Reklama

Niedziela Legnicka

Służby mundurowe w Legnickim Polu

O umocnienie wartości chrześcijańskich modlili się przedstawiciele służb mundurowych diecezji legnickiej podczas dorocznej pielgrzymki do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. W tegorocznym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: straży pożarnych - ochotniczej i zawodowej, policji, wojska, kolejarzy, służby więziennej i granicznej, leśników, myśliwych, bractwa rycerskiego oraz bractwa kopaczy złota.

Uroczystości rozpoczęły się na placu przy Muzeum Bitwy Legnickiej, gdzie zebranych powitał kustosz sanktuarium ks. Włodzimierz Gucwa. Przedstawił historię Legnickiego Pola oraz bitwy, jaka rozegrała się w tym miejscu w 1241 r. Kolejnym punktem był wykład historyka dr. Wacława Szetelnickiego, specjalisty w zakresie heraldyki, który wygłosił prelekcję na temat nowego herbu diecezji legnickiej, wyjaśniając jego znaczenie i symbolikę. Zaznaczył, że jednym z elementów herbu jest orzeł piastowski, pochodzący z tarczy rycerskiej Henryka Pobożnego, który zginął w bitwie z Tatarami.

Po procesji z relikwiami św. Jadwigi Śląskiej rozpoczęła się Msza św. w sanktuarium patronki Śląska, której przewodniczył biskup pomocniczy Marek Mendyk. Homilię wygłosił ks. kpt. Tomasz Koczy, kapelan 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. Kaznodzieja przypomniał o najwyższych wartościach życia chrześcijańskiego. - Chrześcijaństwo to droga naśladowania Chrystusa. Na tej drodze nie wystarczy powiedzieć „wierzę”, trzeba to słowo wprowadzić w życie. W świecie konsumpcji, władza i pieniądze zajęły miejsce szacunku, honoru i wzajemnego zrozumienia, troski o drugiego człowieka, troski o dobro rodziny i ojczyzny. Dlatego tak ważne jest, by z honorem strzec wartości - mówił Ksiądz Kapelan. Zachęcił zebranych, by mimo trudności i przeciwności, nie rezygnować z prawdy i dobra. - Tam, gdzie służymy i pracujemy, nie wstydźmy się Chrystusa. Miejmy odrobinę honoru i strzeżmy wartości. Nie wyrzekajmy się Chrystusa i nie lękajmy się go - powiedział ks. Tomasz.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii bp Marek Mendyk podziękował kapelanom służb mundurowych za ich posługę duszpasterską. Podkreślił również znaczenie obecności kapelanów wśród wszystkich służących ludziom i ojczyźnie.

Spotkanie w Legnickim Polu odbyło się w ramach ogólnodiecezjalnej pielgrzymki służb mundurowych, jaka od kilkunastu lat odbywa się w diecezji legnickiej. Mundurowi spotykają się w tym miejscu, aby św. Jadwidze, patronce Legnickiego Pola i Dolnego Śląska polecać swoją pracę, która w wymiarze powołania jest służbą człowiekowi.

Niedzielne uroczystości wpisały się również w przypadającą w tym roku 772. rocznicę bitwy pod Legnicą. Bitwa na tzw. Dobrym Polu rozegrała się 9 kwietnia 1241 r. między rycerstwem polskim i wspierającymi go siłami a Mongołami. Wojska chrześcijańskie poniosły klęskę, zginął dowodzący nimi książę śląski Henryk Pobożny, jednak powstrzymał on najazd Mongołów na Europę.

Warto też wspomnieć, że 2 czerwca 1997 r. w Legnicy Jan Paweł II w homilii do wiernych nawiązał do tego wydarzenia. Wówczas powiedział: „Pamiętamy, że Legnica to miejsce historyczne - miejsce, na którym książę piastowski Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi stawił czoło najeźdźcom ze Wschodu - Tatarom, wstrzymując ich groźny pochód ku Zachodowi. Z tego powodu, choć bitwa była przegrana, wielu historyków uznaje ją za jedną z ważniejszych w dziejach Europy. Ma ona również wyjątkowe znaczenie z punktu widzenia wiary. Trudno określić, jakie motywy przeważały w sercu Henryka - chęć obrony ojczystej ziemi i udręczonego ludu czy też wola powstrzymania wojsk mahometańskich zagrażających chrześcijaństwu. Wydaje się, że te motywy były nierozłączne. Henryk, oddając życie za powierzony jego władzy lud, równocześnie oddawał je za wiarę Chrystusową. I to był znamienny rys jego pobożności, którą ówczesne pokolenia dostrzegały i zachowały jako przydomek.

2013-07-09 09:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legniczanie uczcili 73 rocznicę zbrodni wołyńskiej

[ TEMATY ]

Legnica

Monika Łukaszów

Chcemy dzisiaj modlić się za wszystkie ofiary ludobójstwa. Spotykamy się w tak szerokim gronie, aby przekazać szczególnie młodemu pokoleniu, że to, co się działo na kresach wschodnich, to zbrodnia. Zbrodnia, która powinna przestrzegać tak społeczność polską jak i ukraińską, a także wszystkie inne ościenne narody, przed tą straszliwą ideologią, która usprawiedliwia wszelkie mordy – mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Legnicy, podczas obchodów 73 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję