Reklama

23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

„To, co niewypowiedzialne, należy wyśpiewać lub wyrazić muzyką”

Największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w dniach 1-5 maja 2013 r. odbywał się już po raz 23. Liturgiczna inauguracja Festiwalu miała miejsce 2 maja w Bazylice Jasnogórskiej. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Podczas Liturgii usłyszeliśmy prawykonanie „Missa in memoriam Beati Georgii Popiełuszko” Łukasza Urbaniaka w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przygotowanego przez ks. prof. Kazimierza Szymonika, oraz Orkiestry „Nova et vetera”. Dyrygował Michał Sławecki. Zebranych przywitał krajowy duszpasterz muzyków kościelnych o. Nikodem Kilnar. Powiedział: - Piękno jest kluczem tajemnicy i wezwaniem transcendencji. Niech różnorakie drogi, którymi podążamy, prowadzą nas wszystkich do owego oceanu piękna, gdzie zachwyt staje się podziwem, upojeniem, niewymowną radością.

Abp Depo wyjaśnił w wygłoszonej homilii, że „Missa in memoriam Beati Georgii Popiełuszko” powstała dla upamiętnienia postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który w październiku 1984 r. został odnaleziony w wodach Wisły, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W przyszłym roku będzie więc obchodzona 30. rocznica jego śmierci.

Reklama

Zwracając się do twórców i organizatorów Festiwalu „Gaude Mater”, Metropolita Częstochowski nawiązał do słów Benedykta XVI, który w jednym ze swoich wystąpień powiedział: „Żeby modlić się słowem Bożym, nie wystarczy je wymawiać, konieczna jest muzyka”. Przypomniał, że jeszcze jako kardynał stwierdził on: „Co niewypowiedzialne, należy wyśpiewać lub wyrazić muzyką. I muzyka bowiem, i śpiew pochodzą z nieba”.

Dzień wcześniej, 1 maja, w Bazylice Jasnogórskiej odbył się pierwszy koncert 23. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Wykonano „Misa flamenca” - utwór napisany w 1991 r. na zespół flamenco i klasyczny chór. W Częstochowie wystąpił m.in. Paco Peña - hiszpański gitarzysta, kompozytor, producent, któremu towarzyszyli śpiewacy, muzycy oraz tancerz. Partię chórową wykonał Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Dyrygowała Anna Szostak.

Wśród wielu muzycznych wydarzeń festiwalowych zorganizowano 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów. W programie mogliśmy usłyszeć gospel, muzykę cerkiewną, muzykę ze zbiorów jasnogórskich i wawelskich, były śpiewy chorału gregoriańskiego oraz światowe prawykonania.

Reklama

Na koncercie finałowym w Bazylice Jasnogórskiej bardzo wymownie w Roku Wiary wybrzmiało „Credo” Krzysztofa Pendereckiego. Tym koncertem uczczono też 80. rocznicę urodzin Mistrza. Grała Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Z solistami śpiewały trzy połączone chóry.

W tym roku Festiwal po raz pierwszy został zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater”, które - jako właściciel marki „Gaude Mater” - uratowało projekt, gdy lewicowe władze Częstochowy wycofały się z finansowania Festiwalu. Po raz pierwszy Festiwal odbywał się nie tylko w Częstochowie, ale również w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Radomsku i Lublińcu. Więcej o „Gaude Mater” - w następnym numerze „Niedzieli”.

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Ponad połowa Polaków popiera ograniczenia dla niezaszczepionych

2021-07-26 09:51

[ TEMATY ]

szczepienie

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

53,7 proc. popiera ograniczenia dla osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19 – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. Portal podkreśla, że Polacy są jednak mocno podzieleni w sprawie konkretnych ograniczeń dla niezaszczepionych.

Wirtualna Polska przedstawiła w poniedziałek wyniki sondażu dotyczącego ograniczeń dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. Wynika z nich, że 53,7 proc. ankietowanych jest przeciwko brakowi jakichkolwiek ograniczeń dla niezaszczepionych, zaś 41 proc. badanych uważa, że nie powinny ich spotykać żadne ograniczenia. 4,4 proc. badanych nie miało wyrobionej opinii.

CZYTAJ DALEJ

Raport ws. pedofilii: Co trzeci sprawca to członek rodziny skrzywdzonego dziecka

2021-07-26 15:51

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Grażyna Kołek

Ponad 35 proc. wskazanych sprawców pedofilii to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka; a w niemal 30 proc. spraw podejrzanym była osoba duchowna - wynika z raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii. "Za każdą z tych spraw kryją się bezbronne dzieci" - mówi szef komisji Błażej Kmieciak.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała w poniedziałek pierwszy raport z wynikami swoich prac. W liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się m.in. rezultaty badań akt spraw sądowych oraz rekomendacje skierowane do organów państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję