Reklama

Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej „Rodzina solą ziemi”, Krzeszów, 18 maja 2013

Nie ma przyszłości bez rodziny

W Mediolanie w 2012 r. podczas VII Światowego Spotkania Rodzin Ojciec Święty Benedykt XVI przypomniał, że rodzina jest powołana, by stawać się obrazem Boga w świecie. Na pierwszej audiencji po powrocie z Mediolanu Benedykt XVI zwrócił uwagę, że ludzkość nie ma przyszłości bez rodziny. Rodzina potrzebuje wsparcia i należy czynić wszystko, by ukazywać wartość rodziny, która dziś jest znieważana i zagrożona.

Konieczna równowaga

Papież podkreślał, że rodzina, praca i święto to trzy wymiary naszej egzystencji, które muszą znaleźć właściwą równowagę. Zharmonizowanie czasu pracy z potrzebami rodziny, życia zawodowego z ojcostwem i macierzyństwem, pracy ze świętem - ma ważne znaczenie dla budowania społeczeństwa o ludzkim obliczu. Niech zawsze na pierwszym miejscu będzie „być” przed logiką „mieć”: pierwsza z nich buduje, druga prowadzi do destrukcji.

Promocja rodziny

Reklama

W tej sytuacji Kościół nie może pozostać bezczynny. Jako odpowiedź na słowa Ojca Świętego i zaistniałą sytuację w świecie, a przede wszystkim w Polsce, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Legnickiej postanowiło zorganizować 18 maja 2013 r. w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie Kongres Rodzin. Celami tego święta rodzin są: zawierzenie rodzin diecezji legnickiej Matce Bożej Łaskawej i św. Józefowi, promocja życia rodzinnego, głębsze związanie rodziny z Bogiem, wyrażenie jedności rodzin diecezji legnickiej, wspólny apel o wsparcie rodziny i ukazanie, że rodzina jest drogą Kościoła.

Przygotowania do kongresu rozpoczęły się już 2 lata temu, gdy zainaugurowano regularne spotkania liderów grup pracujących z rodzinami w diecezji legnickiej. Wówczas zrodził się pomysł zorganizowania święta rodzin. Wyznaczono datę. Została założona strona internetowa Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Legnickiej, wydano specjalny informator, Biskup Legnicki skierował do diecezjan list pasterski „Rodzina solą ziemi”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zorganizowało cykl prelekcji na temat wartości rodziny, została zorganizowana konferencja „Poznaj prawdę o in vitro”, ulicami Legnicy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. To wszystko służy obronie wartości rodziny, a podsumowaniem będzie kongres „Rodzina solą ziemi”.

Każdemu zależy na szczęściu

Zapraszamy serdecznie wszystkie rodziny na spotkanie w Krzeszowie w sobotę 18 maja. Każdemu zależy na szczęściu, a trudno o szczęście bez rodziny. Dlatego nie pozostawajmy bierni, ale wszyscy razem powiedzmy w Krzeszowie: RODZINA JEST SOLĄ ZIEMI. Niech nie zabraknie nikogo.

Reklama

Kongres rozpocznie się o godz. 10 prelekcją dr. Andrzeja Ładyżyńskiego z Wrocławia „Małżeństwo i rodzina - obrazy z życia świętych”. Po przerywniku muzycznym w wykonaniu chóru „Millennium” z Wałbrzycha i kapeli góralskiej „Janicki” z Czarnego Boru swoje świadectwo złoży aktor Dariusz Kowalski wraz z małżonką. O godz. 12 rozpocznie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego, podczas której zostanie pobłogosławione małżeństwo, a po Komunii św. rodziny zostaną zawierzone Matce Bożej Łaskawej i św. Józefowi. Po Mszy św. będzie okazja do świętowania na pikniku rodzinnym. W tym czasie zaprezentują się ruchy i stowarzyszenia pracujące z rodzinami w diecezji legnickiej, będzie działał punkt informacji o naprotechnologii i naturalnym planowaniu rodziny. Koncertować będzie kapela góralska. Dzieci będą miały możliwość zabawy na specjalnie dla nich przygotowanym placu. Na scenie występować będzie grupa akrobatyczna „Ocelot”. Po radosnym spotkaniu udamy się do bazyliki, by o godz. 15 modlić się przed Najświętszym Sakramentem Koronką do Miłosierdzia Bożego. Po modlitwie nastąpi godzina świadectw, które złożą małżeństwa zaangażowane w ruchy: Domowy Kościół, Ruch Szensztacki, Ekipy Notre Dame, Spotkania Małżeńskie. O godz. 16.30 rozpocznie się koncert gwiazdy kongresu - Eleni. Szczegółowy plan zamieszczony jest na stronie: www.drdl.diecezja.legnica.pl.

Planowana jest także internetowa transmisja na żywo z przebiegu kongresu na stronach Tygodnika Katolickiego „Niedziela”: www.niedziela.pl.

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Raport ws. pedofilii: Co trzeci sprawca to członek rodziny skrzywdzonego dziecka

2021-07-26 15:51

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Grażyna Kołek

Ponad 35 proc. wskazanych sprawców pedofilii to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka; a w niemal 30 proc. spraw podejrzanym była osoba duchowna - wynika z raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii. "Za każdą z tych spraw kryją się bezbronne dzieci" - mówi szef komisji Błażej Kmieciak.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała w poniedziałek pierwszy raport z wynikami swoich prac. W liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się m.in. rezultaty badań akt spraw sądowych oraz rekomendacje skierowane do organów państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję