Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

W sprawie bibliotek parafialnych

Chciałbym przekazać Redakcji moje skromne uwagi na temat bibliotek parafialnych. Uważam, że trzeba dokonać przeglądu istniejących bibliotek w dekanatach. Od zaraz trzeba je objąć opieką (szkolenie, biuletyn informacyjno-szkolny, powołanie w diecezji - a w dalszej perspektywie w całym kraju - stowarzyszenia, federacji). Wiodące, np. miejskie biblioteki parafialne, wyznaczone przez Kurie, powinny służyć pomocą innym. Potrzebna jest też biblioteka diecezjalna. Podstawową sprawą jest, moim zdaniem, chęć włączenia się w to dzieło księży dziekanów, proboszczów, katechetów oraz rad parafialnych i sponsorów.

Przygotowywanie przyszłych czytelników, w tym również „Niedzieli”, musi rozpocząć się w domu rodzinnym, na lekcjach religii w szkołach, w parafialnych grupach młodzieży. Mile widziana jest życzliwa współpraca biblioteki publicznej. O minimalnym udziale bibliotek parafialnych w dziele ewangelizacji, w ogóle o żenującym stanie czytelnictwa religijnego w naszym kraju pisała też Wasza Redakcja.

Kończąc, dodam na marginesie, że nasza parafialna biblioteka działa, są wolontariusze, pojawiają się sponsorzy, prowadzimy także własną miniintroligatornię.

Józef z Łukowicy

Budujmy tradycję

„W miarę upływu lat od tego najbardziej tragicznego powstania polskiego łagodnieją oceny historyków jego dotyczące. Przewagę bierze ocena Pawła Jasienicy, że przywódcy powstania, a zwłaszcza jego niekwestionowany lider - Stefan Bobrowski, ogłaszając za najważniejszy cel zrywu narodowego uwłaszczenie chłopów, prowadzili najprostszą drogą do ich uobywatelnienia. W konsekwencji, rok 1863 pracował na rok 1918 i rzucił podwaliny pod odzyskaną niepodległość Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” (fragment wystąpienia).

Piszę te słowa w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Przed 5 laty zainaugurowałem tradycje obchodów tej rocznicy w Jarosławiu - wtedy nikt nie odpowiedział na moją inicjatywę. Właściwie było to odnowienie tradycji, albowiem w latach porozbiorowych społeczeństwo miasta gromadziło się spontanicznie w rocznicę wybuchu powstania pod pomnikiem płk. Leona Czechowskiego, którego pomnik nagrobny ufundowało.

Reklama

Otóż kiedy oznajmiłem o zamiarze organizacji tegorocznych obchodów pod auspicjami Fundacji „Necropolis Jaroslaviensis”, obudziło się Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, które ufundowało tablicę komemoratywną na cmentarzu i zorganizowało uroczystości religijne. Z prawdziwą satysfakcją usłyszałem zapowiedź, że odtąd uroczystości pod tablicą będą się odbywały corocznie. Zrozumiałem, że udało mi się stworzyć tradycję swoim działaniem.

„Lecz nie przestańmy czcić świętości swoje
I przechowywać ideałów czystość,
Do nas należy dać im moc i zbroję,
By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość”

(Adam Asnyk).

(Na zakończenie wystąpienia).

Łączę wyrazy szacunku

Adam F. Wojciechowski

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
e-mail: redakcja@niedziela.pl

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy kanał TVP Nauka ruszy w poniedziałek w telewizji naziemnej i kablówkach

2022-09-29 12:23

[ TEMATY ]

TVP

TVP NAUKA

Nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej - TVP Nauka - rozpocznie nadawanie 3 października. Podzielony będzie na pasma tematyczne emitowane każdego dnia, skierowane do odbiorcy powyżej 14 roku życia - poinformował PAP dział PR TVP.

Jak wyjaśniono, "TVP Nauka to nowy kanał prezentujący treści oparte na faktach i dowodach naukowych, budujący stałą i lojalną widownię realizując misję mediów publicznych". Poinformowano, że nowy kanał wystartuje w poniedziałek i "będzie od początku dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej, a widzowie znajdą go wybierając numer 20 na pilocie".

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

W Łodzi powstała Szkoła Nowej Ewangelizacji im. Wandy Malczewskiej

2022-09-30 09:34

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Archiwum

Sługa Boża Wanda Malczewska

Sługa Boża Wanda Malczewska

W łódzkiej parafii pw. N.M.P. Królowej Polski na os. Radogoszcz powstała parafialna Szkoła Nowej Ewangelizacji. Jest to jedna z 60 Szkół istniejących na terenie całej Polski, która formuje przyszłych ewangelizatorów, którzy będą dzielić się z innymi osobistym doświadczeniem spotkania z Chrystusem.

- 21 sierpnia br. podpisaliśmy porozumienie z Krajowym Biurem Szkół Nowej Ewangelizacji im. św. Andrzeja. Szkoła jest dziełem, które ma służyć Nowej Ewangelizacji – formowaniu nowych ewangelizatorów. Chcemy wychowywać, formować i ewangelizować tych, którzy chcąc spotkać Jezusa, a w przyszłości dzielić się tym radosnym doświadczeniem. Nasza łódzka Szkoła jest 60 Szkołą w Polsce. Cieszymy się, że po kilkunastu latach starań udało się, i że w Łodzi powstała Szkoła Nowej Ewangelizacji im. Wandy Malczewskiej. – tłumaczy ks. Łukasz Glapiński, dyrektor łódzkiej SNE.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję