkowicie nie przechodzić do nauki stacjonarnej. Ale na razie takiego zagrożenia nie ma" - powiedział minister.

CZYTAJ DALEJ

Stadion w Monachium nie będzie podświetlony barwami LGBT. To decyzja UEFA

2021-06-22 10:06

[ TEMATY ]

UEFA

Euro 2020

twitter.com/iMiaSanMia

UEFA nie wyraziła zgody na podświetlenie monachijskiego stadionu Allianz Arena barwami LGBT na czas meczu Niemcy-Węgry.

UEFA uzasadniła swoją decyzję tym, że 11 stadionów, na których rozgrywane są mecze finałów Euro 2020, można podświetlać jedynie barwami Federacji i barwami narodowymi państw biorących udział w rozgrywkach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję