Reklama

Niedziela Wrocławska

Wiedza i wartości

Po prezentacji na łamach wrocławskiej „Niedzieli” katolickich szkół ponadgimnazjalnych przyszedł czas, by postawić kolejny krok na edukacyjnej drodze i przedstawić ofertę, z jaką do przyszłych studentów wychodzi Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

Teologia akademicka obecna jest we Wrocławiu od ponad 300 lat. Wyraźnie widać jednak, że ta obecność to nie tylko historia, ale także dynamiczna współczesność. Odpowiadając na jej wyzwania, refleksja teologiczna obejmuje coraz to nowe obszary, a Papieska Uczelnia wciąż się rozwija.

Więcej możliwości

Reklama

Pierwszą dużą nowością było wprowadzenie od ubiegłego roku akademickiego nowego kierunku studiów na PWT - filozofii. To jednak nie koniec możliwości, jakie ostatnimi czasy pojawiają się na uczelni. Z początkiem czerwca rozpoczyna się rekrutacja na studia dzienne z pedagogiki. PWT chce dotrzeć do tych, którzy w przyszłości mają zamiar zajmować się wychowaniem, nauczaniem, pracą z rodzinami, czy opieką nad osobami starszymi, a bliskie im są wartości chrześcijańskie. To będzie bowiem wyróżniało pedagogikę studiowaną na PWT od podobnych kierunków na innych uczelniach: głęboka wiedza wpisana w system nieprzemijających wartości. Droga takiego kształcenia jest otwarta także dla tych, którzy skończyli już studia, ponieważ Papieska Uczelnia prowadzi szereg studiów podyplomowych, a od tego roku akademickiego otwiera kolejne: Studium Psychoterapii. Nieustannie poszerzana oferta kształcenia, to w efekcie także więcej możliwości późniejszego zatrudnienia. Już teraz absolwentów PWT można spotkać realizujących się zawodowo w różnych miejscach. Ks. prof. dr hab. Andrzej Tomko, rektor uczelni, podkreśla: Myślę, że w sposób szczególny nasza uczelnia zasłużyła sobie na to, iż absolwenci, którzy stąd wychodzą, odnajdują się wyśmienicie nie tylko w katechezie, ale i w innych obszarach społeczeństwa; są chwaleni, prezentują pewien profil moralny.

Nowatorskie pomysły

Papieska Uczelnia coraz odważniej prowadzi również działania promocyjne. Profil na Facebooku ma coraz więcej fanów, strona internetowa tętni życiem, w coraz to nowych kierunkach rozchodzą się ciekawe materiały promocyjne, a z końcem kwietnia cały Ostrów Tumski przybrał uczelniane - bordowo-kremowe barwy. To ostatnie za sprawą łącznie 120 m2 powierzchni, na której uczelnia prezentuje swoje kierunki i zachęca: dołącz do nas! To pierwsze w historii PWT tego typu przedsięwzięcie, podobnie jak zorganizowane w tym roku Drzwi Otwarte „Tylko dla orłów”, połączone z inauguracją cyklu „Fides et Ratio-Junior”. Dwie edycje Drzwi Otwartych zgromadziły na PWT ponad 100 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy poznawali uczelnię od środka, rozwiązując łamigłówki podczas gry terenowej, aktywnie uczestnicząc w wykładzie akademickim czy też poznając tajemnice Ostrowa Tumskiego. Przed organizatorami jeszcze trzecia, ostatnia edycja - 16 maja. By wziąć w niej udział, należy wysłać zgłoszenie drogą mailową na adres: promocja@pwt.wroc.pl.

Spojrzenie w przyszłość

Środowisko akademickie PWT nie zamierza jednak spocząć na laurach, dlatego aktywnie kształtuje swoje „dzisiaj”, z nadzieją wyglądając stojącego już niemal w drzwiach swego „jutra”. W tym celu wciąż mocno akcentuje swoją obecność nie tylko we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Przybywają tu bowiem studenci również z innych diecezji, a także zza granicy. Potężny zasób kadry naukowej, wspaniali studenci - to ogromny potencjał - zaznacza ks. rektor Andrzej Tomko, opowiadając o planach na przyszłość - chcemy ten potencjał ukierunkować, jednym z pomysłów jest przekształcenie Papieskiego Wydziału Teologicznego w Papieską Akademię Teologiczną. Są to plany bardzo wyraźne, podjąłem już w tej sprawie rozmowy z kard. Zenonem Grocholewskim, prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej. Wśród wielu zmian, jakie zaszły i wciąż zachodzą na PWT, niezmienne pozostaje ukierunkowanie uczelni ku Bogu oraz to, że dzięki temu ukierunkowaniu Papieski Wydział Teologiczny pełni we wrocławskim środowisku akademickim rolę integrującą w wymiarze duchowym i interdyscyplinarnym.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pół wieku po Vaticanum II

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Fundacja Obserwatorium Społeczne serdecznie zaprasza na drugą debatę w 50. rocznicę Soboru Watykańskiego II Sobór Watykański II – pół wieku historii… i co dalej?

W debacie wezmą udział abp Józef Kupny metropolita wrocławski, Tomasz Nakielski przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz ks. prof. Stanisław Skobel – redaktor naczelny dwumiesięcznika „Społeczeństwo”.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież-senior podkreśla, że „Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących". Odnosząc się do roli niemieckich biskupów zaznacza: „Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary", powiedział Benedykt XVI. Oczekuje on od ludzi Kościoła „prawdziwego, osobistego świadectwa wiary".

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie. Artyści, wspólnoty, duchowni - młodym.

2021-07-27 07:49

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Mat.prasowy

Nowa inicjatywa ewangelizacyjna skierowana do młodzieży przygotowującej się do bierzmowania zyskuje poparcie biskupów i zainteresowanie muzyków chrześcijańskich.

Jak pisze w skierowanym do organizatorów liście Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski ” Ta nowatorska forma spotkań wpisuje się w dzieło Nowej Ewangelizacji dając młodemu pokoleniu możliwość spotkania ze słowem Bożym w różnych przestrzeniach codziennego życia.” Swojego pasterskiego błogosławieństwa inicjatywie przekazali także Ksiądz Biskup Romuald Kamiński oraz Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. Po wycofaniu obostrzeń dotyczących wydarzeń w domach kultury, 27 maja 2021 w dekanacie laseckim w archidiecezji warszawskiej odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie młodzieży pod hasłem Qulturalne Bierzmowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję