Reklama

Rodzina

Dzieci bez stałego dostępu do miłości

Niedziela szczecińsko-kamieńska 19/2013, str. 6

[ TEMATY ]

dzieci

BOŻENA SZTAJNER zdjęcie ilustracyjne

JOANNA SZUBSTARSKA: - Alienacja rodzicielska (PA) to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań prowadzących do powstania zaburzeń w relacjach pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem. Jakie mogą to być zachowania?

MACIEJ WOJEWÓDKA: - Występuje dość szeroki zakres postaw z zakresu alienacji rodzicielskiej. Od stosunkowo nieskomplikowanych, polegających na braku zgody na kontakt dziecka z drugim rodzicem do wyrafinowanego oddziaływania na psychikę dziecka w celu doprowadzania do unikania przez niego tego kontaktu. Podczas działań z zakresu alienacji rodzicielskiej mogą występować takie, jak manipulowanie lękami i strachem dziecka, szantaż emocjonalny. Indukowane są dziecku negatywne postawy, przekonania i emocje w stosunku do drugiego rodzica. Alienacja rodzicielska to przemoc wobec dziecka i drugiego rodzica.

- Do czego może doprowadzić alienacja rodzicielska? Jakie skutki może mieć sprawowanie wrogiej, agresywnej władzy rodzicielskiej nad dzieckiem?

- Alienacja rodzicielska może prowadzić do wystąpienia u dziecka problemów emocjonalnych, rozwojowych i dotyczących zachowania zarówno w dzieciństwie, jak i w jego dorosłym życiu. Również Kościół katolicki wskazuje na wiele negatywnych skutków alienacji, które możemy rozpatrywać z punktu przekazu zawartego w Ewangeliach oraz nauczania Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz znajdującego się w encyklikach i adhortacjach bł. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, a także przekazu dotyczącego aktualnego Roku Wiary.
W mojej ocenie problem może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa, w tym na obniżenie się przyrostu demograficznego.

Reklama

- Jaka jest skala zjawiska alienacji w naszym kraju? Jakie działania zostały przedsięwzięte ze strony państwa?

- Niestety, nie jest znana skala tego zjawiska w naszym kraju ani nie zostały powzięte adekwatne działania zapobiegające problemowi alienacji rodzicielskiej. Ponadto bardzo często usiłuje się ukryć problem pod pozorem występowania konfliktu rodzicielskiego, który niejednokrotnie nie jest konfliktem, a w sam problem jest zaangażowanych znacznie więcej osób, a także niektóre instytucje, które swoją postawą wspierają jego występowanie.
Pierwszym działaniem, zajmującym się problemem, o ile mi wiadomo, jest mój projekt badawczy - alienacja rodzicielska (PA) - wstępne badania nad problemem i jego skutkami w Polsce, który został objęty patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji w Polsce.

- Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Polsce objęty jest honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Jaka jest jego misja?

- Międzynarodowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej jest nieformalną inicjatywą. W tym dniu nagłaśniamy problem alienacji rodzicielskiej oraz jego negatywne efekty, a także problemy dzieci, które wychowują się bez stałego dostępu do miłości i obecności w ich życiu obojga rodziców. W tym roku w Polsce był obchodzony po raz szósty.

- Obchody Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej (25 kwietnia) odbywają się w różnych miastach w Polsce. Prowadzona była m.in. akcja publicznego czytania bajek dla dzieci, bezpłatne porady pedagoga, mediatora rodzinnego, psychologa i prawnika, organizowane są sympozja i konferencje z udziałem specjalistów. Można również dołączyć się z propozycją własnej inicjatywy czy akcji - gdzie należałoby się zgłosić?

- Oczywiście, własne pomysły są mile widziane. Jednak ważne jest ich uzgodnienie, aby nie odbiegały od idei akcji. Osoby chętne proszone są o kontakt telefoniczny ze mną pod numerem telefonu: 694-912-255. Dyskusja na temat samej akcji odbywa się także na forum alienacja rodzicielska na portalu Goldenline oraz na forum Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej - Polska na Facebooku.
Od 2010 r. organizujemy również na kilku kontynentach Kampanię Baniek Miłości, podczas której łączymy dobrą zabawę z ważnym przesłaniem społecznym, wskazując, że miłość nas wznosi tak, jak wznoszą się bańki mydlane i która nie może być przerywana tak, jak to się dzieje podczas alienacji rodzicielskiej. Podczas tej akcji wypuszczamy małe i duże bańki mydlane oraz rozdajemy ulotki na temat problemu. Bardzo cenny jest udział dzieci w akcji, które w ubiegłym roku przygotowały część ulotek i transparentów oraz rozdawały ulotki w Krakowie.
Natomiast akcja publicznego czytania dzieciom jest prowadzona przez poddawanych alienacji rodzicielskiej i wyalienowanych rodziców i jest połączona z odbywającym się seminarium dla osób dotkniętych problemem alienacji rodzicielskiej, specjalistów i innych zainteresowanych. Akcja nosi nazwę „Wyalienowani rodzice czytają dzieciom”, a obie części odbywają się tego samego dnia, chociaż w odseparowaniu od siebie. Oczywiście, podczas części przeznaczonej dla dzieci nie poruszamy tematów przeznaczonych dla dorosłych. Akcja została zainaugurowana podczas Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej 25 kwietnia 2009 r. i obecnie jest prowadzona niezależnie, z wyjątkiem 25 kwietnia 2010 r., kiedy jej edycja odbyła się w szpitalu dziecięcym.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci z Drohobycza na krzeszowskim odpuście

Niedziela legnicka 35/2014, str. 8

[ TEMATY ]

dzieci

Legnica

Ukraina

KS. WALDEMAR WESOŁOWSKI

Grupa dzieci z Drohobycza na Ukrainie odwiedziła Krzeszów. Przebywały wraz z opiekunami na koloniach w Karpaczu, których organizatorem było legnickie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Urząd Miasta Legnicy przy wsparciu Fundacji Polska Miedź. Dzieci zwiedziły opactwo krzeszowskie, wzięły też udział w wielkim odpuście ku czci Maryi Wniebowziętej. Jak powiedział Kazimierz Pleśniak, prezes legnickiego oddziału TPD, od wielu lat istnieje współpraca między Legnicą a Drohobyczem. Stały się one miastami partnerskimi. Takie kolonie, w których uczestniczą również dzieci z Polski, to okazja do wzajemnego poznania zwyczajów, kultur, języka. Pobyt kolonistów zza wschodniej granicy jest tym bardziej ważny, w sytuacji gdy na Ukrainie trwa wojna. Dzieci, choć na chwilę mogły się oderwać od dramatycznych wydarzeń, jakie rozgrywają się w ich ojczyźnie. Lilia Terlecka, opiekunka dzieci, już kilka razy odwiedzała nasz kraj. Jest wdzięczna organizatorom za tak wspaniały wypoczynek. – Z takich dziecięcych kontaktów zaczyna rodzić się przyjaźń. Dzieci dogadują się bez problemów, uczą się nawzajem swojego języka – mówi Lilia. Marta jest nauczycielką tańca, w Polsce jest drugi raz i już nauczyła się mówić trochę po polsku. Czyta i rozumie wiele, nieco gorzej z mówieniem, ale radzi sobie doskonale. – Dolny Śląsk, Karkonosze to bajkowy świat. Mam nadzieję, że jeszcze niejeden raz przyjadę tutaj – powiedziała. Zosia jest uczennicą gimnazjum. Na Dolnym Śląsku jest pierwszy raz. Dobrze mówi po polsku, ponieważ chodziła do sobotniej polskiej szkoły, jej prababcia jest Polką. Jest wdzięczna za ten czas kolonii, za wspaniałą atmosferę. – Zwiedziliśmy Wrocław, Legnicę, Jelenią Górę i Karpacz. Przyjechaliśmy do Krzeszowa, a to przepiękne miejsce – mówi Zosia. – Mamy możliwość podróżowania i poznawania innych krajów, uczenia się od nich tego, co najlepsze dla nas. Mam nadzieję, że będziemy mogli to przenieść do nas, na Ukrainę, bo dzieci i młodzież są przyszłością swojego kraju – dodała Zosia. W przyszłości chciałaby studiować w Polsce. Pozostaje mieć nadzieję, że jej marzenia spełnią się.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję