Reklama

Niedziela Legnicka

Głos Maryi z Fatimy

Niedziela legnicka 19/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Fatima

BOŻENA SZTAJNER

W bieżącym roku przypada 96. rocznica objawień skierowanych przez Matkę Bożą do trójki dzieci w Fatimie. Powoli zbliżamy się do jubileuszu 100-lecia, który przypadnie w 2017 r. Niech to będzie okazją do zastanowienia się czy przesłanie Maryi z Fatimy jest dziś jeszcze znane i doceniane, czy też zagubiło się w wirze wydarzeń współczesnego świata.

Trójka dzieci - Franciszek Marto (1908-19), jego siostra Hiacynta Marto (1910-20) i Łucja Dos Santos (1907 - 2005) od wiosny 1916 r. doświadczyła niezwykłych zdarzeń. Dzieci w wieku 9, 7 i 10 lat doświadczyły najpierw trzykrotnego spotkania z aniołem. Było to przygotowanie na najważniejsze spotkanie - z Matką Zbawiciela.

Reklama

Spotkania z Maryją zaczęły się 13 maja 1917 r., a trwały do października tego samego roku. Ogólnie znamy ich przebieg, jak również okoliczności towarzyszące takiemu wydarzeniu, które powtarzają się przy tego typu objawieniach. Najpierw radość i zaciekawienie samych dzieci, niedowierzanie dorosłych, próba „leczenia” ich przez dorosłych z tych niezwykłych wizji, wytrwałość wybranych, czy też w końcu znaki potwierdzające niezwykły dar nieba dla ludzkości. W końcu zapoznanie się z przesłaniem Maryi i wypełnieniem go w życiu ludzkości.

Warto przypomnieć, że Matka Boża zachęcała wtedy do odmawiania Różańca w intencji pokoju na świecie, powierzyła misję ustanowienia nabożeństwa do jej Niepokalanego Serca, prosiła o dodawanie na końcu każdego dziesiątka Różańca modlitwy: „O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”, a także prosiła o poświęcenie jej Niepokalanemu Sercu przez papieża Kościoła i całego świata, a zwłaszcza Rosji.

Po śmierci Franciszka i Hiacynty, Łucja otrzymała łaskę dalszych spotkań z Matką Bożą. Ile ich dokładnie było, tego nie wiemy, bo mówiła tylko o tych, na których ujawnienie pozwoliła jej Maryja. Do jednych z ważniejszych należy objawienie z 10 grudnia 1925 r. Wtedy to Matka Boża ukazała się jej z Dzieciątkiem Jezus, a podczas spotkania, mówiła: „Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewdzięczność stale ranią. Przynajmniej ty, staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez 15 min rozmyślania nad tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

Reklama

Najczęściej Fatima kojarzona jest z III tajemnicami, które dzieci poznały podczas trzeciego spotkania z Maryją 13 lipca 1917 r. Przy czym najwięcej zaciekawienia budziła tzw. III Tajemnica Fatimska, opublikowana dopiero za pozwoleniem bł. Jana Pawła II w czerwcu 2000 r. Zaciekawienie podsycane było przede wszystkim przez media świeckie, laickie, szukające w nim wielkich sensacji. Po opublikowaniu wyraźnie można było odczuć pewne rozczarowanie, że ta tajemnica to obraz i żeby właściwie go odczytać, wymaga to dość sporego wysiłku intelektualnego, wiedzy religijnej, a przede wszystkim wiary.

Mniej uwagi natomiast media poświęciły wspomnianym wcześniej przesłaniom Maryi, w których pokazała ratunek dla świata, chociażby przez praktykę pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Cieszy to, że w wielu parafiach wierni mają okazję co miesiąc - szczególnie od maja do października każdego roku - obchodzić wspomnienie objawień fatimskich. Najczęściej jest ono związane z Mszą św., okolicznościowym nabożeństwem i procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej, podczas której odmawiany jest Różaniec i śpiewane pieśni ku czci Matki Bożej, objawiającej się w Fatimie.

Mniej chyba jednak wierni słyszą z ust swoich pasterzy o wspomnianej praktyce pięciu pierwszych sobót miesiąca, gdyż częściej zachęcani są do praktyki dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. Warto by było tam, gdzie o tym mniej słyszymy, poprosić księży o przybliżenie praktyki pięciu pierwszych sobót miesiąca. Będzie to także duchowe przygotowanie do zbliżającego się jubileuszu 100-lecia objawień.

2013-05-09 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

600 dzieci w Fatimie w dniu wspomnienia rodzeństwa Marto

[ TEMATY ]

Fatima

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Ponad 600 dzieci wzięło udział w poniedziałek w sanktuarium w Fatimie w obchodach wspomnienia Franciszka i Hiacynty Marto, dzieci, które w 1917 r. uczestniczyły w objawieniach maryjnych. Jak poinformowała siostra Angela Coelho z miejscowego Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, mali pielgrzymi przybyli do Fatimy niemal z wszystkich części Portugalii.

Poniedziałkowym uroczystościom w kościele Trójcy Przenajświętszej przewodniczył biskup diecezji Leiria-Fatima Antonio Marto. W czasie mszy św. zachęcał on zgromadzone dzieci do dawania chrześcijańskiego świadectwa i “bycia podobnie jak Franciszek i Hiacynta gwiazdami świecącymi w nocy”. - Dzieci mogą nauczyć świętości dorosłych – dodał portugalski biskup.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję