Reklama

Niedziela Częstochowska

Diakon, czyli sługa

Niedziela częstochowska 19/2013, str. 1

[ TEMATY ]

diakonat

Archiwum WSD

Bartłomiej Bardelski, Adam Paśnik, Michał Wątroba, Andrzej Wszołek

Bartłomiej Bardelski, Adam Paśnik, Michał Wątroba, Andrzej Wszołek

W archikatedrze pw. Świętej Rodziny w Częstochowie 11 maja o godz. 10, w przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, czterech alumnów naszego Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia diakonatu z rąk bp. Jana Wątroby, biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej. W ten sposób zostali oni włączeni do grona duchowieństwa naszego partykularnego Kościoła.

Według Pisma Świętego, diakon (z j. greckiego „diakonos”) to taki człowiek, który dobrowolnie i osobiście służy innym. „Upatrzcież zatem, bracia, siedmiu mężów spośród siebie, cieszących się dobrą sławą, pełnych Ducha i mądrości” - czytamy w Dziejach Apostolskich na początku rozdz. 6. Tekst ten odnosi się do ustanowienia w pierwszych chrześcijańskich wspólnotach diakonów. Pełnili oni „posługę stołu”. „Zebrana wspólnota wybrała siedmiu, choć trzeba zauważyć, że niegdzie nie zostali oni wyraźnie nazwani diakonami. Mimo to w historii egzegezy ten właśnie tekst funkcjonował jako pierwsza wzmianka o diakonach” („Nowy leksykon biblijny”, Wydawnictwo „Jedność”, Kielce 2011, str. 148).

Reklama

W Biblii termin „diakon” pojawia się 5 razy w Starym Testamencie (Septuaginta) oraz 29 razy w Nowym Testamencie. Zawsze odnosi się on do postawy służby i doskonale wpisuje się w nauczanie Pana Jezusa. Mówi On przecież w Ewangelii: - „Otóż Ja jestem pośród was jak ten, który służy” (Łk 22,27). Chrystus tę postawę służby łączy z przykazaniem miłości. Kto bowiem chce być naprawdę kimś, ten ma służyć i kochać bliźniego. To jest fundamentem nowego porządku i zarazem wzorem moralnego postępowania. Aby ktoś stał się uczniem Pańskim, ma naśladować Syna Człowieczego - „A kto by chciał mi służyć, niech idzie za Mną a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś Mi służy, uczci go mój Ojciec” (J 12,26).

Czasem ludzie pytają o czynności, jakie wykonuje diakon. Najkrócej można odpowiedzieć, że w porównaniu z prezbiterem (księdzem) diakon nie sprawuje Mszy św. i nie spowiada.

Redakcja „Niedzieli” częstochowskiej życzy nowym sługom naszego Kościoła obfitości łask Bożych, opieki Matki Najświętszej oraz wstawiennictwa świętych Pańskich w pełnieniu tej zaszczytnej posługi, jaką jest posługa diakonatu.

Reklama

BARTŁOMIEJ BARDELSKI
- ur. 02.03.1989 r.; parafia pw. Św. Rodziny w Praszce

ADAM PAŚNIK
- ur. 12.12.1989 r.; parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Pajęcznie

MICHAŁ WĄTROBA
- ur. 23.09.1986 r.; parafia pw. Św. Mikołaja BW w Wierzchlesie

ANDRZEJ WSZOŁEK
- ur. 30.09.1984 r.; parafia pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Turzy/ Akademicka Parafia Personalna pw. Św. Ireneusza BM w Częstochowie

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed 50 laty papież Paweł VI przywrócił diakonat stały

[ TEMATY ]

diakonat

Al. Daniel Rynkiewicz

50 lat temu papież Paweł VI przywrócił w Kościele rzymskokatolickim po tysiącu latach posługę diakonatu stałego. Uczynił to ogłaszając 18 czerwca 1967 r. motu proprio "Sacrum diaconatus ordinem" z ogólnymi normami przywrócenia tego kościelnego urzędu. Do tego czasu święcenia diakonatu otrzymywali jedynie bezżenni mężczyźni, kandydaci do stanu kapłańskiego. Diakon stały może odprawiać nabożeństwa, błogosławić śluby, prowadzić pogrzeby, udzielać Komunii i głosić kazania. W odróżnieniu od kapłana nie może jednak sprawować Eucharystii, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych.

W ciągu trzyletniego okresu przygotowawczego kandydaci na diakonów stałych pogłębiają swoją duchowość, uczą się sprawowania liturgii, głoszenia kazań i śpiewu kościelnego. Podczas święceń diakonatu, których udziela im biskup przez nałożenie rąk na ich głowy, ślubują posłuszeństwo ordynariuszowi swojej diecezji i jego następcom. Zobowiązani są również, tak jak inne osoby duchowne, do codziennego odmawiania modlitwy brewiarzowej.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję