Reklama

Duchowość

Słowo pasterza

Świeccy w misji głoszenia Słowa Bożego

Chrześcijanie powinni zastanawiać się nad tym, co zrobić, żeby Ewangelia Chrystusa była w parafii bardziej, lepiej słyszana, żeby głoszenie Bożego Słowa było skuteczniejsze. Świeccy mogą wiele zrobić w tym względzie. Mogą służyć radami, jak urządzać rekolekcje wielkopostne, adwentowe, kogo na nie zapraszać i jak przyciągnąć więcej słuchaczy. Mogą także podjąć dyskusję nad katechezą szkolną.

Reklama

Szczególną rolę w tym względzie pełni tzw. Rada Parafialna, która ma trzy kręgi członków. Pierwsi to członkowie z urzędu - proboszcz, wikariusze, katecheci, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, Druga grupa członków pochodzi z nominacji księdza proboszcza. Wreszcie trzecia część Rady Parafialnej to członkowie z wyboru. Duszpasterska Rada Parafialna może wiele uczynić na odcinku poprawy głoszenia Bożego Słowa, czy to w homiliach, czy w rekolekcjach, czy w dziedzinie katechezy. Na posiedzeniach Rady możemy także się zastanawiać, jak przyciągnąć do wspólnoty parafialnej tych, którzy się zagubili, którzy przestali uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, którzy zaniedbują regularną spowiedź. Tutaj świeccy katolicy mogą bardzo wiele pomóc i wiele zdziałać, bo ksiądz wszędzie nie dotrze, a świeccy żyją w świecie i mogą prowadzić debaty, rozmowy z tymi, którzy się obrazili. Przede wszystkim powinniście prostować wizję Kościoła, bo ciągle jest tendencja, by Kościół widzieć socjologicznie jako np. frakcję polityczną. Właśnie dzisiaj tak patrzą na Kościół liberałowie, niektórzy politycy, dziennikarze, którzy dyskutują, przeprowadzają wywiady i chcą ciągle reformować Kościół, ale zawsze po swojemu, nie zawsze w duchu Ewangelii. Wielu z nich traktuje Kościół jako partię polityczną, jako społeczność czysto ludzką, która miesza się do polityki. My jednak wiemy, że Kościół jest instytucją Bożo-ludzką, ma inne zadanie, że w Kościele chodzi o zbawienie, o nawrócenie, o oczyszczanie ludzi z grzechów, o samozaparcie, o niesienie krzyża. Jest tutaj szansa, żeby ta dziedzina głoszenia Bożego Słowa była udoskonalona w naszych wspólnotach parafialnych. Myślę, że tutaj Duszpasterska Rada Parafialna ma wiele do zrobienia. Ojciec Święty Jan Paweł II i jego następca Benedykt XVI wiele mówili o nowej ewangelizacji, w której chodzi o odzyskanie ludzi, którzy od Kościoła odeszli, którzy byli w Kościele, zostali ochrzczeni, dobrze wychowani przez rodziców, a potem poszli w życie i zagubili się. Tych ludzi należy odzyskać dla Kościoła. Gdy się zbierzemy na posiedzenie Rady Parafialnej, możemy pomyśleć, ile jest ludzi, którzy odeszli ze wspólnoty, ile nie przychodzi na Msze św., jaka część nie bierze udziału w rekolekcjach parafialnych, w spotkaniach i działaniach duszpasterskich w parafii i co zrobić, żeby ich z powrotem przyprowadzić, żeby ich przekonać do Ewangelii, do chrześcijaństwa.

Macie świadomość, że tu, na Ziemiach Zachodnich, jest mniejszy procent uczestniczących regularnie w niedzielnej Mszy św., średnio jest ich ok. 20%, czasem więcej. A wiemy, że w dziejach Polski Wschodniej uczestniczy ponad 60 czy nawet ponad 80% parafian.

Dlatego, drodzy bracia i siostry, wyciągamy do was ręce, żebyście pomogli, bo jesteście chrześcijanami, Kościół to nasz wspólny dom, gdzie się czujemy jak w rodzinie. Niech nam zależy na tym, żeby, ci, którzy z domu odeszli, do niego wrócili.

Oprac. ks. Łukasz Ziemski

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Ewangelizacja w Beskidach” na Rysiance

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Jerzy Opioła/pl.wikipedia.org

Od wyjścia w trzydziestostopniowym upale na Rysiankę (1320 m n.p.m.) rozpoczęła się 4 lipca trzecia edycja „Ewangelizacji w Beskidach” – największej tego typu wakacyjnej akcji w diecezji bielsko-żywieckiej. Około tysiąca uczestników ewangelizacyjnej wyprawy, których nie odstraszył upał, wzięło udział we Mszy św. polowej nieopodal schroniska. We wszystkie wakacyjne soboty lipca i sierpnia planowane są rodzinne i wspólnotowe wyprawy na osiem szczytów beskidzkich.

Kolejnej edycji projektu „Ewangelizacja w Beskidach” towarzyszą słowa: „Sursum Corda! – W górę serca”. Jak w poprzednich latach na każdy szczyt uczestnicy akcji wyruszają małymi grupkami w rodzinach lub wspólnotach, by po przejściu wybranych szlaków w samo południe na szczycie góry uczestniczyć w Eucharystii. W tym roku rozważane są dzieła Boże ze Starego i Nowego Testamentu, które miały związek ze szczytami gór. Wybrane szczyty beskidzkie mają przypominać góry znane z historii zbawienia: górę Moria, Horeb, Synaj, Karmel, Tabor, Górę Błogosławieństw, Golgotę i Górę Oliwną.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków

2021-07-26 14:24

[ TEMATY ]

premier

Kancelaria Premiera

Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że obecnie rząd rozważa obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia.

Morawiecki na konferencji prasowej w Gdańsku został zapytany o to, czy rząd już rozważa, jak mogą wyglądać obostrzenia w przypadku pojawienia się kolejnej fali epidemii Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję