Somalia
Głód zabił ćwierć miliona ludzi
Głód w Somalii zabił w ciągu ostatnich dwóch lat ponad ćwierć miliona ludzi. Połowa z ofiar to dzieci poniżej piątego roku życia. Te wstrząsające dane zawiera raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO. Autorzy raportu podkreślają, że wspólnota międzynarodowa mogła ocalić część ofiar. Jednak świat zareagował zbyt wolno.
„Już wiosną 2011 r. zaczęliśmy alarmować w sprawie postępującej suszy w Somalii. Głos w tej sprawie zabrał też Papież. W konsekwencji zaczęliśmy zbierać fundusze, które przekazywaliśmy Caritas Somalii. Za pomocą różnych organizacji niesie ona pomoc na terytorium całego kraju” - mówi Silvio Tessari, z ramienia Caritas pracujący w Rogu Afryki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wskazuje zarazem, że niesienie wsparcia było utrudnione z powodu napiętej sytuacji.
Najpoważniejsza od 60 lat susza dotknęła Róg Afryki w połowie 2011 r. Specjaliści oceniają, że połowa ofiar głodu w Somalii zmarła, zanim jeszcze ogłoszono tam klęskę żywiołową i przystąpiono do działań.
U Polaków w Grecji
Msza św. w języku serca
Reklama
Właśnie minęły święta Paschy w upalnej i zielonej Grecji. W tym roku Kościół prawosławny celebrował najważniejsze i najbogatsze w liturgię święta chrześcijańskie razem z Kościołem katolickim. W Niedzielę Palmową 28 kwietnia br. miało miejsce wzruszające modlitewne spotkanie rodaków mieszkających tutaj i zrzeszonych w Związku Polaków Zachodniej Grecji i Wysp Jońskich. Dzięki otwartości i gościnności ks. Georges’a Degasa, proboszcza jedynego kościoła katolickiego pw. św. Andrzeja w 300-tysięcznym mieście Patras ks. Wiesław Wójcik, chrystusowiec, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu, odprawił pierwszą polską Mszę św. Wielu z nas nie mogło dopełnić formalności związanych z chrztem swoich dzieci i miało trudności z przygotowaniem do Pierwszej Komunii św. Od wielu lat wtopieni w grecką rzeczywistość, niektórzy nie pamiętali formuły spowiedzi św. i nie mieli okazji przeczytać głośno w kościele Słowa Bożego. Refleksje nad życiem wiary, do których w kazaniu wzywał i zachęcał ks. Wiesław Wójcik, pobudziły wszystkich zgromadzonych w kościele do pragnienia comiesięcznych spotkań z Bogiem i między sobą w języku ojczystym. Po nabożeństwie ks. Jerzy, nasz duszpasterz zaprosił wszystkich na projekcję filmu-wspomnienia o życiu Jana Pawła II, duchowego przewodnika Polaków w świecie.
Czesława Kapuścik-Tsitsara
Niemcy
Turecki polityk przeciw krzyżowi
Turecki parlamentarzysta zaprotestował przeciwko obecności krzyża w sali sądu w Monachium, gdzie miał się toczyć proces przeciwko terrorystycznej organizacji Podziemie Narodowo-Socjalistyczne (NSU). Mahmut Tanal, wchodzący w skład tureckiej delegacji parlamentarnej mającej uczestniczyć w tym procesie, stwierdził, że „chrześcijańskiego symbolu nie da pogodzić się z państwem prawa”.
Jak poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA, Tanal jest posłem z ramienia laickiej partii opozycyjnej CHP. Określił on krzyż jako znak „zagrożenia” dla niechrześcijan i zażądał usunięcia go z sali sądowej.
Ludzie
Aleksander Gurjanow
Aleksander Gurjanow ze Stowarzyszenia „Memoriał” mówił 8 maja w Warszawie: - Dla nas w Rosji sprawa katyńska to nie tylko kwestia naszych stosunków z Polakami, to także sprawdzian, czy nasze państwo przestrzega rosyjskiego prawa. Jego zdaniem, odmowa przez władze rosyjskie rehabilitacji polskich ofiar systemu sowieckiego jest bezprawiem. Aleksander Gurjanow wziął udział w prezentacji XXI tomu „Indeksu Represjonowanych”, pt. „Zabici w Katyniu”. Wydawanie „Indeksu” przejął z dniem 30 kwietnia od Ośrodka „Karta” Instytut Pamięci Narodowej. Prezentacja odbyła się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki.
Aleksander Gurjanow krytykował główną rosyjską prokuraturę wojskową za to, że nie tylko odmawia wszczęcia procedury, która ma ustalić, czy polscy jeńcy wojenni byli represjonowani z powodów politycznych, ale nawet odmawia uznania faktu, że byli oni rozstrzelani. Zawsze pada ten sam argument: brak dowodów.
Cudzysłów
Ponieważ wielu rodziców nie zna już w wystarczającym stopniu wiary, dlatego nie potrafią jej przekazać nowym pokoleniom. W takiej sytuacji cała wspólnota Kościoła musi pomóc rodzicom.
Abp Nicola Eterović, sekretarz generalny Synodu Biskupów
Krótko
Jan Paweł II jest najwybitniejszym Polakiem - uważa Hans-Dietrich Genscher, były minister spraw zagranicznych Niemiec. W rozmowie z dziennikiem „Märkischen Oderzeitung” szef niemieckiej dyplomacji w rządzie Helmuta Kohla uznał papieża za najwybitniejszą osobowość Polski w XX wieku.
W Rzymie zmarł 6 maja br. w wieku 94 lat Giulio Andreotti. Pełnił on urząd premiera Włoch z ramienia Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej aż siedem razy, w latach 1972-92, był jedną z najważniejszych postaci włoskiej polityki w drugiej połowie XX wieku, przez wiele lat przewodził swojej partii.
Izraelska policja zatrzymała wielkiego muftiego Jerozolimy Mohammada Hussejna. Zatrzymanie ma związek z incydentem na Wzgórzu Świątynnym, gdzie różnymi przedmiotami obrzucono grupę Żydów.
Na Ukrainie zwierzchnicy sześciu Kościołów zwrócili się do prezydenta Wiktora Janukowycza z prośbą o ułaskawienie byłej premier Julii Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycie władzy. Pod petycją nie podpisał się przedstawiciel dominującego w tym kraju Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.
Nie ma pracy aż 64,2 proc. młodych Greków. To zdecydowanie najwięcej ze wszystkich krajów Unii. W Polsce w grupie osób do 25 lat bez pracy jest 28 proc. osób, a w Niemczech - 7,6 proc.
Polska w rankingu państw, w których najbezpieczniej jest urodzić i wychowywać dziecko, zajęła 28. miejsce, przed Luksemburgiem, USA i Japonią, ale m.in. za Białorusią. Na czele zestawienia znalazły się kraje skandynawskie, na samym jego końcu - afrykańskie.
Brytyjczycy chcą ograniczenia praw imigrantów. Projekt 15 ustaw przedstawiła królowa Elżbieta II. Cięcia mają dotyczyć przede wszystkim świadczeń socjalnych.
W Nigerii w stanie Nasarawa 46 policjantów zginęło w zasadzce urządzonej przez rebeliantów. Ataki islamistów i zbrojnych band przestępczych stanowią największe zagrożenie dla wewnętrznego bezpieczeństwa tego kraju.