Reklama

Niedziela w Warszawie

Podwójny jubileusz

Już 2 maja w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży rozpoczną się obchody 70. rocznicy objawień

Niedziela warszawska 17/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Matka Boża

ARTUR STELMASIAK

Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach

Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach

Obchody zainaugurowane zostaną w czwartek o godz. 17.30 modlitwą różańcową. Wierni będą się modlić w kaplicy zbudowanej na miejscu cudownych objawień. Następnie będzie tam sprawowana Msza św.

Główne uroczystości zaplanowano na piątek 3 maja - w dniu święta NMP Królowej Polski. Msza św. koncelebrowana rozpocznie się o godz. 11. Głównym celebransem będzie bp Marek Solarczyk, a homilię wygłosi o. Jan Pach, paulin z Jasnej Góry. - Obecnością bp. Marka Solarczyka pragniemy zaakcentować jedność dwóch wspólnot diecezjalnych i zaznaczyć, że do sanktuarium przybywa wielu mieszkańców Pragi, w tym nasi dobroczyńcy i współpracownicy - mówi kustosz sanktuarium o. Tadeusz Suślik SchP i dodaje. - Natomiast poprzez obecność o. Jana Pacha OSPPE chcemy podkreślić rolę ojców paulinów w udokumentowaniu przesłań, jakie otrzymała podczas wizji Władysława Fronczak (Papis).

Reklama

Pierwsze objawienia Matki Bożej na Siekierkach miało miejsce 3 maja 1943 r. Dwunastoletnia wówczas Władzia opowiedziała o tym rodzicom. Dorośli poprosili o pomoc lekarzy, ci jednak stwierdzili, że dziecko jest zdrowe. Kolejne widzenia powtarzały się w następnych dniach, miesiącach i latach. Dziewczynce ukazywała się Matka Boża i Pan Jezus. Władzia za namową kapłana zaczęła sporządzać notatki z objawień, zorganizowała też modlitwę dzieci i dorosłych. Ostatnie objawienia miało miejsce 15 września 1949 r.

Wierni, którzy przychodzili się modlić razem z dziewczynką, zbudowali małą kapliczkę w miejscu objawień. W 1977 r. odprawiono tam pierwszą Mszę św., a cztery lata później Stefan kard. Wyszyński przekazał to miejsce zakonowi pijarów. 15 marca 1988 r. została ustanowiona parafia pw. NMP Królowej Wyznawców.

W piątek 3 maja, po Mszy św. odpustowej, bp Solarczyk poprowadzi procesję z sanktuarium do kaplicy. Na miejscu objawień odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia.

- W imieniu wspólnoty pijarskiej zapraszam Czytelników „Niedzieli” na Siekierki, by wspólnie uwielbiać Boga za łaski, którymi obdarza nas, nasze parafie i Ojczyznę. Będziemy także prosić Maryję, Nauczycielkę Młodzieży, aby nadal roztaczała matczyny płaszcz opieki nad Warszawą, a zwłaszcza nad dziećmi i młodzieżą - mówi o. Tadeusz Suślik SchP.

2013-04-23 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Maryja się bała?

Czy Maryja bezgranicznie ufała Bogu? Czy zwyczajnie, po ludzku, przeżywała różne trudne sytuacje, np. gdy nie było dla nich miejsca w Betlejem – czy bała się, gdzie się podzieją?

Czas Bożego Narodzenia chyba u większości z nas rozbudza wyobraźnię. Gdy słuchamy fragmentów Ewangelii wg św. Łukasza opisującej narodziny Jezusa – w świątecznej atmosferze, kiedy w tle brzmią kolędy – możemy spojrzeć na historię Świętej Rodziny jak na barwną, ciepłą, sielankową opowieść. Nie wyglądała ona jednak w ten sposób. Trud podróży do Betlejem, brak godnych brzemiennej kobiety miejsc do zamieszkania, a co dopiero odpowiednich dla narodzin dziecka... Została im tylko grota pasterzy, gdzie normalnie chroniły się zwierzęta. Niedługo po narodzinach Jezusa groziło Mu niebezpieczeństwo ze strony Heroda, który czyhał na Jego życie, i Święta Rodzina była zmuszona do ucieczki do Egiptu. To był dopiero początek ich trudów... Tu zadajmy pytania, które pojawiają się też w korespondencji czytelników tygodnika Niedziela: czy Maryja bezgranicznie ufała Bogu? Czy zwyczajnie, po ludzku, przeżywała różne trudne sytuacje? Czy była na to wszystko gotowa i niewzruszona, czy była wolna od obaw i nic Ją to nie kosztowało? Wszak była Niepokalana, zachowana od grzechu!

CZYTAJ DALEJ

Gdybyś naprawdę uwierzył...

Pewien doświadczony proboszcz, snując głośno rozważania o tym, jak to będzie z powrotem do „niedzielnej normalności” po koronawirusie, stwierdził, że każdy miesiąc nieuczestniczenia wiernych w niedzielnej Eucharystii z powodu pandemii będzie wymagał roku starań, aby osiągnąć stan z lutego 2020 r.

W odpowiedzi wyraziłem nadzieję, że głód Eucharystii przyprowadzi ludzi do kościoła znacznie szybciej – gdy tylko uznają, że jest to w miarę bezpieczne dla nich samych i dla ich bliskich. Uważam jednak, że niezależnie od tego, czy owa „niedzielna normalność” powróci w tym roku czy w następnym, nie jest ona czymś, z czym powinniśmy się łatwo pogodzić. Dlaczego? Bo nie tak powinna ona wyglądać. Przedłużający się czas „postu od Eucharystii” może stać się jednak opatrznościowym impulsem, aby coś w tym względzie zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

2021-07-30 10:28

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Warszawskie

Archiwum Hufca ZHP Częstochowa

Losami Powstania Warszawskiego i walczących w nim interesowali się mieszkańcy Częstochowy. Miasto niosło powstańcom pomoc militarną, za co Niemcy wymordowali ok. 10 tys. mieszkańców miasta.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia minutą ciszy i Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego o godz. 17 w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję