Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

27 kwietnia w auli bielskiego LO im. Kopernika odbyła się uroczysta gala podsumowująca 13. edycję Przeglądu Pieśni Patriotycznej

Niedziela bielsko-żywiecka 19/2013, str. 4

[ TEMATY ]

piosenka

Archiwum

Najmłodsi laureaci Przeglądu Pieśni Patriotycznej wraz z opiekunami

Najmłodsi laureaci Przeglądu Pieśni Patriotycznej wraz z opiekunami

Przybyłych na wieńczące muzyczne wysiłki spotkanie dzieci, rodziców i wychowawców przywitał prezes Akcji Katolickiej Andrzej Kamiński. Zwycięzcom wręczono nagrody i dyplomy. Przypomnijmy że nagrodę Grand Prix przeglądu zdobył zespół wokalny „G1” z Gimnazjum nr 1 w Cieszynie. W sumie doceniono 34 podmioty wykonawcze - solistów i zespoły w 5 przedziałach wiekowych, których wyróżnili jurorzy podczas etapu diecezjalnego.

Jak informuje wiceprezes AK Irena Olma, w całym przeglądzie wzięło udział ok. 2, 5 tys. uczestników, a na szczeblu diecezjalnym blisko 1200 młodych wykonawców. - Uznanie należy się wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, które wymaga dużego wkładu pracy. Są to członkowie AK - Danuta Kliś, Maria Krutyła, Janina Janica-Piechota, Łucja Sowa, Krzysztof Gawłowski - pod przewodnictwem Małgorzaty Fitta. Podziękowanie należy się także wszystkim nauczycielom i opiekunom, za to, że przygotowują dzieci i młodzież ucząc ich pieśni patriotycznych - podsumowuje tegoroczny przegląd wiceprezes DIAK.

Reklama

Konkurs Pieśni Patriotycznej od 13 lat organizuje Akcja Katolicka naszej diecezji. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży dawnej i współczesnej pieśni patriotycznej, rozbudzanie patriotyzmu w najmłodszym pokoleniu, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, regionalnej i przywiązania do ziemi ojczystej oraz inspirowanie zainteresowań problematyką pieśni patriotycznej, a tym samym poszukiwaniem jej źródeł przez najmłodsze pokolenie.

Najlepsi wykonawcy zostają wyłonieni w dwuetapowych eliminacjach: na poziomie parafialnym i diecezjalnym. Zwycięzców honoruje się podczas uroczystej gali podczas której prezentowane są najlepsze wykonania patriotycznych utworów.

Ważną postacią w historii patriotycznego wychowania młodych poprzez pieśń była Małgorzata Papiurek, emerytowana nauczycielka, zaangażowana w organizację pierwszych edycji konkursu. Po jej śmierci w lutym 2003 r. postanowiono, że przegląd będzie nosił jej imię.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Profesjonalne nagranie

Niedziela legnicka 7/2021, str. VII

[ TEMATY ]

piosenka

Archiwum prywatne

Autor i wykonawcy utworu w studiu nagraniowym

Autor i wykonawcy utworu w studiu nagraniowym

Pełna nazwa utworu brzmi: Całkowite oddanie się Panu Bogu i całkowita wolność od samego siebie. Autorem jest ks. Norbert Turczynowski.

Piosenka ta powstała już wiele lat temu. Towarzyszyła przy różnych okazjach, m.in. podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, spotkań modlitewnych, rekolekcji, pielgrzymek w kraju i za granicą. Śpiewana była także podczas pielgrzymek maturzystów na Jasną Górę. Teraz doczekała się profesjonalnego nagrania studyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję