Reklama

Niedziela Łódzka

Spotkanie u Sióstr Urszulanek

Niedziela łódzka 17/2013, str. 4

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

urszulanki

Magdalena Klaczkowska

Ks. inf. Ireneusz Skubiś poświęcił figurę bł. Jana Pawła II

Ks. inf. Ireneusz Skubiś poświęcił figurę bł. Jana Pawła II

Czciciele św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, otrzymali figurę bł. Jana Pawła II, którą podarował im redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” - ks. inf. dr Ireneusz Skubiś. Ksiądz Infułat przekazał, a następnie poświęcił dar podczas spotkania w oratorium św. Urszuli w Łodzi przy ul. Obywatelskiej 60. Uroczystość łączyła się z uczczeniem przypadającej w tym roku 10. rocznicy kanonizacji m. Urszuli Ledóchowskiej, dokonanej 18 maja 2003 r. na Placu św. Piotra w Rzymie przez Jana Pawła II. Kard. Stanisław Dziwisz nazwał figurę „Świadek wiary”. Obecny cykl spotkań u Sióstr Urszulanek poświęcony był problemom związanym z Rokiem Wiary. Prelekcje na ten temat wygłosili: bp Adam Lepa, ks. inf. Ireneusz Skubiś i ks. prał. Jan Wolski. Nigdy nie zabrakło czasu na dyskusję, pytania i odpowiedzi prelegenta. Każde spotkanie wieńczył program artystyczny.

S. Aleksandra Topola USJK przypomniała, że w roku kanonizacji m. Urszuli Ledóchowskiej na siostry urszulanki z ul. Obywatelskiej spłynęły liczne łaski duchowe i materialne. Oddano do użytku młodzieży boisko, otworzono dwie groty solne, z których mogą korzystać dzieci i dorośli, poświęcony został pomnik Jana Pawła II, powstało przedstawienie „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy” według scenariusza Krzysztofa Kaczmarka i w jego reżyserii.

Reklama

Z kolei s. Danuta Nowak USJK jest pomysłodawczynią spotkań osób, które urodziły się 18 maja, a więc w dniu urodzin Jana Pawła II. Dlatego też od siedmiu lat 18 maja w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej gromadzą się majowi jubilaci na Mszy św., aby po Eucharystii modlić się przy pomniku Papieża Polaka, a następnie uczestniczyć w majówce organizowanej w ogrodzie.

Dziękując ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi za stałe wsparcie dla inicjatyw podejmowanych przez siostry urszulanki z ul. Obywatelskiej, s. Danuta Nowak podkreśliła, iż Ksiądz Infułat od początku urodzinowych majówek był na nich obecny, a redaktorzy „Niedzieli” utrwalali je w artykułach.

Adam Przepałkowski, należący do grona czcicieli św. Urszuli Ledóchowskiej, wręczył ks. inf. Skubisiowi pamiątkową tabliczkę z wyrytymi słowami: „Księdzu Infułatowi Ireneuszowi Skubisiowi Redaktorowi Naczelnemu Tygodnika Katolickiego «Niedziela» w 10. rocznicę kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej za szerzenie kultu św. Urszuli Ledóchowskiej i wieloletnią przyjaźń ze Zgromadzeniem Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego z wdzięcznością Siostry Urszulanki z ulicy Obywatelskiej 60 i Czciciele św. Urszuli. Łódź 18 maja 2003 r. - 18 maja 2013 r.”.

Reklama

- Katolicy w Polsce stoją wobec historycznego wyzwania, jakim jest podjęcie ogromnego trudu na rzecz odbudowy w Ojczyźnie demokracji - mówił Ksiądz Infułat w krótkiej prelekcji. - Są jeszcze szanse, aby nowa rzeczywistość okazała się życzliwa i sprzyjająca nam, Polakom. Mamy bowiem prawo do własnej kultury, Ojczyzny, języka, do mediów wolnych od kłamstwa. Wszyscy powinniśmy zatem podjąć misję ewangelizacyjną nie tylko w swoich rodzinach, ale także wśród przyjaciół, w miejscach pracy - podkreślił.

W trakcie kwietniowego spotkania u sióstr urszulanek 35-lecie zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego świętowali Państwo Jadwiga i Marek Kamińscy, cenieni łódzcy dziennikarze, twórcy licznych reportaży telewizyjnych, współpracownicy „Niedzieli”, a także społecznicy znani z aktywnej działalności w Radzie Osiedla „Katedralna”. Za zasługi dla Kościoła łódzkiego zostali odznaczeni przez abp. Władysława Ziółka Złotym Krzyżem Archidiecezji Łódzkiej.

Życzenia obfitości Bożych łask i błogosławieństw złożył Jubilatom ks. inf. Ireneusz Skubiś oraz wszyscy pozostali uczestnicy spotkania. Wyrazem szacunku i wdzięczności wobec pp. Kamińskich były nie tylko serdeczne życzenia, wiązanki i upominki, ale również wzruszający śpiew Jadwigi Paduch, w który włączyło się całe zgromadzenie.

Ogromną radość sprawiło Jubilatom błogosławieństwo apostolskie, które skierował do nich z Watykanu Ojciec Święty Franciszek.

2013-04-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieczór pamięci o św. Janie Pawle II i św. Matce Teresie z Kalkuty

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

św. Matka Teresa z Kalkuty

wieczór pamięci

Wojciech Kozłowski

Od 2005 r. Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy jest organizatorem Wieczorów Pamięci o św. Janie Pawle II. Spotkania, w których biorą udział dzieci i młodzież, głównie z Legnicy i powiatu legnickiego, odbywają się w różnych legnickich szkołach.

Wojciech Kozłowski

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0

2021-07-30 09:05

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w meczu 4. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Na zakończenie pierwszej rundy biało-czerwoni w niedzielę (godz. 2) zmierzą się z Kanadą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję