Reklama

Niedziela Podlaska

„Wiara i kultura, razem czy osobno?”

13 kwietnia w auli bł. ks. Jerzego Popiełuszki Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie odbyło się sympozjum naukowe pod hasłem: „Wiara i kultura, razem czy osobno?”. Spotkanie poprzedziła uroczysta Msza św. w kościele pw. bł. Edwarda Detkensa, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz

Niedziela podlaska 19/2013, str. 4

[ TEMATY ]

wiara

spotkanie

kultura

Al. Tomasz Moczulski

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina powitał gości i rozpoczął sympozjum

Ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina powitał gości i rozpoczął sympozjum

Rektor PWTW sekcji Jana Chrzciciela ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rozpoczynając intelektualną część sympozjum, podkreślił aktualność tematu oraz powitał gości: kard. Kazimierza Nycza, rektorów, profesorów, wychowawców, kleryków wyższych seminariów duchownych, prelegentów, księży, studentów, ludzi świeckich i przyjaciół papieskiego wydziału.

Reklama

Pierwszy wykład prowadzony przez dominikanina o. prof. dr. hab. Jana Andrzeja Kłaczkowskiego dotyczył kultury i religii. Profesor powiązał kulturę z antropologią człowieka, mówiąc, że kultura to wszystko, co człowiek tworzy, by zawładnąć rzeczywistością, i co jest sposobem komunikowania się z drugim człowiekiem. Tak szeroką kulturę, w której żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, powiązał z religią. Człowiek poszukuje Boga, jakim jest Ojciec w niebie niemalże w każdej religii. Chcąc poznać Boga, człowiek używa języka transcendentnego, który tworzy kulturę. Tak profesor połączył kulturę i religię, które spotykają się w człowieku. Zwrócił uwagę na problem zagubienia człowieka w tej sferze, mówił o kluczowej roli Kościoła jako pomocy dla niego, ponieważ człowiek myśli dziś innymi kategoriami w tworzeniu kultury i realizowaniu siebie niż starożytni czy średniowieczni artyści odwołujący się w tworzeniu kultury do platońskiej idei piękna.

Prezentacja rektora Akademii Sztuk Pięknych prof. Adama Myjaka była pełna pięknych świadectw i refleksji, w jaki sposób sztuka może człowiekowi pomóc otwierać się na Boga. Prowadzący, cytując Gianfranco Ravasiego: „Sztuka jest siostrą wiary, gdyż tak jak ona powoduje zdziwienie misterium i podobnie do niej niepokoi i dręczy. Sztuka jak wiara nie pozostawia obojętnym, wywołuje niepokój, który stymuluje nasze poszukiwania. Artyści zaś, nawet jeśli są niewierzący, niosą w sobie tajemniczy obraz Boga”, powiedział o sztuce sakralnej gotyckiej i romańskiej, opowiadał, jak krzyż wyrzeźbiony przez Łukasza Krupskiego, którego ojciec zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, pomógł wyjść z traumy. Przytoczył słowa papieża Benedykta XVI na temat sztuki i opowiedział, jak ogromną radość sprawiła papieżowi Janowi Pawłowi II rzeźba, dzieło sztuki, którą osobiście mu wręczył.

Kolejnym prelegentem był rektor Uniwersytetu Muzycznego prof. Ryszard Zimak. W swym wystąpieniu podkreślił wielki wkład muzyki do wiary i kultury światowej, zwracając uwagę, że niemalże wszyscy wielcy kompozytorzy, tworząc wybitne dzieła, wzorowali się na pięknej muzyce sakralnej. Po krótkiej przerwie na kawę głos zabrał ks. prof. dr hab. Marek Starowieyski, który omówił wkład literatury w wiarę i kulturę. Wykładając historię literatury chrześcijańskiej począwszy od św. Justyna, przedstawił jej intensywny rozwój oraz fakt, że dzięki niej wiara i kultura szły ze sobą w parze. Ostatnim prelegentem był specjalista w dziedzinie filmu Łukasz Maciejowski. Przedstawił on pozytywne relacje między kinematografią a Kościołem na płaszczyźnie ostatnich kilkudziesięciu lat i zapowiadające dobrą przyszłość. Po wystąpieniach prelegentów miała miejsce żywa dyskusja, po której sympozjum zakończono.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrady Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego

Niedziela podlaska 10/2013, str. 2

[ TEMATY ]

spotkanie

Ks. Artur Płachno

Od lewej: ks. Jerzy Boreczko, arcybiskup Abel, bp Marian Rojek, ks. Stanisław Ulaczyk, ks. Radosław Kimsza

Od lewej: ks. Jerzy Boreczko, arcybiskup Abel, bp Marian Rojek, ks. Stanisław Ulaczyk, ks. Radosław Kimsza

21 lutego w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach odbyło się zebranie plenarne Zespołu Bilateralnego Katolicko-Prawosławnego Konferencji Episkopatu Polski i Synodu Biskupów Kościoła Prawosławnego w Polsce. Kościół prawosławny reprezentowali: arcybiskup Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, oraz ks. Jerzy Boreczko, proboszcz parafii pw. Świętego Ducha w Białymstoku. Kościół rzymskokatolicki biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, ks. dr Stanisław Ulaczyk, wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej, i ks. dr Radosław Kimsza, sekretarz Zespołu, pochodzący z archidiecezji białostockiej.

CZYTAJ DALEJ

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję