Parafianie do tej uroczystości przygotowywali się od dłuższego czasu. Jednym z ostatnich akcentów przygotowujących była wspólna autokarowa pielgrzymka wiernych po relikwie błogosławionego kapłana do sanktuarium św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, która miała miejsce tydzień wcześniej. Relikwie trafiły do parafii w dużej mierze dzięki staraniom karmelitanki, s. Gieorgini od Boga Ojca, która pochodzi z parafii poklasztornej, a obecnie posługuje w domu Sióstr Karmelitanek w Łodzi. Na tę uroczystość został specjalnie namalowany obraz z wizerunkiem bł. ks. Jerzego przez węgrowianina Krzysztofa Buczaka, który jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych. W swoim dorobku artystycznym posiada już dekorację ołtarzowe kilku kościołów w Polsce, a ponadto wykonywał obrazy dla Kancelarii Prezydenta RP.
Uroczystości rozpoczęły się od prezentacji biografii ks. Jerzego w wykonaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wespół z ks. Mariuszem Woltańskim. Następnie odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii, które wniosła najbliższa rodzinna zamordowanego kapłana - siostra i brat. Na początku Eucharystii sprawowanej w intencji Ojczyzny odbył się obrzęd pobłogosławienia ornatu z wizerunkiem bohatera uroczystości, którego dokonał ks. prał. Leszek Gardziński, dziekan węgrowski. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. dr Romuald Kosk, który również wygłosił kazanie. Kaznodzieja przybliżył zebranym charyzmat posługi kapłańskiej błogosławionego, jednocześnie stanowczo podkreślił, że ks. Jerzy nigdy nie występował ani nie walczył przeciw komuś, ale zawsze walczył o kogoś. Walczył o człowieka, o jego prawa, o to, aby w codziennym, na pozór prozaicznym życiu zło dobrem zwyciężać. Ze smutkiem zasygnalizował, że mimo iż upadł komunizm, to nadal jako naród poddajemy się nowemu zniewoleniu, którego obliczem jest współczesny neomarksizm triumfalnie wędrujący z zachodniej Europy. Niemniej, cytując słowa poety, wyraził nadzieję, że to wszystko minie, że przyjdzie taki dzień, kiedy jako naród, jako jedna zjednoczona rodzina będziemy mogli żyć w kraju, gdzie obywatel jest podmiotem praw i rozporządzeń ustawodawczych, a to będzie możliwe, kiedy nasze serca wypełnią się obecnością Boga, a wtedy tak ukonstytuowana wrażliwość człowieka będzie dobrem przemieniała oblicze Polski.
Na uroczystość oprócz parafian przybyli również ks. Wiesław Niemyjski, proboszcz parafii pw. św. Ojca Pio w Węgrowie, al. Daniel Plewka, senator Henryk Górski, radna sejmiku wojewódzkiego Maria Koc, a także przedstawiciele władz samorządowych. Po uroczystościach w murach świątyni przez ks. Radosława Żukowskiego, dk. Artura Żandarskiego oraz Annę Wintoch została przygotowana kaplica poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. W niej wierni będą mogli przy relikwiach prosić o wstawiennictwo błogosławionego księdza.
Pomóż w rozwoju naszego portalu