Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święcenia prezbiteratu

Choć decyzję o przystąpieniu do stanu kapłańskiego podjęli kilka lat temu, to z pewnością moment przyjęcia święceń prezbiteratu będzie należał do najważniejszych w ich życiu. A moment ten nadszedł 18 maja, w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Wtedy to bp Grzegorz Kaszak udzielił w bazylice katedralnej święceń kapłańskich czterem diakonom - Marcinowi Lechowi, Dawidowi Markowi, Tobiaszowi Mazurowi i Robertowi Tomasikowi.

W homilii bp Kaszak podkreślił, że z chwilą przyjęcia święceń kapłańskich nowo wyświęceni prezbiterzy będą musieli zadać sobie pytanie, jak będzie wyglądać ich przyszłość, do czego Bóg ich powołuje. I pomógł znaleźć odpowiedź, przytaczając słowa Piusa XI, że kapłan jest dla wiernych przewodnikiem, sługą zbawienia, szafarzem łask i błogosławieństw. Przy okazji święceń Ordynariusz zwrócił uwagę na jeszcze jedno istotne zagadnienie, by razem z całym Prezbiterium diecezjalnym wypraszać miłosierdzie Boże dla powierzonego ludu.

Reklama

- Człowiek jest grzeszny, buntuje się przeciwko Bogu, czyni zło, bo bardziej miłuje siebie i stworzenie niż Boga Wszechmogącego. Grzeszy, bo ulega sprytnym i przemyślanym pokusom złego ducha. Ale za grzechem idzie kara. Bardzo dobrze to zostało przedstawione w objawieniach fatimskich. Matka Boża powiedziała wówczas, że gdy nie przestaniemy obrażać Boga, przyjdzie wojna, głód, prześladowanie Kościoła i Ojca Świętego. (...) I przyszła wojna, głód, a wiek XX był wiekiem największego prześladowania chrześcijan w historii. Stąd płynie dla nas bezpośrednia nauka, by błagać Boga Wszechmogącego o miłosierdzie, aby odstąpił od wymierzania nam kary za złe czyny - przekonywał bp Kaszak. Podkreślił, że osobą, która ma prosić o miłosierdzie Boże jest właśnie kapłan. I ma to czynić według zaleceń Chrystusa.

- Modlitwa ma być nieodłącznym elementem waszego życia, w każdym miejscu i czasie. Niech zawsze i wszędzie rozbrzmiewa, nie tylko w uszach, ale i w sercach i umyśle. Dlatego proszę, byście ten nakaz Jezusa Chrystusa Zbawiciela świata w swoim kapłańskim życiu wiernie wypełniali - zwrócił się do nowo wyświęcanych kapłanów bp Kaszak.

Ks. Marcin Lech pochodzi z parafii św. Katarzyny w Wolbromiu, ks. Dawid Marek wychowywał się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Róży (diecezja tarnowska), rodzinną parafią ks. Tobiasza Mazura jest wspólnota Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kwaśniowie, natomiast ks. Robert Tomasik pochodzi z parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Bolesławiu.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: dwaj proboszczowie wyświęceni na biskupów

[ TEMATY ]

biskup

święcenia

Kraków - moje miasto / pl.wikipedia.org

Dwaj proboszczowie ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski przyjęli dziś w Tarnowie sakrę biskupią. Uroczystości w tarnowskiej katedrze zgromadziły gości z kraju i zagranicy. Kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św., czyniąc syntezę z dwóch biskupich zawołań, prosił, by głosili oni radośnie i w miłości Ewangelię. Ewangelia i Kościół są bowiem dla wszystkich i nie są wyłączną własnością nikogo – podkreślił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Błażej Kmieciak prostuje fałszywą tezę mediów o skali pedofilii wśród duchownych

2021-07-28 12:51

[ TEMATY ]

raport

Adobe Stock

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni - podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję