Reklama

Ze świata

Unia Europejska - Ukraina

Trybunał za Julią Tymoszenko

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał aresztowanie byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko za niezgodne z prawem. - Jestem już wolna pod względem moralnym - napisała w oświadczeniu była szefowa ukraińskiego rządu. Przypomnijmy, że nowe ukraińskie władze po wygraniu wyborów oskarżyły ją o naruszenia prawa podczas zawierania z Rosją kontraktów gazowych. Ukraiński sąd skazał Tymoszenko w sierpniu 2011 r. na karę 7 lat więzienia.

Według Europejskiego Trybunału, ukraińskie władze złamały kilka artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. W szczególności artykuł o prawie do wolności i bezpieczeństwa osobistego oraz o granicach stosowania ograniczeń prawnych. Władze UE wezwały Ukrainę „do gruntownego przemyślenia sytuacji Julii Tymoszenko”. Według strony ukraińskiej, orzeczenie ETPC nie jest prawomocne i strony mają 3 miesiące na odwołanie się.

Republika Środkowoafrykańska

Śmierć w obronie kościoła

Reklama

Kilka tygodni po przejęciu władzy przez rebeliantów na terenie całej Republiki Środkowoafrykańskiej wciąż dochodzi do napaści na ludność cywilną. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, tylko w ostatnich dniach w Bangi ofiarami zamieszek padło blisko 30 dzieci. Wśród rebeliantów znajdują się młodzi żołnierze, nawet w wieku 10 lat. Na południu kraju członkowie ugrupowania Seleka dopuszczają się licznych grabieży i porwań dla okupu. Miasto Bayanga całkowicie opustoszało, ponieważ jego mieszkańcy uciekli do lasów w poszukiwaniu schronienia. Z kolei na południowym wschodzie, w okolicach miast Ouango i Bangassou, zginęła grupa młodych ludzi, która broniła przed splądrowaniem lokalny kościół katolicki. W odwecie napastnicy zamordowali cywilów, podpalili kilka domów i ograbili świątynię.

Ludzie

Patriarcha Teodor II

Koptyjski patriarcha Aleksandrii Teodor (Tawadros) II domaga się od prezydenta Egiptu Mohameda Mursiego i jego rządu położenia kresu dyskryminacji chrześcijan.

Zwierzchnik prawosławnych Koptów przypomniał ataki, w których tylko w ostatnim miesiącu zginęło siedmiu chrześcijan. Skrytykował też władze państwowe, które wprawdzie złożyły kondolencje, ale to - zdaniem Teodora II - nie wystarcza. Winny one zapewnić równość wszystkim obywatelom, bo Koptowie należą do tkanki społecznej i do historii Egiptu tak samo, jak tamtejsi muzułmanie. Tymczasem są dyskryminowani. Nie pozwala im się na budowę kościołów, nie dopuszcza do wyższych stanowisk w państwie i w przedsiębiorstwach. Patriarcha Aleksandrii zwrócił uwagę, że taka sytuacja coraz częściej skłania koptyjskich chrześcijan do emigracji z Egiptu.

O przyszłym Papieżu

Wymarzony Papież

Reklama

Jak kard. Jorge Mario Bergoglio wyobrażał sobie przyszłego papieża? Trzy dni przed wyjazdem do Rzymu na konklawe rozmawiał o tym z o. Angelem Stradą, postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Josefa Kentenicha, twórcy Ruchu Szensztackiego.

Według o. Strady, kard. Bergoglio mówił, że nowy papież powinien być - po pierwsze - „człowiekiem modlitwy, głęboko zjednoczonym z Bogiem”, po drugie - powinien być „głęboko przekonany o tym, że Jezus jest Panem historii”, a po trzecie - powinien „być dobrym biskupem, czułym wobec ludzi i potrafiącym także budować jedność”. - W końcu powinien być zdolny do zreformowania Kurii - uważał kard. Bergoglio, który 13 marca 2013 r. sam został wybrany na papieża.

O. Strada ujawnił te informacje w rozmowie z Evangeliną Himitian, autorką książki „Francisco, el Papa de la gente” (Franciszek, papież ludzi).

Cudzysłów

Rodzina i wiara były najważniejszymi czynnikami, które pozwoliły przetrwać narodowi Bośni i Hercegowiny na bardzo trudnej i bolesnej drodze jego historii.
Kard. Vinko Puljić, metropolita Sarajewa

Krótko

Asyż jest nie tylko jednym z najbardziej wyjątkowych miast historycznych, ale także zasługuje na wdzięczność Żydów za uratowanie wielu ich rodaków przed 70 laty. Przypomniał o tym prezydent Izraela Szimon Peres w przemówieniu, w którym podziękował za przyznanie mu 1 maja honorowego obywatelstwa tego miasta oraz medalu pokoju. Dzień wcześniej przyjął go w Watykanie papież Franciszek.

Komisja Europejska zażądała od Polski zwrotu 79,9 mln euro z funduszy na rolnictwo. To kara za niewystarczające kontrole wniosków o unijne wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Szkocji autonomiczny rząd przeznaczy 500 tys. funtów w okresie dwóch lat na sfinansowanie wycieczek młodzieży szkolnej z klas maturalnych do muzeum obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.

Włochy mają nowy rząd. Na jego czele stanął Enrico Letta.

Beatrycze - królowa Holandii abdykowała. Następcą został jej syn Wilhelm Aleksander.

Premier Japonii złożył oficjalną wizytę w Rosji. To pierwsze od 10 lat spotkanie na tak wysokim szczeblu. Kością niezgody między obydwoma państwami są 4 wyspy na Oceanie Spokojnym, zajęte po II wojnie światowej przez ZSRR. Japonia domaga się ich zwrotu.

W Syrii dokonano nieudanego zamachu na premiera tego kraju. W pobliżu konwoju, którym się przemieszczał, wybuchła bomba. Zginęło 6 osób, w tym ochroniarz al-Halkiego.

W Irlandii, przy sprzeciwie konserwatystów, rząd zaaprobował nowe prawo, które zakłada m.in. zgodę na dokonanie aborcji w razie zagrożenia życia matki, a także w sytuacji rzeczywistego niebezpieczeństwa popełnienia przez nią samobójstwa.

W Bangladeszu podczas zawalenia się fabryki odzieży zginęło 400 osób.

W Somalii w 2011 r. klęska głodu zabiła 260 tys. osób, z czego połowę stanowiły dzieci poniżej piątego roku życia - wynika z najnowszego raportu. Wcześniejsze szacunki mówiły o 50-100 tys. zmarłych.

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję