Reklama

Niedziela Rzeszowska

Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej

Niedziela rzeszowska 17/2013, str. 7

[ TEMATY ]

młodzi

chrześcijaństwo

Archiwum MSCKC

W siedzibie Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej

W siedzibie Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej (do niedawna funkcjonujący pod nazwą: Regionalne Centrum Informacji Europejskiej) to jeden z szesnastu punktów w Polsce współpracujących z Ministerstwem Spraw Zagranicznych - mających na celu informowanie środowisk lokalnych o działalności Unii Europejskiej i polityce międzynarodowej Polski. Przypomnijmy, że Międzynarodowe Studenckie Centrum Kultury Chrześcijańskiej zostało powołane wraz z erygowaniem parafii w sierpniu 2006 r.

„Zadaniem Centrum jest budowanie na wzór królowej Jadwigi jedności między narodami, ponieważ w tym miejscu spotykać się będą młodzi ludzie z różnych krajów i różnych religii, którzy studiują w Rzeszowie. Mamy przecież studentów nie tylko z krajów europejskich, ale także z Afryki czy Azji - opowiada ks. Janusz Kosior, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej. Trzeba pomóc im zintegrować się w środowisku, tak zupełnie innym od tego, z którego pochodzą. Pomysł zrodził się ze spotkań w działającym przy parafii Duszpasterstwie Akademickim „Emaus”, gdzie wyraźnie widać, że młodzi potrzebują wsparcia duchowego, wskazówek, porady, często po prostu rozmowy. To ma być „kościół dobroci” - mówi ks. Janusz Kosior - który wpatrując się w postać św. Jadwigi chce uczyć jak dążyć do majątku, sławy, popularności i nie deptać w tym dążeniu drugiego człowieka, umieć pozostać człowiekiem w każdej sytuacji. Służyć temu mają sympozja, wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi, naukowcami, biznesmenami”.

Reklama

W ramach działalności Centrum od kilku lat realizowany jest cykl wykładów, tzw. „Wieczory Jadwiżańskie”, podczas których, zaproszeni prelegenci - profesorowie, nie tylko podejmują tematykę związaną z działalnością św. Królowej Jadwigi, lecz również akcentują współczesne problemy życia z dziedziny pedagogiki, socjologii czy prawa. Godnym przypomnienia jest również fakt, że 2 lutego br. odbył się Bal charytatywny na rzecz Centrum pod patronatem prof. dr. hab. Aleksandra Bobko rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego przy współpracy parafii, Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus” oraz Rycerzy Kolumba.

W ramach działalności Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej ks. Paweł Gnat 8 kwietnia przedłożył wykład na temat „Koncepcja chrześcijańska w konfrontacji z ideologią społeczeństwa pluralistyczno-postmodernistycznego” w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej działającym przy WSIiZ w Rzeszowie.

6 kwietnia bp Kazimierz Górny dokonał poświęcenia części obiektu Centrum Kultury Chrześcijańskiej. W oddanym budynku znajduje się m.in. sala spotkań, kancelaria parafialna oraz mieszkania duszpasterzy.

2013-04-23 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Migliore życzył młodzieży mądrości, która jest darem Ducha Świętego

Chrześcijanin, który jest mądry przed swoim nazwiskiem powinien pisać skrót CPP, a oznacza to: C – czystość, P – pokora, P – pobożność – mówił nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore do młodych diecezji kaliskiej, którzy zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym na szczycie Kobylej Góry zwanej Górą Krzyża.

Mszy św. z okazji Światowego Dnia Młodzieży przewodniczył bp Łukasz Buzun. Na miejsce celebry dotarli: nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore i biskup kaliski Edward Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do młodych: nie bójcie się Boga! To nie On jest konkurentem waszej wolności

2021-06-20 20:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Zawiercie

Karol Porwich/Niedziela

Drodzy młodzi Przyjaciele, rozumiecie dlaczego potrzebne wam są dary Ducha Świętego? - pytał w niedzielę 20 czerwca podczas udzielania sakramentu bierzmowania metropolita częstochowski abp Wacław Depo w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu.

Abp Depo Mszę św. zaczął od prawdy znanej wszystkim chrześcijanom: - Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego - mówił metropolita. Swoje słowa od początku kierował do młodzieży, która tego dnia przyjmowała sakrament bierzmowania. - Drodzy młodzi Przyjaciele! Dzisiaj bierzecie odpowiedzialność w swoje ręce. Podejmujecie własny kierunek opowiadania się po stronie Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: nowa ewangelizacja powinna posługiwać się językiem miłosierdzia

2021-06-20 14:35

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

nowa ewangelizacja

episkopat.pl

„Wszyscy wiemy, że współczesny kryzys ludzkości nie jest powierzchowny, ale głęboki. Dlatego nowa ewangelizacja winna posługiwać się językiem miłosierdzia, na który składają się przede wszystkim gesty i postawy, a potem także słowa” – mówił abp Stanisław Gądecki do mężczyzn i młodzieńców, którzy przybyli w XVIII Archidiecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn i Młodzieńców do sanktuarium maryjnego w Tulcach k. Poznania.

Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. na placu koronacyjnym nieopodal tuleckiej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję