Reklama

Aspekty

Być uczniem - misjonarzem Chrystusa

W Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wlkp. 10 października oficjalnie zainaugurowano nowy rok akademicki. W sumie formację do kapłaństwa podejmie 15 kleryków, dla czterech z nich będzie to pierwszy rok.

[ TEMATY ]

immatrykulacja

inauguracja roku akademickeigo

Wyższe Seminarium Duchowne w Gorzowie Wlkp.

Karolina Krasowska

Immatrykulacja alumnów pierwszego roku oraz studentki Instytutu Studiów Wyższych w Gorzowie Wlkp.

Immatrykulacja alumnów pierwszego roku oraz studentki Instytutu Studiów Wyższych w Gorzowie Wlkp.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą inaugurację rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Adriana Puta. W homilii już pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński wskazywał klerykom, co jest istotą formacji kapłaństwa.

Im dłużej jest się w seminarium, tym bardziej wzrasta w nas pragnienie wyjścia do działania – do działania ewangelizacyjnego, duszpasterskiego. Nieraz możecie się zastanawiać, po co aż 6 lat, po co tyle czasu w kaplicy, na medytacji, w bibliotece, na wykładach, skoro tyle ludzkich serc czeka poza murami tego domu, by do nich pójść, by działać, by głosić – mówił pasterz diecezji. - Ten czas, który rozpoczynacie, jest przede wszystkim po to, by sercem odkryć, na całe kapłańskie życie, że wszystko zaczyna się nie od działania, ale od słuchania i wiary, czyli odpowiedzi na to, co Pan nam mówi, do czego nas zaprasza – wskazywał kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Potrzebujemy na drodze formacji tego okresu, by jak najpełniej odkryć, że kapłaństwo nie jest owocem naszego działania – punktualności, wierności modlitwie, studium, dobrze zdanych egzaminów, ale jest Bożym darem! – przypomniał biskup. Podkreślił, że serca kleryków powinny być zawsze sercami uczniów, którzy zawsze są gotowi słuchać – słuchać Boga, Jego nauki, Jego wskazań. Dodał, że seminarium jest nie tyle miejscem, co właśnie znaczącym czasem w życiu ucznia Jezusa - czasem marszu, poszukiwania, ale przede wszystkim odkrycia Chrystusa.

Dalsza część uroczystości odbyła się w auli seminaryjnej, gdzie przemówienia wygłosili rektor seminarium ks. Mariusz Jagielski, ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, a także dyrektor Instytutu Studiów Wyższych w Gorzowie Wlkp. – ks. dr Dariusz Mazurkiewicz. Inauguracyjny wykład zatytułowany „Kościół i jego alternatywy” wygłosił ks. dr. hab. Andrzej Draguła.

Pierwszy rok formacji do kapłaństwa podejmie czterech kleryków. Wśród nich Bartłomiej Śliwiński z parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku. - Dzisiejsza inauguracja była uroczystym rozpoczęciem wyjątkowego etapu formacyjnego. Obecność wielu czcigodnych gości, budujące słowo Biskupa Tadeusza, cała oprawa to wszystko podkreśliło wyjątkowość tej uroczystości i nadało głębokie przekonanie, że wiele osób towarzyszy nam w naszej formacji – mówi kleryk. - Droga formacji do kapłaństwa to dla mnie na wzór słów papieża Franciszka, droga do stawania się uczniem misjonarzem Chrystusa – dodaje.

2024-10-11 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uznanie i nowe wyzwania

Niedziela szczecińsko-kamieńska 46/2022, str. V

[ TEMATY ]

immatrykulacja

Al. Wojciech Kłosowski

Podczas immatrykulacji

Podczas immatrykulacji

Absolwenci szczecińskiej teologii nie są bezrobotni, znajdują pracę jako mediatorzy, doradcy rodzinni, asystenci rodziny, katecheci – powiedział dziekan wydziału ks. dr hab Grzegorz Chojnacki.

W poniedziałek 24 października studenci odśpiewali Gadeamus igitur na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, tym samym radośnie inaugurowali nowy rok akademicki. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, w koncelebrze uczestniczyli bp Tadeusz Lityński, pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowski i bp Henryk Wejman oraz 40 kapłanów.
CZYTAJ DALEJ

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już w Polsce

2025-07-24 11:12

[ TEMATY ]

Sławosz Uznański‑Wiśniewski

PAP/Leszek Szymański

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już w Polsce. Kilka minut po godz. 11 w czwartek specjalny samolot z polskim astronautą na pokładzie wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Tuż po przylocie zaplanowano konferencję prasową naszego astronauty. Po południu spotka się zaś z premierem Donaldem Tuskiem w Kancelarii Premiera, gdzie następnie odbędzie się ich spotkanie z mediami.
CZYTAJ DALEJ

Nadzieja dla niesłyszących: Jubileusz 2025 w Bangkoku

2025-07-24 18:13

[ TEMATY ]

Tajlandia

osoby niesłyszące

Vatican Media

Kościół katolicki w Tajlandii stawia na integrację i dostępność dla osób niesłyszących. W ramach obchodów Jubileuszu 2025 w kościele św. Ludwika w Bangkoku zorganizowano specjalne spotkanie dla katolików niesłyszących i niedosłyszących. Wydarzenie zgromadziło uczestników z Bangkoku i okolicznych prowincji, dając wyraz rosnącemu zaangażowaniu Kościoła na rzecz dostępności i włączenia duszpasterskiego tej wciąż marginalizowanej grupy wiernych.

Spotkanie miało charakter „dni otwartych” i było okazją do doświadczenia wspólnoty, wzajemnego wsparcia i duchowej bliskości, której często brakuje osobom z niepełnosprawnościami słuchu. Kościół katolicki w Tajlandii coraz mocniej akcentuje potrzebę dostępności duszpasterskiej dla osób niedosłyszących – jednej z najbardziej niedostrzeganych grup wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję