Reklama

Niedziela Łódzka

Dialogi w katedrze

Wiara i kultura

Niedziela łódzka 17/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Łódź

katedra

Henryk Tomczyk

Abp Marek Jędraszewski odpowiadał na pytania związane z wiarą i kulturą

Abp Marek Jędraszewski odpowiadał na pytania związane z wiarą i kulturą

Wiele przejawów współczesnej kultury sprawia, iż można ją nazwać kulturą pogardy propagowanej w imię wolności człowieka - powiedział abp Marek Jędraszewski podczas czwartego spotkania z cyklu „Dialogi w katedrze”. Ksiądz Arcybiskup odpowiadał na pytania dotyczące związków wiary i kultury, które wcześniej można było składać do skrzynki pytań w archikatedrze lub zadać drogą elektroniczną.

Kontynuując odpowiedź na pytania dotyczące działań „artystycznych” zawierających znamiona bluźnierstwa, Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że z autentyczną wolnością obcujemy wtedy, kiedy pozostaje ona w służbie prawdzie, kiedy kultura wyrasta z ludzkiego ducha i służy temu, by człowiek jeszcze bardziej stawał się człowiekiem. Jeżeli mamy do czynienia z wydarzeniami publicznymi, podczas których znieważa się krzyż, drze się Pismo Święte, komentując ten czyn w sposób niezwykle wulgarny i obraźliwy, trudno mówić o kulturze, szacunku, czci. Mamy bowiem do czynienia z działaniami, które uderzają w ludzką godność. Ci, którzy profanują krzyż czy Biblię, budzą wielki smutek, żal i współczucie. Muszą to być biedni ludzie, jeżeli w krzyżu nie widzą najbardziej wzniosłego symbolu tego, co ludzkie, że człowiek jest zdolny bezinteresownie oddać swoje życie w ofierze za innych. Żal i współczucie muszą także budzić ci, którzy w Biblii widzą kłamstwo, nieprawdę. Stąd też konieczność żalu, współczucia, ale również modlitwy za nich, by przyszedł w ich życiu moment, który sprawi, że dostrzegą prawdę.

W pytaniach zadanych Księdzu Arcybiskupowi pojawiły się kwestie dotyczące kulturotwórczej roli religii chrześcijańskiej, ideologii gender, współczesnego malarstwa, Halloween, muzyki heavymetalowej.

Reklama

Mówiąc o muzyce heavymetalowej, abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na konieczność bardzo odpowiedzialnego jej traktowania. Istnieje bowiem bardzo silny, zwłaszcza w Polsce, prawdziwie satanistyczny nurt heavy metalu. Nie może zatem dziwić postawa duszpasterzy, którzy mówią, aby tego nie słuchać. Nie wolno wchodzić w krąg kultury, która walczy z Panem Bogiem. Są także zespoły heavymetalowe, które odwołują się do tradycji chrześcijańskiej. Ich koloryt muzyczny jest specyficzny, ale przesłanie zupełnie inne.

„Dialogi w katedrze” zwieńczyło błogosławieństwo Księdza Arcybiskupa, po którym zgromadzeni odśpiewali pieśń „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana...”.

2013-04-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa karta dziejów kościoła krakowskiego

Niedziela Ogólnopolska 6/2017, str. 12-13

[ TEMATY ]

katedra

Wawel

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Od samego rana w sobotę 28 stycznia 2017 r. na wawelskie wzgórze zmierzała wielka rzesza wiernych z bliska i z daleka, aby uczestniczyć w ceremonii objęcia posługi biskupiej przez abp. Marka Jędraszewskiego na stolicy św. Stanisława

Nauroczystość przybyli hierarchowie Kościoła, a wśród nich nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, kapłani nie tylko z archidiecezji krakowskiej, osoby duchowne. Licznie stawili się również diecezjanie – rodziny, wspólnoty, stowarzyszenia katolickie – pragnący powitać nowego metropolitę. Wśród dostojnych gości w sposób szczególny podkreślano obecność najważniejszych osób w państwie, w tym prezydenta RP Andrzeja Dudy z małżonką i premier Beaty Szydło. Byli posłowie i senatorowie RP, władze samorządowe Małopolski i Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Zakopane: władze miasta znacząco ograniczyły sprzedaż alkoholu

2022-10-06 07:11

[ TEMATY ]

alkohol

Adobe Stock

Od początku października Urząd Miasta w Zakopanem wprowadził ograniczenie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych, m.in. w pobliżu kościołów.

Od pierwszych dni października 2022 r. weszła w życie na terenie całej Gminy Zakopane uchwała Rady Miasta Zakopane w sprawie wprowadzenia na terenie Gminy Miasto Zakopane ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

CZYTAJ DALEJ

Papież: święci są fascynującym komentarzem do Ewangelii

2022-10-06 16:46

[ TEMATY ]

Ewangelia

święci

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Oby Kościół i społeczeństwo rozpoznawały znaki świętości, których Pan nie przestaje dzisiaj wzbudzać, czasami w najbardziej nieoczekiwany sposób” – powiedział papież do uczestników kongresu „Świętość dzisiaj”, organizowanego przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych. Zaznaczył, że świadectwo autentycznej postawy chrześcijańskiej wielu współczesnych uczniów Chrystusa jest dla nas wszystkich zaproszeniem do osobistej odpowiedzi na wezwanie do bliskości z Bogiem.

Franciszek zwrócił uwagę, jak bardzo ważne pozostaje dzisiaj odkrywanie świętości w ludzie Bożym: w rodzicach, którzy z miłością wychowują swoje dzieci, w mężczyznach i kobietach, którzy z zaangażowaniem wykonują swoje codzienne obowiązki, w osobach starszych, które nadal się uśmiechają i służą mądrością. Oprócz rzeszy wiernych określonych przez Papieża jako „święci z sąsiedztwa” reprezentujący „klasę średnią świętości” są też osoby wskazywane przez Kościół jako wzory, orędownicy i nauczyciele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję