Reklama

Niedziela Kielecka

Dziękujemy za Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie

Niedziela kielecka 19/2013, str. 1, 6

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

T. D.

Mszy św. w Piekoszowie z okazji jubileuszu 20 lat Domu przewodniczył bp Kazimierz Ryczan

Mszy św. w Piekoszowie z okazji jubileuszu 20 lat Domu przewodniczył bp Kazimierz Ryczan

Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie - wyjątkowa w skali kraju placówka Caritas kieleckiej 13 kwietnia obchodził jubileusz 20 lat funkcjonowania. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej za minione dwie dekady przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, a do Piekoszowa przyjechali zarówno ci, którzy dobrze pamiętają patrona Domu - sługę Bożego o. Wojciecha Piwowarczyka oraz ci, którzy jako uczniowie i studenci tworzą środowisko wolontariatu. Chorzy i zdrowi, starsi i młodzież, księża, klerycy, osoby świeckie nazywający siebie Rodziną Piekoszowską stawili się na uroczystościach jubileuszowych.

Działa od 1993 r.

Zaledwie 12 km od Kielc na działce o powierzchni ponad 2, 5 ha, przekazanej przez piekoszowską parafię, stanął Dom - marzenie wielu, które ziściło się dzięki pasji, pracy i charyzmatycznej determinacji dzisiejszego patrona domu - Sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka; dzięki wsparciu osób prywatnych na czele z art. plastyk Izabelą Borowską, która na ten cel przekazała osobisty majątek, dzięki zaangażowaniu Caritas diecezji kieleckiej i ówczesnego proboszcza Piekoszowa - ks. Józefa Budziosza.

Reklama

Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie to oddział Caritas. Z placówki skupionej początkowo na wczasorekolekcjach dla osób niepełnosprawnych i integracji ich środowiska, Dom przekształcił się w wielofunkcyjne centrum niesienia pomocy leczniczej i duchowej wielu potrzebującym. Można szacować, że codziennie z usług leczniczo-pielęgnacyjnych korzystają mieszkańcy domu pomocy społecznej, podopieczni ZOL, oddziału rehabilitacyjnego i pacjenci usług ambulatoryjnych - łącznie ok. 120 osób.

Służba chorym, starszym i niepełnosprawnym jest tutaj rozumiana całościowo jako pomoc dla ciała i ducha - a zatem w połączeniu rehabilitacji medycznej i odnowy duchowej poprzez praktyki religijne i rekolekcje. Nowoczesny sprzęt medyczny i dobre dla rehabilitacji zaplecze oraz wykwalifikowana kadra to sposób na maksymalne usprawnienie przebywających w Piekoszowie osób. Konferencje, prelekcje, spotkania formacyjne w bliskim sąsiedztwie kaplicy z Najświętszym Sakramentem pomagają odzyskać wiarę w sens życia, przyjąć krzyż i cierpienie. Akcent jest położony na godność człowieka, której nie może umniejszyć nawet najcięższa niepełnosprawność. Msza św. w kaplicy, możliwość korzystania z sakramentów - ta forma pracy duchowej w Domu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczestników proponowanych zajęć i usług.

Od początku działalności Domu prowadzone są 14-dniowe turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych z ich opiekunami. Szczególną ich cechą jest łączenie rehabilitacji medycznej, społecznej i duchowej. Turnusy to już, rzec można, wizytówka Domu w całym kraju, a ich uczestnicy liczeni na tysiące osób tworzą zwarte, wspierające się wzajemnie środowisko. Z kolei Centrum Usług Rehabilitacyjnych zostało oddane do użytku w 2007 r. jako integralna, dobudowana część Domu. Co mieści się w ramach Centrum? To np. basen rehabilitacyjny i nowoczesna sala gimnastyczna, sala ćwiczeń indywidualnych, gabinety fizykoterapii i hydroterapii, gabinety lekarskie i zabiegowe, pokoje mieszkalne z pełnym węzłem sanitarnym, zaplecze socjalne - a wszystko to przystosowane do możliwości osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Uczestnicy turnusów i mieszkańcy Domu zgodnie jednak przyznają, że najważniejsza jest atmosfera, lecząca najpierw dusze, a potem ciało.

„Dziękujemy niepełnosprawnym”

Reklama

- Dziękujemy niepełnosprawnym za ich uśmiech i za pytanie kierowane do nas: „w czym mogę ci pomóc...?”, a pomocy potrzebujemy wszyscy: i ci na dole, i na górze, zdrowi, chorzy, w sutannach i bez sutanny - mówił 13 kwietnia podczas Mszy św. z okazji 20-lecia Domu, sprawowanej w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie bp Kazimierz Ryczan. W homilii biskup kielecki wracał do historii tego wyjątkowego miejsca i tworzących ją osób, które „kopały fundamenty pod dzieło, które ofiarujemy dziś Bogu”.

Fundatorów i budowniczych domu nazwał osobami o „otwartych sercach, dłoniach, domach”. Przypomniał m.in. proboszcza piekoszowskiej parafii ks. dziekana Józefa Budziosza, który nie „pożałował placu parafialnego i pracował gorliwie przy fundamentach tego domu”. Wspominał prekursora opieki nad niepełnosprawnymi w Kościele kieleckim - sługę Bożego ks. inf. Wojciecha Piwowarczyka, powszechnie nazywanego w diecezji ojcem - organizatora Instytutu Chrystusa Króla, pierwszych tzw. wczasorekolekcji w Szewnej, które z czasem przeniosły się do Piekoszowa. Bp Ryczan mówił także o talencie i dobroczynności współfundatorki Domu - malarki i architekta Izabeli Borowskiej, która pokaźny osobisty majątek przekazała na budowę Domu oraz pozostawiła po sobie liczne wizerunki Matki Bożej Ostrobramskiej, m.in. ten koronowany w Skarżysku-Kamiennej.

Bp Ryczan zauważył, że dzięki zaangażowaniu tych osób przy sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia „znalazł swoje miejsce Dom dla Niepełnosprawnych, bo tylko przy Matce - Nauczycielce wyznawców Jej Syna, może stanąć taki dom”. Zaznaczył, że „przy ministerstwach i bankach nie ma miejsca dla chorych i niepełnosprawnych”, jako przykład podał brak pieniędzy na organizację paraolimpiady.

We Mszy św. i w jubileuszowym spotkaniu uczestniczyły tłumy osób: niepełnosprawni z różnych stron Polski, wolontariusze - klerycy, studenci, młodzież szkolna, księża związani z piekoszowską wspólnotą od czasów seminaryjnych i z posługą wolontaryjną w parafiach, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz instytucji pozarządowych.

Uczestnikom spotkania jubileuszowego pokazano prezentację multimedialną pt. „20 lat samarytańskiej posługi Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie”. Po wspólnym obiedzie, w ramach festynu jubileuszowego znalazł się m.in. występ zespołu „Uśmiech” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, pokaz kawaleryjski 13. Pułku Ułanów Wileńskich, zaprezentowały się kapele regionalne.

Wolontariusze - skarb Piekoszowa

Karolina Głąb i Malwina Fendrych to studentki z Krakowa i Lublina (Politechnika Krakowska i KUL), pochodzące z Jędrzejowa, Rita Piotrowska to nauczycielka z Kielc - łączy je Dom i wolontariat dla Domu. Łączy je pasja pomagania i służenia tym słabszym, tym doświadczonym przez chorobę, niepełnosprawność. Rita Piotrowska jako uczennica klasy maturalnej trafiła na turnus do Szewnej, wyposażona w doświadczenie wyniesione m.in. z formacji w strukturach Rycerstwa Niepokalanej. - Dla setek osób Piekoszów to naprawdę Dom, do którego się wraca. To miejsce integracji, zdrowienia, modlitwy, niezapomnianych spotkań - uważa. Podaje przykład pań z Ojcowa - z tak pięknego miejsca, które pokochały Piekoszów i specjalnie wybrały się na jubileusz.

Karolina i Malwina przyjechały do Piekoszowa w 2006 r., zachęcone przez ks. Mirosława Kowalskiego, wówczas wikariusza w Jędrzejowie. Były bardzo młode, pełne pasji, ale przerażone, czy potrafią, czy to dla nich, czy komuś ich zapał się przyda… Pierwszą noc w Piekoszowie przepłakały. Przyjeżdżają regularnie i niezmiennie, w wakacje, każdego roku. Malwina: - Jestem potrzebna osobom niepełnosprawnym, mogę im dać moje siły, moją fizyczną sprawność, ale i one potrzebne są mnie. Przestawiły mi hierarchię życiowych spraw, mentalność, nauczyły cieszyć się życiem. Paulina: - To ludzie niesamowicie silni, o ogromnej radości. Uczą właściwej perspektywy życia, sprowadzają je do właściwych proporcji.

Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie - dom i miejsce dla wszystkich.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod sztandarem św. Krzysztofa

Niedziela legnicka 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

niepełnosprawność

Ks. Waldemar Wesołowski

Centrum Integracji Społecznej - warsztaty dla jednej z grup

Centrum Integracji Społecznej - warsztaty dla jednej z grup

Powstała w 2018 r. w Lwówku Śląskim. Jej patronem jest św. Krzysztof. Fundacja niesie nadzieję ludziom w potrzebie.

Swoje działania fundacja kieruje w stronę osób niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Nie zapomina też o dzieciach, młodzieży i seniorach.

CZYTAJ DALEJ

Płoty: Rusza Przystanek Jezus - Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna

2021-07-26 11:10

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Dziś rozpoczyna się Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus. Z powodu zmiany lokalizacji festiwalu Pol’and’Rock w tym roku ewangelizatorzy spotkają się w Płotach (woj. Zachodniopomorskie). Wydarzenie organizowane już po raz 21. potrwa do 1 sierpnia.

Do udziału w ewangelizacji zaproszono członków wspólnot, stowarzyszeń i ruchów kościelnych. Zgodnie z ideą Przystanku Jezus chcą oni towarzyszyć młodym w ich wędrówce wiary i niewiary. Dlatego podczas Festiwalu Pol’and’Rock pragną stworzyć dla nich przestrzeń spotkania z ewangelizatorami, by mogli usłyszeć przesłanie Dobrej Nowiny.

CZYTAJ DALEJ

Przed Trybunałem Watykańskim zaczyna się historyczny proces ws. nadużyć finansowych

2021-07-27 07:09

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed Trybunałem w Watykanie staje kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. Wtorek to pierwszy dzień historycznego procesu włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych transakcji w Sekretariacie Stanu.

Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. W związku z dużą liczbą oskarżonych i reprezentujących ich prawników proces toczyć się będzie w udostępnionej Trybunałowi sali w Muzeach Watykańskich. To największy proces w najnowszych dziejach Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję