Reklama

Niedziela Świdnicka

Dziewiąty pielgrzymkowo-turystyczny start

Za nami długi, bardzo długi sezon zimowy. Miłośnicy sportów zimowych tym razem nie mieli powodów do narzekań. Teraz narty mogą zamienić na rowery albo zwyczajnie powędrować w góry. Na terenie naszej diecezji jest naprawdę dużo atrakcyjnych miejsc do uprawiania turystyki pieszej, zwłaszcza tej górskiej. Nie zabraknie na szlaku niezwykle cennych zabytków architektonicznych, wśród których miejsce szczególne zajmują świątynie i kapliczki. Warto je odwiedzić. Inauguracja sezonu pielgrzymkowo-turystycznego 2013 miała miejsce w Kudowie-Czermnej. W sobotę 27 kwietnia w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła rozpoczęto IX Sezon Pielgrzymkowo-Turystyczny w Diecezji Świdnickiej. Na początek zaplanowano spotkanie w świątyni o godz. 9, gdzie po modlitwie i powitaniu pielgrzymi udali się do Pstrążnej, do górskiej kaplicy bł. Jana Pawła II, tam o godz. 12 odprawiono Mszę św. Starsi uczestnicy oraz ci, którzy z różnych powodów nie mogli uczestniczyć w dalszej części dnia, w ten sposób zakończyli swoje inauguracyjne pielgrzymowanie i wędrowanie. Pozostali udali się w dalszą wyprawę w Błędne Skałki.

Jasna Góra po raz dziesiąty

Jak co roku w centrum sezonu najważniejszym wydarzeniem pielgrzymkowym będzie kolejna, tym razem już dziesiąta, Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Na przełomie lipca i sierpnia z różnych zakątków naszej diecezji do stóp Jasnogórskiej Czarnej Madonny wyruszy pod przewodnictwem ks. Romualda Brudnowskiego około tysiąca pątników. Głównie będzie to młodzież.

- Tegoroczna pielgrzymka będzie jubileuszową - dzieli się ks. Brudnowski. - Zastanawialiśmy się, w jaki sposób ją przeżyć, jaki nadać charakter. Wysłuchaliśmy i wciąż wsłuchujemy się w różne propozycje. Jesteśmy za nie wdzięczni. Zwróciłem się do ks. Adama Woźniaka, ks. Stanisława Kasztelana oraz ks. Wojciecha Draba o pomoc w przygotowaniu programu jubileuszowej pielgrzymki. Zgodnie uznaliśmy, że nasz jubileusz przypadł w Roku Wiary, więc kierunek niejako jest już nadany. Jesteśmy przekonani, że to jest dla nas sygnał, aby te szczególne rekolekcje w drodze poświęcić pogłębianiu wiary. Chcemy więc „głębi” - podkreśla ks. Romuald. - To już zaznaczamy w haśle tegorocznej pielgrzymki: „Panie, przymnóż nam wiary” - zauważa duszpasterz. W komentarzu do tego fragmentu z Ewangelii według św. Łukasza, z której zaczerpnięto hasło, możemy doczytać: „Uczniowie są przerażeni. Widzą selektywną tradycję religijną, niemoralność, bogactwo, wrogość, znają własne słabości. Czy mogą mieć wpływ na przemianę tego wszystkiego? Słaba wiara to ta, która nie polega na mocy Boga. Różne przeszkody zewnętrzne oraz własne słabości wydają się być silniejsze od mocy Boga. Ich wiara ma wyrwać morwę. «Korzenie czarnej morwy rozrastają się we wszystkie strony, co sprawia, iż trudno jest usunąć to drzewo wraz z korzeniami. Ziarenka gorczycy były przysłowiowo małe». Ich wiara ma wyrywać silnie ukorzenioną morwę, czyli trudną do wyrwania tradycję nieposłuszeństwa Bogu oraz opierania się przed nawróceniem do żywego Boga. Uczniowie Jezusa osiągną to tylko poprzez posłuszeństwo podobne do posłuszeństwa sługi pracującego w polu, a potem w domu. Bezużytecznym byłoby służenie Jezusowi w inny sposób, od tego, jak On sam to czynił”. - Również znaczek pielgrzymkowy ma w centralnym miejscu logo Roku Wiary - dopowiada ks. Brudnowski. - Program formacyjny będzie oparty o propozycje ks. Wojciecha Draba, który prowadzi ośmiotygodniowe Seminarium Odnowy Wiary. My postaramy się analogicznie w ciągu ośmiu pielgrzymkowych dni zrealizować opracowany specjalnie na nasze potrzeby program formacyjny. Każdy z pielgrzymów otrzyma specjalną książeczkę z programem seminarium oraz tekstami, które pomogą w zgłębianiu usłyszanych treści. Tak więc zapraszamy już teraz pielgrzymów do wspaniałej przygody na łonie natury, gdzie w pięknie przyrody będzie można słuchać słowa Bożego i przeżyć być może najbardziej fascynującą przygodę życia.

Reklama

Sulistrowiczki po raz jedenasty

Jeszcze dłuższą tradycję ma piesza pielgrzymka ze Świdnicy do Sulistrowiczek. Tegoroczna będzie miała miejsce 1 maja. Całość rozpocznie się o godz. 8 w świdnickiej katedrze. Wszyscy chętni do wzięcia udziału nie muszą się zapisywać. Wystarczy zgłosić na trasie chęć powrotu do Świdnicy autobusem. Nastąpi to ok. godz. 18, a koszt to ok. 6 zł. Trasa biegnie przez Gogołów, gdzie jest planowany postój i konferencja. Później pielgrzymka przejdzie przez Wirki, Wiry, gdzie będzie kolejny postój, Msza św., a po niej obiad. Następnie przez miejscowości Tąpadła i Sulistrowiczki. W sumie do pokonania jest 18 km. Na miejscu ok. godz. 15.30 odbędzie się pierwsza w tym roku majówka w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca. Po modlitwie piknik przy ognisku. Organizatorzy księża - Roman Tomaszczuk i Adam Woźniak - zachęcają do udziału, prosząc jednocześnie o zabranie ze sobą różańców, kartek z wypisanymi intencjami polecanymi Bogu podczas modlitwy różańcowej oraz suchego prowiantu i kiełbasy na ognisko.

Reklama

Pielgrzymki parafialne do Barda

W Roku Wiary bp Ignacy Dec zaprasza do Barda poszczególne wspólnoty dekanalne.

- Pragniemy jako wspólnota diecezjalna nadal wzmacniać swoją wiarę i uroczyście ją wyznać także poprzez udział w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary - napisał w specjalnej odezwie. - Zapraszam was, mieszkańcy parafii, do wzięcia udziału w tej okolicznościowej pielgrzymce (…). Tam w domu Matki będziemy adorować naszego Pana, uczestniczyć we wspólnej Mszy św., a potem wspólnie przejdziemy z modlitwą i śpiewem na ustach dróżkami różańcowymi - zachęca ojciec diecezji. Najbliższe pielgrzymki odbędą: 11 maja dekanaty: Bielawa, Dzierżoniów, Piława Górna i Głuszyca; 18 maja dekanaty: Świdnica-Zachód, Świdnica-Wschód, Żarów i Strzegom; natomiast 8 czerwca dekanaty: Wałbrzych-Zachód, Północ i Południe, Świebodzice i Bolków.

Reklama

Szlaki Papieskie

Miłośnicy górskich wędrówek oraz fascynujący się postacią bł. Jana Pawła II jak co roku mogą przemierzać Szlaki Papieskie.

- Podczas wędrówki w 1955 r. ks. Wojtyła odwiedził Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach - opowiada ks. Dariusz Sakaluk. - Wiemy, że przebywał i odprawiał Mszę św. w Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie Śląskim. Jest to najstarsze sanktuarium maryjne na Dolnym Śląsku. Stoi tam dziś pomnik upamiętniający Jana Pawła II. Wiemy, że bp Wojtyła dwukrotnie przebywał w Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na górze Iglicznej, gdzie króluje Maryja, Przyczyna Naszej Radości. Ojciec Święty był tam w roku 1961, a później także w roku 1967. 21 czerwca 1983 r. Papież na lotnisku w Partynicach ukoronował słynący łaskami wizerunek Matki Bożej z góry Iglicznej. Jest to jedyna ukoronowana przez Jana Pawła II figurka Matki Bożej na terenie diecezji świdnickiej. Wiemy również o obecności ks. Wojtyły w innym, bardzo starym sanktuarium ziemi kłodzkiej, w Starym Wielisławiu, gdzie króluje Matka Boża Bolesna. Ta obecność jest zapisana pod datą 4 września 1957 r. Wszystkie te spotkania z sanktuariami ziemi kłodzkiej wskazują, że ta ziemia była mu bardzo bliska - podkreśla ks. Dariusz. - Szlak Papieski jest specjalnie oznaczony - zauważa ks. Sakaluk. - Ponieważ jest on dosyć długi, ponad 110 km, dzielimy go dla własnych potrzeb na trzy etapy. Pierwszy biegnie z Kudowy-Zdroju - Czermnej do Wambierzyc. Drugi etap: z Dusznik-Zdroju przez Spaloną do Gniewoszowa pod Międzylesie. Trzeci etap Szlaku Papieskiego Ziemi Kłodzkiej ma zawsze miejsce w ostatnią sobotę sierpnia, kiedy wędrujemy z Międzylesia na Śnieżnik, na górę Igliczną i do Międzygórza. W ten sposób co roku próbujemy przejść ten cały szlak grupami zorganizowanymi. Nasze wędrowanie połączone zawsze jest z modlitwą, wspólnym śpiewem, z Eucharystią sprawowaną na szlaku, ale przede wszystkim z przybliżaniem nauczania Jana Pawła II.

Wszystkich chętnych do udziału w zorganizowanych wyprawach Szlakami Papieskimi prosimy o kontakt z ks. Dariuszem Sakalukiem, dyrektorem Referatu Pielgrzymkowo-Turystycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

2013-04-23 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 4 tys. uczniów i nauczycieli na pielgrzymce Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ania i Artur Nowaccy / photo on flickr

Uczmy się ducha wdzięczności na wzór Maryi zachęcał na Jasnej Górze bp Łukasz Buzun z Kalisza uczniów i nauczycieli zgromadzonych na 18. Pielgrzymce Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. W spotkaniu, które było dziękczynieniem za kończący się rok szkolny, dar chrztu św. dla naszej Ojczyzny sprzed 1050 lat oraz za własny chrzest, wzięło udział ok. 4 tys. osób.

- Drodzy młodzi, uczniowie szkół katolickich, przed wami jest przyszłość, macie wiele do zrobienia w naszej Ojczyźnie i w Kościele, bo to przecież wy, za ileś lat będziecie rodzicami, nauczycielami, może ktoś zostanie kapłanem, a może biskupem, przed wami jest przyszłość” powitał zebranych o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo

2022-12-09 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, by wszyscy rodacy czuli, że Polska nie zostanie napadnięta, że jest bezpieczna, że polskie wojsko jest wystarczająco silne, by w razie czego nasze państwo obronić - powiedział w piątek w Zakliczynie (woj. małopolskie) prezydent Andrzej Duda.

Na spotkaniu z mieszkańcami Zakliczyna prezydent mówił o wojnie na Ukrainie. "Wojna, do której doprowadziła Rosja swoją napaścią na Ukrainę, nieszczęście, do którego doprowadziła społeczeństwo ukraińskie, napadając ich, mordując, niszcząc ukraińskie państwo, jest udziałem także i naszym, jest udziałem większości Europy i świata" - podkreślił Duda, wskazując, że wojna wywołała kryzys energetyczny i przyczyniła się do wzrostu inflacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję