Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

W sprawie bibliotek parafialnych

Chciałbym przekazać Redakcji moje skromne uwagi na temat bibliotek parafialnych. Uważam, że trzeba dokonać przeglądu istniejących bibliotek w dekanatach. Od zaraz trzeba je objąć opieką (szkolenie, biuletyn informacyjno-szkolny, powołanie w diecezji - a w dalszej perspektywie w całym kraju - stowarzyszenia, federacji). Wiodące, np. miejskie biblioteki parafialne, wyznaczone przez Kurie, powinny służyć pomocą innym. Potrzebna jest też biblioteka diecezjalna. Podstawową sprawą jest, moim zdaniem, chęć włączenia się w to dzieło księży dziekanów, proboszczów, katechetów oraz rad parafialnych i sponsorów.

Przygotowywanie przyszłych czytelników, w tym również „Niedzieli”, musi rozpocząć się w domu rodzinnym, na lekcjach religii w szkołach, w parafialnych grupach młodzieży. Mile widziana jest życzliwa współpraca biblioteki publicznej. O minimalnym udziale bibliotek parafialnych w dziele ewangelizacji, w ogóle o żenującym stanie czytelnictwa religijnego w naszym kraju pisała też Wasza Redakcja.

Reklama

Kończąc, dodam na marginesie, że nasza parafialna biblioteka działa, są wolontariusze, pojawiają się sponsorzy, prowadzimy także własną miniintroligatornię.

Józef z Łukowicy

Budujmy tradycję

„W miarę upływu lat od tego najbardziej tragicznego powstania polskiego łagodnieją oceny historyków jego dotyczące. Przewagę bierze ocena Pawła Jasienicy, że przywódcy powstania, a zwłaszcza jego niekwestionowany lider - Stefan Bobrowski, ogłaszając za najważniejszy cel zrywu narodowego uwłaszczenie chłopów, prowadzili najprostszą drogą do ich uobywatelnienia. W konsekwencji, rok 1863 pracował na rok 1918 i rzucił podwaliny pod odzyskaną niepodległość Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” (fragment wystąpienia).

Reklama

Piszę te słowa w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Przed 5 laty zainaugurowałem tradycje obchodów tej rocznicy w Jarosławiu - wtedy nikt nie odpowiedział na moją inicjatywę. Właściwie było to odnowienie tradycji, albowiem w latach porozbiorowych społeczeństwo miasta gromadziło się spontanicznie w rocznicę wybuchu powstania pod pomnikiem płk. Leona Czechowskiego, którego pomnik nagrobny ufundowało.

Otóż kiedy oznajmiłem o zamiarze organizacji tegorocznych obchodów pod auspicjami Fundacji „Necropolis Jaroslaviensis”, obudziło się Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, które ufundowało tablicę komemoratywną na cmentarzu i zorganizowało uroczystości religijne. Z prawdziwą satysfakcją usłyszałem zapowiedź, że odtąd uroczystości pod tablicą będą się odbywały corocznie. Zrozumiałem, że udało mi się stworzyć tradycję swoim działaniem.

„Lecz nie przestańmy czcić świętości swoje
I przechowywać ideałów czystość,
Do nas należy dać im moc i zbroję,
By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość”

(Adam Asnyk).

(Na zakończenie wystąpienia).

Łączę wyrazy szacunku

Adam F. Wojciechowski

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
e-mail: redakcja@niedziela.pl

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł kucharz biedaków

Niedziela Ogólnopolska 38/2020, str. 6-8

Forum/Reuters/REMO CASILLI

Dino Impagliazzo, znany również jako „kucharz ubogich”, zmarł w Rzymie. Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami. Osobowość świata katolickiego i społecznego, był członkiem Ruchu Focolari Chiary Lubich i Wspólnoty Sant'Egidio. Urodził się na wyspie La Maddalena 91 lat temu, ale przez całe życie mieszkał w Rzymie. Każdego lata wracał na swoją wyspę, by spotykać się ze swymi przyjaciółmi i łowić ryby...

Był założycielem i prezesem stowarzyszenia RomAmor które zajmuje się dożywianiem bezdomnych i biednych ludzi na ulicach Rzymu, ale także odbudową więzi osób w trudnej sytuacji. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 27 lipca o godzinie 11:00 w kościele Santa Maria in Trastevere w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Przed Trybunałem Watykańskim zaczyna się historyczny proces ws. nadużyć finansowych

2021-07-27 07:09

[ TEMATY ]

Watykan

Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed Trybunałem w Watykanie staje kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. Wtorek to pierwszy dzień historycznego procesu włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych transakcji w Sekretariacie Stanu.

Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. W związku z dużą liczbą oskarżonych i reprezentujących ich prawników proces toczyć się będzie w udostępnionej Trybunałowi sali w Muzeach Watykańskich. To największy proces w najnowszych dziejach Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję