Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Konkurs Literacki rozstrzygnięty

Niedziela sosnowiecka 17/2013, str. 1

[ TEMATY ]

konkurs

Piotr Lorenc

Bp Grzegorz Kaszak z laureatami konkursu

Bp Grzegorz Kaszak z laureatami konkursu

Za nami kolejna edycja Diecezjalnego Konkursu Literacko-Fotograficznego „Być solą ziemi, być świadkiem wiary”. 17 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach-Żychcicach bp Grzegorz Kaszak wręczył laureatom nagrody i wyróżnienia.

W kategorii „poezja” I miejsce zajęła Anna Chlebica z I LO w Dąbrowie Górniczej, w kategorii „proza” jury przyznało dwa I miejsca - Magdalenie Koteli z Gimnazjum w Wojkowicach oraz Kamili Tkacz z Gimnazjum nr 1 w Czeladzi. W kategorii „fotografia” przyznano 2 wyróżnienia - dla Marty Lis z Gimnazjum w Rogoźniku i Agaty Dykta z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach. Natomiast w kategorii „prezentacja multimedialna” zwyciężyła praca Weroniki Kozłowskiej i Jadwigi Sikora z Gimnazjum nr 3 w Jaworznie.

- Bardzo się cieszę, że w Roku Wiary udało się przeprowadzić kolejną edycję konkursu, który wprost nawiązuje do przeżyć religijnych. Jest to niebywała okazja do tego, by podzielić się w artystyczny sposób talentami, które otrzymaliście od Pana Boga. Dzięki waszym pracom i my, widzowie możemy snuć refleksje nad naszym życiem, naszą relacją do Boga - powiedział bp Kaszak podczas wręczania nagród.

Reklama

Diecezjalny Konkurs Literacko-Fotograficzny odbył się już po raz 4. Przygotowały go: ZSOiT w Wojkowicach, Gimnazjum w Wojkowicach, MOK w Wojkowicach i Wydział Katechetyczny Kurii w Sosnowcu. W sumie na konkurs nadesłano 34 prace - 22 w kategorii literackiej i 12 w fotograficznej i multimedialnej. - Pragnęliśmy, aby tematyka konkursu wpisała się w obchodzony w Kościele Rok Wiary. Uczniowie w artystyczny sposób, poprzez wiersze, opowiadania, scenariusze czy fotografie i prezentacje multimedialne podzielili się swoim doświadczeniem wiary, rozbudzili w sobie ducha apostolstwa - powiedziała Justyna Pitas, organizatorka konkursu.

O tym, że konkurs stał na wysokim poziomie, zapewnił ks. dr Michał Borda - przewodniczący jury, dyrektor Wydziału Katechetycznego. - Bardzo trudno było wybrać najlepsze prace, czytaliśmy je wielokrotnie. Z wierszy i prozy mogliśmy poczuć, że młodzież biorąca udział w konkursie jest solą ziemi i świadkiem wiary - powiedział ks. Borda.

Dzięki hojności sponsorów nagrodzeni uczniowie otrzymali cenne, a zarazem praktyczne nagrody: aparaty fotograficzne, odtwarzacze multimedialne, przenośne pamięci. Do grona fundatorów należą: Towarzystwo Przyjaciół LO w Wojkowicach, ks. Krzysztof Majcherczyk, ks. Jarosław Wolski, ks. Michał Borda, ks. Ryszard Adrjanek, Rada Miasta Wojkowice, ks. Marek Turlejski, ks. Szczepan Tomala, ks. Zbigniew Bigaj i Wojciech Borkowski.

2013-04-23 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyszłość Polski zależy od was

Niedziela sandomierska 25/2017, str. 8

[ TEMATY ]

konkurs

Ks. Adam Stachowicz

Po raz siódmy odbył się Diecezjalny Konkurs Pieśni Patriotyczno-Religijnej w Potoczku. Organizatorem przedsięwzięcia jest miejscowy Zespół Szkół im. św. Jana Pawła II, a zmagania konkursowe odbywają się pod patronatem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. W tym roku uczniowie rodziny szkół im św. Jana Pawła II oraz przedstawiciele szkół z terenu gminy Potok Wielki spotkali się 1 czerwca. Mottem tegorocznych zmagań są słowa zaczerpnięte od Świętego Patrona: „Przyszłość Polski zależy od was i musi od was zależeć”. Konkurs już od kilku lat połączony jest z gminnym rodzinnym dniem dziecka. O popularności przedsięwzięcia świadczy fakt, że do zmagań przystąpiło 17 delegacji szkół podstawowych i gimnazjów oraz jedna szkoła ponadgimnazjalna – wszystkich uczestników było ponad 100 osób i to nie tylko z diecezji sandomierskiej, ale również z województwa lubelskiego.

CZYTAJ DALEJ

„Pompejanka” – nowenna nie do odparcia

[ TEMATY ]

nowenna pompejańska

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec, nie od dziś wiadomo, wielką moc ma. Oczywiście nie sam z siebie, a z łaski Bożej. Maryja przez tę modlitwę potrafi dla nas wyprosić u Boga wielkie cuda. Sama do Różańca wielokrotnie zachęcała, mamy na ten temat chociażby świadectwa dzieci z Fatimy: Łucji, Hiacynty i Franciszka. Ale czym tak naprawdę jest Nowenna Pompejańska? Czy rzeczywiście ma tak wielką moc?

I modlimy się na różańcu. Jedni z większym zapałem, inni jak po grudzie, czasem czekając na autobus, innym razem na kolanach przed snem, w różnych intencjach. Jednak ilu z nas potrafi się zdobyć na odmawianie czterech czy nawet trzech części Różańca w ciągu dnia, i to przez 54 dni pod rząd? A tak robią ci, którzy podejmują Nowennę Pompejańską. I mówią, że to wcale nie jest trudne, a warto, bo owoce wielkie daje. Nazywana jest nowenną nie do odparcia.

CZYTAJ DALEJ

Akademia Katolicka zaprasza na nową edycję Duchowości dla Warszawy

2022-10-06 17:42

[ TEMATY ]

duchowość

Akademia Katolicka w Warszawie

Wikipedia/autor: Adrian Grycuk na licencji Creative Commons

Budynek Collegium Bobolanum (Akademia Katolicka) w Warszawie

Budynek Collegium Bobolanum (Akademia Katolicka) w Warszawie

Nowy cykl wykładów Duchowość dla Warszawy zostanie zainaugurowany 20 października wykładem: „Wokół objawień. Między wiarą a dewocją”, który wygłoszą: s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM oraz o. dr Janusz Pyda OP. Organizatorem nowej edycji cyklu są: Akademia Katolicka w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Życie stawia przed nami pytania o poprawność naszej wiary i doświadczenia Boga. Czym jest Objawienie, w jaki sposób się dokonało i jaki jest jego cel? Czemu służą objawienia prywatne i czy cuda są ich wystarczającym potwierdzeniem? Te i wiele podobnych pytań zostanie podjętych podczas otwartego wykładu „Wokół objawień. Między wiarą a dewocją”, który wygłoszą: s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM (AKW) oraz o. dr Janusz Pyda OP (AKW).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję