Reklama

Niedziela Legnicka

Służby mundurowe w Legnickim Polu

O umocnienie wartości chrześcijańskich modlili się przedstawiciele służb mundurowych diecezji legnickiej podczas dorocznej pielgrzymki do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. W tegorocznym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele: straży pożarnych - ochotniczej i zawodowej, policji, wojska, kolejarzy, służby więziennej i granicznej, leśników, myśliwych, bractwa rycerskiego oraz bractwa kopaczy złota.

Uroczystości rozpoczęły się na placu przy Muzeum Bitwy Legnickiej, gdzie zebranych powitał kustosz sanktuarium ks. Włodzimierz Gucwa. Przedstawił historię Legnickiego Pola oraz bitwy, jaka rozegrała się w tym miejscu w 1241 r. Kolejnym punktem był wykład historyka dr. Wacława Szetelnickiego, specjalisty w zakresie heraldyki, który wygłosił prelekcję na temat nowego herbu diecezji legnickiej, wyjaśniając jego znaczenie i symbolikę. Zaznaczył, że jednym z elementów herbu jest orzeł piastowski, pochodzący z tarczy rycerskiej Henryka Pobożnego, który zginął w bitwie z Tatarami.

Po procesji z relikwiami św. Jadwigi Śląskiej rozpoczęła się Msza św. w sanktuarium patronki Śląska, której przewodniczył biskup pomocniczy Marek Mendyk. Homilię wygłosił ks. kpt. Tomasz Koczy, kapelan 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. Kaznodzieja przypomniał o najwyższych wartościach życia chrześcijańskiego. - Chrześcijaństwo to droga naśladowania Chrystusa. Na tej drodze nie wystarczy powiedzieć „wierzę”, trzeba to słowo wprowadzić w życie. W świecie konsumpcji, władza i pieniądze zajęły miejsce szacunku, honoru i wzajemnego zrozumienia, troski o drugiego człowieka, troski o dobro rodziny i ojczyzny. Dlatego tak ważne jest, by z honorem strzec wartości - mówił Ksiądz Kapelan. Zachęcił zebranych, by mimo trudności i przeciwności, nie rezygnować z prawdy i dobra. - Tam, gdzie służymy i pracujemy, nie wstydźmy się Chrystusa. Miejmy odrobinę honoru i strzeżmy wartości. Nie wyrzekajmy się Chrystusa i nie lękajmy się go - powiedział ks. Tomasz.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii bp Marek Mendyk podziękował kapelanom służb mundurowych za ich posługę duszpasterską. Podkreślił również znaczenie obecności kapelanów wśród wszystkich służących ludziom i ojczyźnie.

Spotkanie w Legnickim Polu odbyło się w ramach ogólnodiecezjalnej pielgrzymki służb mundurowych, jaka od kilkunastu lat odbywa się w diecezji legnickiej. Mundurowi spotykają się w tym miejscu, aby św. Jadwidze, patronce Legnickiego Pola i Dolnego Śląska polecać swoją pracę, która w wymiarze powołania jest służbą człowiekowi.

Niedzielne uroczystości wpisały się również w przypadającą w tym roku 772. rocznicę bitwy pod Legnicą. Bitwa na tzw. Dobrym Polu rozegrała się 9 kwietnia 1241 r. między rycerstwem polskim i wspierającymi go siłami a Mongołami. Wojska chrześcijańskie poniosły klęskę, zginął dowodzący nimi książę śląski Henryk Pobożny, jednak powstrzymał on najazd Mongołów na Europę.

Warto też wspomnieć, że 2 czerwca 1997 r. w Legnicy Jan Paweł II w homilii do wiernych nawiązał do tego wydarzenia. Wówczas powiedział: „Pamiętamy, że Legnica to miejsce historyczne - miejsce, na którym książę piastowski Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi stawił czoło najeźdźcom ze Wschodu - Tatarom, wstrzymując ich groźny pochód ku Zachodowi. Z tego powodu, choć bitwa była przegrana, wielu historyków uznaje ją za jedną z ważniejszych w dziejach Europy. Ma ona również wyjątkowe znaczenie z punktu widzenia wiary. Trudno określić, jakie motywy przeważały w sercu Henryka - chęć obrony ojczystej ziemi i udręczonego ludu czy też wola powstrzymania wojsk mahometańskich zagrażających chrześcijaństwu. Wydaje się, że te motywy były nierozłączne. Henryk, oddając życie za powierzony jego władzy lud, równocześnie oddawał je za wiarę Chrystusową. I to był znamienny rys jego pobożności, którą ówczesne pokolenia dostrzegały i zachowały jako przydomek.

2013-07-09 09:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XIV Dzień Papieski w Legnicy

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

CZYTAJ DALEJ

Sześć medali zdobyli polscy uczniowie na 62. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

2021-07-29 17:48

[ TEMATY ]

uczniowie

medal

olimpiada matematyczna

Karol Porwich

Jeden złoty i pięć srebrnych medali zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej – poinformowało w czwartek MEiN. Z powodu pandemii odbyła się ona w formule zdalnej. Rywalizowali w niej uczniowie ze 107 krajów.

Złoty medal zdobył Radosław Żak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Apel o uczczenie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-30 13:41

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Artur Stelmasiak

„Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas”, apeluje w przesłaniu z okazji 77. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Abp Guzdek polecił kapelanom wojskowym, aby w rocznicę wybuchu Powstania rozbrzmiały dzwony kościołów i kaplic wojskowych w całym kraju.

Publikujemy tekst przesłania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję