Reklama

W diecezjach

Płock: bp Stułkowski zaprosił media do udziału w obchodach 950-lecia diecezji

W dawnym Opactwie Benedyktyńskim w Płocku bp Szymon Stułkowski podczas briefingu prasowego zaprosił dziennikarzy do udziału w obchodach i do promocji wydarzeń związanych z 950-leciem diecezji płockiej: - Rozpoczniemy je Mszą św. dziękczynną za spoczywających w katedrze Piastów, z udziałem samorządowców z diecezji. Będzie to pierwsza w dziejach katedry Msza o takim charakterze. Nasz Rok Jubileuszowy zbiega się z Jubileuszem Zbawienia Kościoła powszechnego, ogłoszonym przez papieża Franciszka - zaznaczył biskup płocki.

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

diecezja płocka

950‑lecie diecezji płockiej

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup płocki Szymon Stułkowski zaprosił wiernych za pośrednictwem mediów na Mszę św. rozpoczynającą obchody jubileuszu 8 listopada do katedry, w rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego. Przyjmuje się, że 880 lat temu kościół ten „został oddany we władanie Panu Bogu”.

- Będzie to Msza św. dziękczynna za spoczywających w katedrze Piastów, z udziałem samorządowców, bo to oni obecnie służą społeczeństwu na Mazowszu. Mszy św. będzie przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Nasz Rok Jubileuszowy zbiega się z Jubileuszem Zbawienia Kościoła powszechnego, ogłoszonym przez papieża Franciszka - zaznaczył hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że już 7 listopada w czasie nieszporów w katedrze wierni z parafii, którzy czynnie angażują się w ich życie, przyjmą medal „Zasłużony dla Diecezji Płockiej”. Zostali oni wytypowani przez proboszczów. Medal zaprojektował ks. kan. Andrzej Milewski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Na awersie znajdują się wizerunki biskupów męczenników Kościoła płockiego: bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bł. bp. Leona Wetmańskiego z napisem „Benemerenti Dioecensis Plocensis”.

Reklama

Na rewersie medalu znalazł się herb diecezji i cytat z Henryka Sienkiewicza, który 19 stycznia 1904 r. napisał w kronice Muzeum Diecezjalnego: „Kościół jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”. W następnych latach medal ten będzie wręczany 2 maja, w czasie nieszporów ku czci św. Zygmunta, patrona Płocka.

W czerwcu 2025 roku, podczas diecezjalnej uroczystości jubileuszowej w Płocku każda parafia otrzyma księgę Dziejów Apostolskich, ale z pustymi stronami, żeby wpisywać nazwiska ochrzczonych i bierzmowanych: - Dzieje Apostolskie nie kończą się jako misja. Czytane w parafiach zarazem będą pisane dalej - żywą wiarą - podkreślił biskup płocki. Ponadto każda parafia otrzyma mierzący 11 cm krzyżyk do położenia na ołtarzu, wykonany z drewna wałów obronnych grodu Mieszka I z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. To „symbol historii, która będzie niesiona dalej”.

Ks. dr Marcin Sadowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej i koordynator wydarzeń jubileuszowych opowiedział o logo jubileuszu z hasłem „Pielgrzymi nadziei - w drodze do Źródła 1075-2025”, nawiązującym do jubileuszu Kościoła powszechnego: - Chcemy kierować się do źródła. Rozumiemy to dwojako: z jednej strony jako źródło historyczne, ponieważ 950 lat, to ogromna historia i piękne dziedzictwo społeczne, kulturowe, religijne i materialne diecezji płockiej. Z drugiej strony słowa „W drodze od Źródła” trzeba rozumieć jako wyprawę do źródeł wiary, do źródeł chrześcijaństwa - przekazał duchowny.

Reklama

Do pierwszej grupy wydarzeń zaliczył na przykład otwarcie jubileuszu w diecezji 8 listopada 2024 roku i w parafiach 1 grudnia 2025 roku oraz jego zakończenie w diecezji 6 stycznia 2026 roku. W tym czasie zaplanowano m.in. sympozjum Akcji Katolickiej „Pielgrzymi nadziei na drogach Kościoła płockiego” (23 listopada 2024), panel dyskusyjny o historii diecezji płockiej w Towarzystwie Naukowym Płockim (1 grudnia 2024), finał konkursu o kościołach, kapliczkach, krzyżach i figurach (28 lutego 2025), ogólnopolską konferencję naukową na temat badań genetycznych Piastów spoczywających w katedrze płockiej (24 maja 2025), Noc Kościołów (31 maja 2025 ), ogólnopolskie sympozjum w Wyższym Seminarium Duchownym z prezentacją opracowanych pontyfikałów (14 listopada 2025) oraz wystawy poświęcone historii diecezji płockiej i najstarszemu w diecezji kościołowi w Rokiciu (liczy 800 lat).

W drugiej grupy wydarzeń, akcentującej powrót do źródeł wiary, ks. Marcin Sadowski wymienił m.in. centralną uroczystość jubileuszową w płockiej Orlen Arenie (7 czerwca 2025), obchody Wigilii Paschalnej z odnowieniem przyrzeczeń chrztu (19 kwietnia 2025), wyznanie wiary przy Drzwiach Płockich (katedralnych) i modlitwę ekumeniczną (20 stycznia 2025), Liturgię pokutną (12 kwietnia 2025), Diecezjalną Jubileuszową Pielgrzymkę do Rzymu (11-18 października 2025), tydzień modlitw za zmarłych biskupów, kapłanów, diakonów i wiernych świeckich (1-8 listopada 2025), parafialne pielgrzymki do Płocka - źródła chrześcijaństwa w diecezji oraz pielgrzymki do sanktuariów w diecezji.

Ponadto swoje jubileusze będą przeżywać wszystkie grupy wiernych (np. osoby niepełnosprawne, sportowcy, muzycy kościelni, małżonkowie, osoby starsze etc.).

Podczas spotkania w opactwie Barbara Rydzewska z Muzeum Mazowieckiego w Płocku opowiedziała o wspólnej inicjatywie tej placówki z diecezją: chodzi o pracę badawczą poświęconą trzem pontyfikałom płockim (czyli historycznym księgom liturgicznym), które jeszcze nie zostały zbadane i opracowane (opracowanie najstarszego Pontyfikału Płockiego I z XII-XIII wieku ukazało się w 2021 roku). Projekt ten zakończy się jesienią 2025 roku.

Reklama

Nad całością merytorycznie czuwa ks. prof. Leszek Misiarczyk - inicjator badań, poza tym razem z nim pracują między innymi: o. prof. Bazyli Degórski (zajmuje się odczytaniem pontyfikałów), ks. dr Bartosz Leszkiewicz (tłumaczy z języka łacińskiego na polski), prof. Czesław Grajewski, ks. prof. Waldemar Pałęcki, dr Jacek Tomaszewski (dokonają analizy treści). Całość prac koordynuje prof. Weronika Liszewska. W efekcie wydane zostaną trzy tomy (edycja tekstu łacińskiego i polskiego, studia nad pontyfikałami, reprint).

- Mamy nadzieję, że w ramach prac zostanie ustalony czas powstania pontyfikałów i miejsce ich powstania. Obecnie trwają prace nad tłumaczeniem, prowadzona jest analiza liturgiczna, teologiczna, kodykologiczną, paleograficzna. Dokonana została już analiza muzykologiczna - przekazała Barbara Rydzewska.

Prowadząca spotkanie dr Elżbieta Grzybowska, rzecznik Kurii Diecezjalnej podsumowała, że zaplanowane wydarzenia Roku Jubileuszowego z okazji 950-lecia diecezji płockiej, mają rangę i znaczenie dla Płocka, diecezji, ale i całej Polski. Dobrze, że wpisują się w Jubileusz Kościoła powszechnego, ogłoszonego przez papieża Franciszka, ponieważ podkreślają wspólnotę całego Kościoła.

***

Diecezja płocka powstała w 1075 r., za czasów Bolesława Śmiałego. Jest jedną z najstarszych diecezji w Polsce. Objęła obszar na obu brzegach Wisły, a także część terenów ówczesnej archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji poznańskiej. W ciągu wieków jej zasięg terytorialny ulegał zmianom m.in. w latach 1243, 1633, 1918 i 1925, a ostatni raz w 1992 r. Pierwszym biskupem diecezji płockiej był Stefan. Na przełomie XI/XII w. powstała kapituła katedralna w Płocku. Około 1130 r. bp Aleksander z Malonne (jego rządy w Płocku trwały w latach 1129-1156) sprowadził do Czerwińska n. Wisłą kanoników regularnych, wtedy też rozpoczęła się budowa romańskiej świątyni, obecnie bazyliki mniejszej.

Reklama

W 1144 r. bp Aleksander z Malonne konsekrował romańską katedrę na Wzgórzu Tumskim w Płocku. Z jego inicjatywy sprowadzono również kosztowne romańskie drzwi z brązu, wykonane w Magdeburgu (obecnie w Płocku jest ich replika, oryginalne znajdują się w Nowogrodzie w Rosji). W tym czasie działa szkoła katedralna i skryptorium. Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku, jest jedną z pięciu najstarszych w kraju, a także jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski, książęta: Władysław I Herman i Bolesław III Krzywousty. W katedrze znajdują się szczątki 17 Piastów, to ich największa nekropolia w Polsce.

W kwietniu 2018 r. górujące nad doliną Wisły płockie Wzgórze Tumskie wraz z sąsiednimi obiektami (w tym „starym” Muzeum Diecezjalnych i dawnym Opactwem Benedyktyńskim), należącymi do diecezji płockiej, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, zostało wpisane na prestiżową listę Pomników Historii.

W 1180 r. przy kolegiacie św. Michała w Płocku powstała szkoła, która nieprzerwanie istnieje do dziś. To najstarsza szkoła średnia w Polsce - obecnie nosi nazwę I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. W 1216 r. pojawiła się pierwsza wzmianka o synodzie diecezjalnym. Bp Gedko odprawił synod, na którym był obecny w charakterze legata papieskiego abp. Henryk Kietlicz. Łącznie do dnia dzisiejszego zostały zwołane 43 synody diecezjalne, ostatni trwał w latach 2012-2015.

W latach 1439-1463 rządy w diecezji sprawował bp Paweł Giżycki. W 1449 r. powstała kapituła kolegiacka w Pułtusku. Z inicjatywy biskupa rozpoczęła się budowa kolegiaty Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny MP i św. Mateusza. Od tego czasu rosło znaczenie Pułtuska, które z czasem stało się siedzibą i rezydencją biskupów płockich. W 1594 r. rozpoczęło działalność seminarium duchowne. W 1710 r. powstało seminarium w Płocku.

Reklama

Jednym z patronów diecezji płockiej jest św. Stanisław Kostka, pochodzący z Rostkowa koło Przasnysza na Mazowszu, to także patron Polski oraz dzieci i młodzieży, znany ze słów „Ad maiora natus sum” - „Do większych rzeczy jestem urodzony”. W 2018 r. w Płocku, w Roku św. Stanisława Kostki w diecezji, odbyło się 380. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Przez ponad dziewięć wieków istnienia na czele diecezji płockiej stało wiele nieprzeciętnych postaci. Wielu biskupów płockich obejmowało później metropolie zostając arcybiskupami, a Andrzej Krzycki, Piotr Gamrat, Wojciech Baranowski, Henryk Firlej i Michał Poniatowski sięgnęli po tytuł prymasów. 22 lutego 1931 roku w Płocku s. Faustyna Kowalska po raz pierwszy miała wizję Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie”.

Jednym z najwybitniejszych biskupów płockich był Antoni Julian Nowowiejski, który w 1930 r. został mianowany arcybiskupem tytularnym Silyum. Zginął w 1941 r. w niemieckim obozie w Działdowie, a 20 lat temu, 13 czerwca 1999 r. został beatyfikowany przez Jana Pawła II, razem z sufraganem bp. Leonem Wetmańskim, też zamęczonym w 1941 roku w Działdowie.

2024-10-24 17:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aż 800 tys. zł zebrała jedna z diecezji dla powodzian

Kwota 800 tys. zł została przekazana na pomoc powodzianom w południowo-zachodniej Polsce. Są to środki przekazane przez wiernych do puszek przed kościołami w niedzielę 22 września. Pomoc będzie trwała nadal, na przykład w dniach 27-28 września Caritas Diecezji Płockiej w sklepach przeprowadzi zbiórkę żywności, środków higienicznych i chemii gospodarczej.

Do 25 września z konta diecezji płockiej (na które parafie wpłacają środki) na konto Caritas Polska przekazana została kwota 800 tysięcy zł dla powodzian. To pieniądze, które pochodzą od wiernych ze zbiórki do puszek przed kościołami w niedzielę 22 września.
CZYTAJ DALEJ

Funkcjonariusze ABW ponownie przeszukali mieszkanie rodziców ks. Michała Olszewskiego

2025-01-17 07:21

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

YouTube.com

Funkcjonariusze ABW dokonali przeszukań u przedsiębiorców współpracujących z Fundacją Profeto. To sytuacja bez precedensu – tak mec. Krzysztof Wąsowski ocenia akcję ABW, która przeprowadziła przeszukania u przedsiębiorców współpracujących z Fundacją Profeto. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ponownie przeszukali też miejsce zamieszkania rodziców ks. Michała Olszewskiego - informuje Radio Maryja.

Obrońca kapłana, mec. Krzysztof Wąsowski, potwierdził informacje portalu wPolityce.pl na ten temat. Powiedział, że cała akcja rozpoczęła się o godz. 6.00 rano na polecenie Prokuratury Krajowej.
CZYTAJ DALEJ

USA/ TikTok przestał działać w Stanach Zjednoczonych

2025-01-19 07:43

pixabay.com

Aplikacja TikTok poinformowała w niedzielę rano, że przestała działać w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej kierownictwo firmy podało, że jeśli administracja prezydenta USA Joe Bidena nie wyda natychmiast zapewnienia, że nie będzie egzekwowała prawa dot. TikToka, aplikacja zostanie wyłączona w USA 19 stycznia.

"Prawo zakazujące działalności TikToka weszło w życie w Stanach Zjednoczonych. Co oznacza, że nie możecie na razie używać TikToka" - przekazano w wiadomości, która widnieje na ekranie użytkowników w USA, chcących skorzystać z aplikacji.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję