Reklama

Polska

Święto sportu, kultury i wiary

Jubileuszowa 25. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży odbędzie się w Warszawie w dniach 14-20 lipca. Weźmie w niej udział prawie 1500 uczestników z Polski i zagranicy

Niedziela Ogólnopolska 28/2013, str. 24-25

[ TEMATY ]

Kościół

Archiwum organizatora

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie rozgrywać się będzie na kampusie i w obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego. Uroczysta inauguracja jubileuszowej Parafiady będzie miała miejsce w niedzielę 14 lipca o godz. 16 w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach.

Czym jest Parafiada

- Parafiada to tygodniowe święto sportu, kultury i wiary, adresowane do dzieci oraz młodzieży. Jej program nawiązuje do starogreckiej triady stadion-teatr-świątynia i jest pełen rozgrywek sportowych, wydarzeń kulturalnych, a także religijnych. Chodzi o to, żeby pokazać młodemu człowiekowi, że nie jest tylko „chodzącym mięśniem”, ale ma również głowę i serce. Dlatego sport, kultura i wiara to równowartościowe filary, na których opieramy swoje działania - mówi o. Jacek Wolan, pijar, rzecznik prasowy Parafiady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorem wydarzenia jest powstałe w 1992 r. Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, które nawiązując do duchowości swojego patrona (założyciela Zakonu Szkół Pobożnych) oraz tradycji szkoły pijarskiej, „koncentruje się przede wszystkim na szeroko pojętej opiece i asystencji w procesie wzrastania dzieci i młodzieży” (za: www.parafiada.pl).

Twórcą stowarzyszenia i ruchu parafiadowego był pijar - o. Józef Joniec, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w 2010 r. Był duszpasterzem w parafiach w Hebdowie, Krakowie i Warszawie. Pracował z dziećmi i młodzieżą wszystkich poziomów nauczania, w tym z młodzieżą akademicką w układzie edukacji formalnej i nieformalnej, w różnych ośrodkach na terenie Polski oraz poza jej granicami. Aktywnie działał w sektorze organizacji pozarządowych, był autorem licznych projektów patriotycznych. Ceniony i nagradzany (m.in. Złotym Krzyżem Zasługi za pomoc Polakom na Wschodzie oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za szczególne zasługi na rzecz rozwoju kultury fizycznej i sportu).

Reklama

Co się wydarzy

W jubileuszowej 25. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży mogą wziąć udział zawodnicy urodzeni między 1994 a 2002 r., pod opieką pełnoletnich opiekunów. Uczestnicy zgłaszają się grupami, tworząc reprezentacje szkoły, uczniowskiego klubu sportowego, placówki wychowawczej czy parafii. Każda reprezentacja może liczyć maksymalnie 15 uczestników oraz 2 opiekunów.

Filar „Stadion” obejmie współzawodnictwo sportowe w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach, podzielonych na 4 kategorie wiekowe. To m.in. lekkoatletyka (biegi, biegi przełajowe, pchnięcie kulą, rzut palantówką, skok w dal), tenis stołowy, badminton, pływanie (stylem klasycznym i dowolnym), ringo, szachy, warcaby, bieg na orientację oraz współzawodnictwo zespołowe: piłka nożna, piłka koszykowa, piłka siatkowa. Nowości jubileuszowej Parafiady to: strzelectwo, biathlon letni oraz piłka nożna dziewcząt. Zawody będą prowadzone przez licencjonowanych sędziów, zrzeszonych w odpowiednich związkach, a zwycięzcy poszczególnych dyscyplin sportowych zostaną udekorowani medalami oraz otrzymają puchary i dyplomy, które wręczą im dawni mistrzowie olimpijscy i znani polscy sportowcy.

W ramach części „Teatr” uczestnicy wezmą udział w konkursach plastycznych, wokalnych, wiedzy, a także w Przeglądzie Małych Form Teatralnych. Czekają na nich koncert inauguracyjny, Wieczór Międzykulturowy, warsztaty artystyczne i spotkanie z gośćmi specjalnymi - m.in. Ireneuszem Krosnym i Moniką Kuszyńską z zespołem - a także zwiedzanie Warszawy, w tym Stadionu Narodowego. Będzie można również wziąć udział w grze miejskiej.

Ostatni element triady - „Świątynia” to m.in.: wspólne Eucharystie, spotkania z Pismem Świętym, konkurs wiedzy nawiązujący do Roku Wiary, Sacrosong. Na parafiadowym miasteczku znajdzie się Namiot Adoracji Najświętszego Sakramentu, który będzie można odwiedzać w drodze na stadion. Chętni mogą uczestniczyć też w innych spotkaniach modlitewnych i formacyjnych oraz w nabożeństwach. Każdy dzień kończy wieczorny Apel.

Reklama

* * *

Poczuć smak zwycięstwa

O. Jacek Wolan SP, rzecznik prasowy Parafiady:

Parafiada stwarza możliwość spotkania rówieśników z kilku państw Europy Środkowo-Wschodniej. Takie spotkania zawsze są bezcenne. Młodzież się poznaje, razem spędza czas, razem rywalizuje na stadionie, razem się modli, razem się bawi. Młodzi nie potrzebują nawet zaawansowanej znajomości języka, bo znajdują wspólny. Niekiedy te znajomości, także te międzynarodowe, wytrzymują próbę czasu i odległości. Poza tym Parafiada daje możliwość poczucia słodkiego smaku zwycięstwa. Młodzi zawodnicy biorący udział w rozgrywkach sportowych podczas dekoracji stają na podium, bywa, że znani sportowcy wręczają im medale i puchary, w tle słychać fanfary, koledzy i koleżanki oklaskują ich. To trwa kilka minut, ale widzę, jak jest to dla nich ważne. Owszem, niektórzy muszą doświadczyć porażki, ale to też cenne przeżycie, które buduje charakter.

2013-07-08 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bazylika Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu

Niedziela legnicka 42/2012, str. 1, 5

[ TEMATY ]

Kościół

Bazylika

Ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość nadania tytułu Bazyliki Mniejszej kościołowi Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk

Uroczystość nadania tytułu Bazyliki Mniejszej kościołowi Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk

Po wielu latach starań i przygotowań w niedzielę 7 października kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej. Uroczystości przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk

Wstępem do tego uroczystego dnia była premiera oratorium „Matko Najpiękniejszego” autorstwa ks. Bartłomieja Kota. Napisane specjalnie na ten dzień, wystawione zostało w sobotę wieczorem. W niedzielnym święcie bolesławieckiego Kościoła udział wzięli: metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, biskup legnicki Stefan Cichy oraz biskup Marek Mendyk, a także biskupi z sąsiednich diecezji oraz z Niemiec i Białorusi. Do koncelebry stanęło także wielu księży. Przybyli również przedstawiciele parlamentarzystów, władz wojewódzkich, lokalnych, wojska, policji, straży miejskiej. Bolesławiecka bazylika zapełniła się rzeszą wiernych, którzy nie pomieścili się we wnętrzu świątyni. Dla tych, którzy pozostali na zewnątrz, przygotowano miejsca siedzące oraz telebim, dzięki któremu mogli widzieć wszystko, co działo się wewnątrz bazyliki.
Uroczystość rozpoczęła się o g. 11.30 przed ratuszem miejskim, gdzie na Prymasa Polski oczekiwali gospodarze oraz zaproszeni goście. Abp Józef Kowalczyk został powitany przez orkiestrę dętą oraz przez kompanię honorową Wojska Polskiego z bolesławieckiej Brygady Artylerii. Następnie miała miejsce uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której zgromadzeni wysłuchali wykładu na temat historii Bolesławca. Prezydent miasta powiedział o dzisiejszych osiągnięciach i problemach bolesławieckiej społeczności. Wyraził też radość z faktu, że dobre relacje i dobra współpraca między władzami lokalnymi oraz parafiami owocuje tym właśnie świętem. Głos zabrał również Prymas Polski, który pogratulował dobrej współpracy. Powiedział m.in, że jest to dowód na to, że działanie dla dobra człowieka potrafi jednoczyć władze świeckie i duszpasterzy. Nie zachodzi obawa ani o laicyzację życia społecznego, ani o jego klerykalizację. Człowiek bowiem ma zarówno potrzeby materialne, jak i duchowe. Wspólne działanie prowadzi do pełnego rozwoju człowieka. Znakiem i dowodem tego, jest nadanie bolesławieckiej świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej.
Po sesji Rady Miasta w kierunku kościoła wyruszyła procesja z relikwiami Krzyża Świętego, zachowanymi w tej świątyni od ponad 300 lat. Prymas Polski oraz Biskup Legnicki odsłonili herb papieski z napisem „Basilica Minor” znajdujący się nad wejściem głównym do świątyni. Przecinając symboliczną wstęgę, otworzyli nowy rozdział historii tego miejsca.
Przed rozpoczęciem Eucharystii wszystkich przybyłych powitał gospodarz diecezji bp Stefan Cichy. Podkreślił, że jest to trzecia bazylika mniejsza w naszej diecezji. Ten tytuł to nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie. Bazylika bowiem to miejsce, które ma promieniować duchowością na obszarze, na którym się znajduje. Po rozpoczęciu Mszy św. dekret Stolicy Apostolskiej nadający świątyni tytuł bazyliki odczytał pracownik Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. Arkadiusz Nocoń. Na uroczystości obecny był również prof. Roberto Fusco, również pracownik tej Kongregacji, zajmujący się m.in. nadawaniem tytułów bazyliki wybranym świątyniom. Był on członkiem komisji z ramienia Stolicy Apostolskiej, która była w Bolesławcu i która określiła warunki, jakie należy spełnić, by świątynia otrzymała ten zaszczytny tytuł.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił abp Józef Kowalczyk. Mówił o historii tej świątyni sięgającej czasów średniowiecza. Wskazał też na związek tego kościoła z losami ziem i ludzi, którzy na przestrzeni wieków żyli na tym terenie. Podkreślił, że tytuł bazyliki otrzymują kościoły o szczególnych walorach historycznych, walorach artystycznych oraz duchowych. Bazylika bowiem to nie tylko miejsce, które przyciąga turystów i koneserów sztuki, ale to przede wszystkim miejsce kultu, modlitwy, życia duchowego, miejsce szczególnej łączności z Ojcem Świętym. Prymas Polski podkreśli, że uroczystość ta dokonuje się we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. To pamiątka szczególnej interwencji Matki Bożej, wyproszona przez modlitwę różańcową, która w XVI wieku obroniła chrześcijańską Europę przed nawałą turecką podczas bitwy morskiej pod Lepanto. W ciągu wieków chrześcijanie wielokrotnie doświadczali opieki Matki Bożej w różnych sytuacjach życia. Dziś Maryja opiekuje się tym miastem i tym miejscem. Znakiem tego jest nowa bazylika nosząca Jej imię. Wyraził też nadzieję, że to miejsce będzie przyciągało coraz większe rzesze pielgrzymów, którzy doświadczać będą opieki Wniebowziętej Matki Boga.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał prezydent Bolesławca Piotr Roman. Podziękował w imieniu władz miasta i wszystkich mieszkańców za to wyróżnienie, jakim jest tytuł bazyliki dla tej centralnej świątyni miasta. To owoc wieloletnich prac rozpoczętych przez śp. ks. Władysława Rączkę i kontynuowanych przez obecnego proboszcza ks. Andrzeja Jarosiewicza. Nie bez znaczenia jest ofiarność zwykłych ludzi, ale też i wsparcie samorządu lokalnego. Ten ważny i historyczny moment z pewnością przyczyni się do promocji miasta w świecie, bowiem od tego dnia na stałe wpisze się na mapę miejsc o szczególnym znaczeniu kulturowym i religijnym. - Wszystkim nawiedzającym nasze miasto i tę bazylikę życzę, by piękno utajone w kamieniu, barokowej sztuce, zabytkowej zabudowie miasta stało się okazją do odkrywania walorów uniwersalnej chrześcijańskiej kultury - zakończył Piotr Roman.
Słowa wdzięczności Bogu i ludziom skierował także gospodarz miejsca ks. Andrzej Jarosiewicz. Dziękując wszystkim przybyłym gościom oraz ofiarodawcom i instytucjom, które przyczyniły się do przywrócenia dawnej świetności tej świątyni, wyraził nadzieję, że bazylika bolesławiecka będzie miejscem, które będzie pomagało wszystkim stawać się autentycznymi świadkami Chrystusa i jego Matki. Życzył też wszystkim nawiedzającym to miejsce, by karmiąc się Słowem Bożym i umacniając się sakramentami świętymi odważnie głosili Ewangelię we współczesnym świecie.
Uroczystość zakończyła się odsłonięciem tablicy upamiętniającej ten dzień, umieszczonej w prezbiterium oraz pasterskim błogosławieństwem Prymasa Polski.

CZYTAJ DALEJ

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11

[ TEMATY ]

Ks. Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

 Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, którego udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracował na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. W BoskiejTV prowadził swój vlog „Smak Życia”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11

[ TEMATY ]

Ks. Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

 Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, którego udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracował na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. W BoskiejTV prowadził swój vlog „Smak Życia”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję