Reklama

Niedziela Rzeszowska

Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej

Niedziela rzeszowska 17/2013, str. 7

[ TEMATY ]

młodzi

chrześcijaństwo

Archiwum MSCKC

W siedzibie Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej

W siedzibie Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej (do niedawna funkcjonujący pod nazwą: Regionalne Centrum Informacji Europejskiej) to jeden z szesnastu punktów w Polsce współpracujących z Ministerstwem Spraw Zagranicznych - mających na celu informowanie środowisk lokalnych o działalności Unii Europejskiej i polityce międzynarodowej Polski. Przypomnijmy, że Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej zostało powołane wraz z erygowaniem parafii w sierpniu 2006 r.

„Zadaniem Centrum jest budowanie na wzór królowej Jadwigi jedności między narodami, ponieważ w tym miejscu spotykać się będą młodzi ludzie z różnych krajów i różnych religii, którzy studiują w Rzeszowie. Mamy przecież studentów nie tylko z krajów europejskich, ale także z Afryki czy Azji - opowiada ks. Janusz Kosior, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej. Trzeba pomóc im zintegrować się w środowisku, tak zupełnie innym od tego, z którego pochodzą. Pomysł zrodził się ze spotkań w działającym przy parafii Duszpasterstwie Akademickim „Emaus”, gdzie wyraźnie widać, że młodzi potrzebują wsparcia duchowego, wskazówek, porady, często po prostu rozmowy. To ma być „kościół dobroci” - mówi ks. Janusz Kosior - który wpatrując się w postać św. Jadwigi chce uczyć jak dążyć do majątku, sławy, popularności i nie deptać w tym dążeniu drugiego człowieka, umieć pozostać człowiekiem w każdej sytuacji. Służyć temu mają sympozja, wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi, naukowcami, biznesmenami”.

W ramach działalności Centrum od kilku lat realizowany jest cykl wykładów, tzw. „Wieczory Jadwiżańskie”, podczas których, zaproszeni prelegenci - profesorowie, nie tylko podejmują tematykę związaną z działalnością św. Królowej Jadwigi, lecz również akcentują współczesne problemy życia z dziedziny pedagogiki, socjologii czy prawa. Godnym przypomnienia jest również fakt, że 2 lutego br. odbył się Bal charytatywny na rzecz Centrum pod patronatem prof. dr. hab. Aleksandra Bobko rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego przy współpracy parafii, Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus” oraz Rycerzy Kolumba.

Reklama

W ramach działalności Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej ks. Paweł Gnat 8 kwietnia przedłożył wykład na temat „Koncepcja chrześcijańska w konfrontacji z ideologią społeczeństwa pluralistyczno-postmodernistycznego” w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej działającym przy WSIiZ w Rzeszowie.

6 kwietnia bp Kazimierz Górny dokonał poświęcenia części obiektu Centrum Kultury Chrześcijańskiej. W oddanym budynku znajduje się m.in. sala spotkań, kancelaria parafialna oraz mieszkania duszpasterzy.

2013-04-23 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz spotkał się ze stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

[ TEMATY ]

młodzi

kard. Stanisław Dziwisz

Bożena Sztajner/Niedziela

W sobotni wieczór w Domu Arcybiskupów Krakowskich odbył się opłatek stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” archidiecezji krakowskiej z kard. Stanisławem Dziwiszem. „Dziękuję bardzo, że jesteście młodzieżą, która traktuje życie poważnie, chce to życie wygrać” – mówił do młodych metropolita krakowski.

Opłatkowe spotkanie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy Domu Arcybiskupów, którą współkoncelebrowali ks. Jacek Ozdoba, opiekun studentów stypendystów oraz ks. Piotr Zioło, odpowiedzialny za młodzież gimnazjalną i licealną objętą programem stypendialnym w archidiecezji krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

I Forum Bezpieczeństwa Społecznego

2022-09-26 17:53

x MM

Uczestnicy Forum

Uczestnicy Forum

Za nami Pierwsze Forum Bezpieczeństwa Społecznego. Jest to owoc współpracy pomiędzy Fundacją Obserwatorium Społeczne a Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. Wydarzenie odbywało się pod patronatem abp. Józefa Kupnego.

W ramach Forum, które odbywa się pod hasłem: „Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych”, przygotowana została VII konferencja o bezpieczeństwie, a także warsztaty. - W tym roku poszerzyliśmy formułę, stąd też przygotowane zostały warsztaty, których celem jest wdrożenie założeń wynikających z naszych poprzednich konferencji - mówił ks. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję