Reklama

Aspekty

Zostali wybrani

Dziewięciu alumnów V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przyjęło święcenia diakonatu. Uroczystościom odbywającym się 18 maja w zielonogórskiej konkatedrze przewodniczył bp Tadeusz Lityński

Droga, którą idziecie, zwłaszcza od teraz, kiedy przyjmujecie święcenia diakonatu, ma być służbą pełnioną z wdzięcznością i radością. Cieszcie się i bądźcie wdzięczni, ale nie triumfujcie! - przypominał w homilii bp Tadeusz Lityński, który podkreślał szczególny charakter wybrania przez Boga oraz jego konsekwencje. - Z tych święceń nikt Was nie zwolni, nawet wtedy, gdy przyjmiecie kapłaństwo czy biskupstwo. Zawsze będziecie diakonami, czyli tymi, którzy służą. Diakonat to nie ucieczka od świata, od problemów, od człowieka, to gotowość do służenia, dlatego potrzebna jest konsekracja, dar Ducha Świętego, aby to w Jego mocy głosić Ewangelię życia współczesnemu człowiekowi.

Reklama

W tym roku święcenia diakonatu przyjęli alumni: Damian Drop - parafia pw. św. Mikołaja w Głogowie, Łukasz Grzendzicki - parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koronowie (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), Paweł Grzesiak - parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą, Tomasz Janczewski - parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp., Norbert Lasota - parafia pw. Trójcy Świętej w Gubinie, Łukasz Mielnik - parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Dychowie, Dawid Siwak - parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., Józef Suchan - parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie oraz Maciej Żurawski - parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wlkp. Jako diakoni będą oni jeszcze przez rok kontynuować formację w seminarium, przygotowując się do święceń kapłańskich.

Podczas ceremonii kandydaci zostali przedstawieni zgromadzonym wiernym, publicznie wyrazili wolę przyjęcia święceń oraz związanych z nimi zadań i wymagań - w tym postanowienie dozgonnego życia w celibacie i przyrzeczenie czci i posłuszeństwa swojemu biskupowi. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych biskup w milczeniu nakładał ręce na głowy kandydatów oraz odmawiał specjalną modlitwę. Nowo wyświęceni diakoni otrzymali strój liturgiczny - stułę noszoną na lewym ramieniu oraz dalmatykę.

- W jedności z biskupem i jego prezbiterium wypełniają oni swoją posługę w liturgii, głoszeniu słowa Bożego i dziełach miłości. Diakoni odczytują Ewangelię podczas Mszy św. i usługują przy ołtarzu. Mają prawo rozdzielać wiernym Komunię św. Mogą głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby - przypomina ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi kapłani dla Kościoła

Niedziela wrocławska 23/2013, str. 3

[ TEMATY ]

święcenia

Kamil Cieliński

Podczas uroczystej Eucharystii, sprawowanej w katedrze wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela 25 maja, abp Marian Gołębiewski udzielił święceń prezbiteratu 17 diakonom Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W homilii hierarcha przypomniał, że głoszenie Słowa Bożego, świętość życia i budowanie Domu Bożego - Kościoła to główne zadania, jakie stoją przed neoprezbiterami. Abp Gołębiewski także zapewnił o modlitwie za wyświęconych kapłanów oraz zachęcił do wytrwałości w wierze. Nowi kapłani posługiwać będą w parafiach, do których zostaną posłani decyzją Metropolity.

CZYTAJ DALEJ

Hagia Sophia może zniknąć z listy UNESCO

2021-07-29 16:58

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Turcja

UNESCO

Vatican News

Hagia Sophia

Hagia Sophia

Trwa konflikt między tureckimi władzami a Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO w kwestii bazylik Hagia Sophia i Chora, które w 2020 roku, po ponad 85 latach funkcjonowania jako muzea, zostały zmienione na meczety. Choć Komitet wystąpił o zaktualizowanie statusu świątyń po dokonanych przekształceniach, Turcja nie zamierza wypełniać poleceń oenzetowskiej instytucji.

Komitet Światowego Dziedzictwa wydał oświadczenie, w którym skarży się na brak woli dialogu i jasnych komunikatów ze strony tureckiej. Stambuł zdecydowanie stoi jednak na stanowisku, że do decydowania o historycznych budowlach posiada autonomiczne prawa. Jednocześnie w swoich komunikatach turecki MSZ zapewnia o gruntownej trosce o historyczną, kulturową i duchową wartość tych miejsc, zgodnie ze standardami UNESCO.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

2021-07-30 10:28

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Warszawskie

Archiwum Hufca ZHP Częstochowa

Losami Powstania Warszawskiego i walczących w nim interesowali się mieszkańcy Częstochowy. Miasto niosło powstańcom pomoc militarną, za co Niemcy wymordowali ok. 10 tys. mieszkańców miasta.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia minutą ciszy i Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego o godz. 17 w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję