Reklama

Z kraju

Uroczystości świętowojciechowe

Tu odbył się chrzest Polski

Ponad 40 biskupów oraz liczni wierni z archidiecezji gnieźnieńskiej i całej Polski uczestniczyli 27 i 28 kwietnia br. w uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha - głównego patrona Polski, Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej. Niedzielnej Sumie odpustowej, stanowiącej centralny punkt obchodów, przewodniczył prymas Czech kard. Dominik Duka OP.

Przed Eucharystią procesja z relikwiami św. Wojciecha przeszła udekorowanymi ulicami Gniezna na plac św. Wojciecha u stóp katedry. W procesji oprócz srebrnego relikwiarza św. Wojciecha niesiono także relikwie innych polskich świętych i błogosławionych, m.in. bł. Radzyma-Gaudentego - przyrodniego brata św. Wojciecha i pierwszego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, św. Stanisława, który co roku „pielgrzymuje” do Gniezna, bł. Jolenty, bł. Bogumiła i bł. Jana Pawła II.

Reklama

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk pozdrowił wszystkich słowami bł. Jana Pawła II wypowiedzianymi w Gnieźnie w 1979 r: „Pozdrawiam Polskę, ochrzczoną tutaj przed tysiącem z górą lat”. Homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który zwrócił uwagę na brak aktywności polskich parlamentarzystów w kwestii prawnego zabezpieczenia ludzkich zarodków. Nawiązał także do toczącej się ostatnio dyskusji między pracodawcami, pracobiorcami i ich związkami zawodowymi a rządem. Pytał również o stan wiary Polaków.

W czasie Sumy odpustowej abp Kowalczyk wręczył przedstawicielom młodzieży bierzmowanej księgi Pisma Świętego, a abp Celestino Migliore nałożył krzyże misyjne 36 misjonarkom i misjonarzom udającym się na misje.

Lednica 2013

„Tango Francesco” nad Lednicą

W sobotę 1 czerwca 2013 r. odbędzie się XVII Spotkanie Młodych Lednica 2000. W tym roku młodzi przybędą na Pola Lednickie pod hasłem: „W imię Ojca”. Organizatorzy największego katolickiego spotkania młodzieży bez udziału papieża zapewniają, że tegoroczny temat, chociaż trudny, niesie ze sobą ważne przesłanie. Jak mówi o. Jan Góra OP: - Będzie o ojcostwie, ponieważ Bóg jest Ojcem, bo my wszyscy mamy Ojca, bo wszyscy będziemy kiedyś matkami, ojcami, rodzicami. To ważny temat, który pokazuje, że źródłem życia jest sam Pan Bóg.

Reklama

Siewcy Lednicy przygotowali na tegoroczne spotkanie piosenkę „Tango Francesco”, której będzie towarzyszył taniec, ułożony przez wodzirejów lednickich. „Tango Francesco” to utwór powstały z dedykacją dla obecnego papieża Franciszka oraz z myślą o Światowym Dniu Młodzieży w Rio de Janeiro. Słowa piosenki opierają się na modlitwie św. Franciszka z Asyżu.

(Red.)

Cudzysłów

Jesteśmy smutni, gdy się wewnętrznie z kimś kłócimy. Odzyskujemy radość, gdy się wewnętrznie ze wszystkimi pogodzimy, czyniąc tak, jak Chrystus zalecał: daj chleba twoim wrogom. To jest wyzwolenie.

Kościół jest wielką tajemnicą Bożą, kto chce o nim mówić uczciwie, musi mieć wiarę i musi go kochać.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

2 maja w Bazylice Watykańskiej Polacy dziękowali za beatyfikację wielkiego rodaka i jego wstawiennictwu powierzali swoje intencje. Abp Edward Nowak - były sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych nazwał Jana Pawła II największym świadkiem wiary XX wieku.

Rząd uległ presji i premier zapowiedział, że znajdzie się dodatkowe pół miliarda złotych na politykę prorodzinną. Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie rocznych urlopów macierzyńskich tzw. matkom pierwszego kwartału oraz na opiekę przedszkolną.

Władysław Bartoszewski otrzymał nagrodę Elie Wiesela. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez amerykańskie Muzeum Holokaustu.

Premier odwołał ze stanowiska ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Jego następcą jest Marek Biernacki.

Adopcja parlamentarzystów - to akcja wiernych z warszawskich parafii położonych najbliżej parlamentu, którzy rozpoczną we wrześniu br. cykl modlitw za wszystkich 560 posłów i senatorów. Każdy wierny wylosuje nazwisko konkretnego parlamentarzysty. Codziennie, aż do końca kadencji, będzie odmawiał w jego intencji dziesiątkę Różańca i „Pod Twoją obronę”.

Lewica będzie miała swoją gazetę codzienną. Na rynku pojawił się „Dziennik Trybuna”. Gazeta jest następcą wydawanej do 2009 r. „Trybuny”.

Polskie dzieci coraz częściej sięgają po używki - alarmują pedagodzy. Wiek inicjacji w tej materii stale się obniża. Dziś jest to już 11 lat.

W Łodzi ok. 250 dzieci wzięło udział 1 maja w IV Warsztatach dla Młodych „Boży Przyjaciele”. Pod okiem członków zespołu „Mocni w Duchu” maluchy uczyły się śpiewu, tańca, gry na gitarze i instrumentach smyczkowych. Podczas Mszy św. z uczestnikami i organizatorami warsztatów modlił się abp Marek Jędraszewski. Spotkanie zorganizowane zostało już po raz czwarty w łódzkim ośrodku Ojców Jezuitów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boży wojownik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

O walce Ojca Pio z szatanem, kierownictwie duchowym oraz o tym, jak stygmatyk może nas inspirować do odkrywania wiary i pokonywania przeciwności losu, opowiada br. Wojciech Czywczyński, kapucyn.

Ireneusz Korpyś: Szatan często atakował Ojca Pio, a jego agresja przyjmowała nawet fizyczną postać. Czy w związku z tym możemy tego stygmatyka nazwać świętym, który stoczył na ziemi największą walkę z wrogiem naszych dusz?

Br. Wojciech Czywczyński: Przypominam, że Ojciec Pio był mistykiem – w jego mistycznych doświadczeniach walka z zakusami szatana nie stanowiła może kluczowego zagadnienia, ale niewątpliwie była bardzo mocno obecna. Śmiało możemy go nazwać Bożym wojownikiem, któremu nie brakowało doświadczenia. Nie oznacza to jednak, że jest tym, który stoczył największą duchową potyczkę. Bałbym się podobnego stwierdzenia, ale muszę przyznać, że nie jest łatwo wskazać wielu kandydatów tak bardzo zasługujących na podobne miano.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję