Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia na rubieżach archidiecezji

Niedziela częstochowska 29/2013, str. 7

[ TEMATY ]

parafia

Wojciech Mścichowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jadąc z Przedborza w kierunku Sulejowa, na północnych rubieżach naszej archidiecezji, pośród pól i lasów gminy Ręczno leży wieś Bąkowa Góra. Według kronik, pierwsza parafia powstała tutaj w XIV wieku. Świadectwem wiary była drewniana kapliczka zbudowana przez rycerza Zbigniewa Bąka (prawdopodobnie od niego pochodzi nazwa wsi), stojąca ongiś w okolicy dzisiejszych ruin zamku. Na przełomie XIV i XV wieku w miejscu istniejącej dziś świątyni wybudowano w stylu gotyckim kamienną kaplicę, przebudowaną na renesansową, która po dobudowaniu w XVII wieku nowej nawy, obecnie stanowi prezbiterium kościoła. Konsekracji dokonał 17 lutego 1647 r. sufragan kujawski bp. Piotr Mieszkowski.

Perła pośród lasów

Do architektonicznych perełek Bąkowej Góry oprócz świątyni trzeba zaliczyć renesansową dzwonnicę, główny ołtarz konsekrowany w 1904 r. przez bp. Stanisława Zdzitowieckiego, ruiny zamku i dawny dwór. Staraniem kolejnych proboszczów oraz dzięki modlitwie i wsparciu wiernych na przestrzeni wieków świątynia nabierała blasku, zachęcając do refleksji nad tym, co Boskie i piękne, a malownicze tereny wsi i okolic ujęte są w rejestrze zabytków jako niepowtarzalny układ krajobrazowy. W tutejszych, ongiś „pełnym zwierza borach” polował Kazimierz III Wielki i odwiedzał je Władysław II Jagiełło, a o leśnym krajobrazie świadczą nazwy okolicznych wiosek, np. Dęba, Łęg Ręczyński, Wyrębel, Wilkowice czy Przedbórz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Było tu kiedyś 2500 wiernych

Obecnie parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Bąkowej Górze liczy niespełna 1700 wiernych, chociaż - jak wspomina proboszcz ks. Tadeusz Ściebura - jeszcze przed 20 laty było ich ponad 2500. Znacznie zmniejsza się liczba urodzin, młodzież ucieka do miast lub szuka pracy za granicę. Jest to wieś typowo rolnicza, niskotowarowa, czasy tzw. chłopo-robotników dawno minęły, a samo rolnictwo dla wielu stało się nieopłacalne. Jako źródło utrzymania pozostały emerytury, skromne dopłaty do produkcji rolnej i sezonowa zbiórka runa leśnego. Znamienne jest, że coraz więcej opuszczonych domostw wykupują ludzie z wielkich miast, zamieniając je na sezonowe dacze z możliwością uprawiania ekologicznej żywności, traktując to jako swoiste hobby. Niestety, ich kontakty z lokalnym Kościołem są bardzo rzadkie.

Reklama

Oni budują żywy Kościół

Ksiądz proboszcz żartuje, że gdyby nie emerytki i rodowici mieszkańcy o otwartych sercach, przepełnionych wiarą i gorliwością o dom Boży, trudno byłoby wydobyć z zapomnienia piękno świątyni, zachowując ją dla potomnych. Dzięki dobrej relacji pomiędzy proboszczem i wspólnotą parafialną wierni uczestniczą w życiu parafii, dostrzegają potrzeby, potrafią docenić i wspierać inicjatywy ich duszpasterza. Pomimo trudności i niedostatków, wszystkie uroczystości, peregrynacje i rocznicowe nabożeństwa mają tutaj nadzwyczaj uroczystą i modlitewną oprawę. Szczególny klimat odnowionego wnętrza świątyni sprawia, że, jak mówi proboszcz, przybywają tutaj z okolicznych miejscowości pary narzeczeńskie, aby Trójca Przenajświętsza błogosławiła im w małżeńskim życiu. Ozdobą świątyni są malowidła ścienne i zabytkowa chrzcielnica z 1510 r. Parafia skupia 10 wiosek, z których odległość do macierzystej świątyni wynosi nawet do 6, czy jak w przypadku Huty 9 km. Ułatwieniem jest zbudowana przez byłego proboszcza ks. Tadeusza Kęsonia kaplica filialna w Korytnie, zachwycająca piękną polichromią i Msze św. odprawiane na korytarzu nieczynnej szkoły położonej w rejonie najdalej oddalonych wiosek.

Pomimo trudności jest się czym pochwalić

Odwiedzających Bąkową Górę zachwyca odnowiona elewacja świątyni, witające przy wejściu kamienne figury Świętych Apostołów Piotra i Pawła, dzwonnica i plebania położona wśród kwiatów i zagospodarowanej zieleni, wszystko otoczone nowym gustownym ogrodzeniem. Te kosztowne inwestycje wykonano w ostatnim czasie dzięki funduszom europejskim, przy znacznym udziale własnym i wsparciu Urzędu Gminy w Ręcznie. Kolejnym krokiem powinno być wyłożenie kostką granitową wokół kościoła, synchronizującą kolorystycznie ze starymi płytami z piaskowca, odkrytymi i wyeksponowanymi na ścianach podczas remontu zabytkowej elewacji. Niestety, przewidywane koszty przekraczają możliwości własne parafii. Nadzieją jest ewentualna pomoc Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi związana z ochroną zabytków. W trakcie realizacji jest dokończenie kaplicy przedpogrzebowej oraz adaptacja w byłej organistówce dwóch sal z przeznaczeniem na spotkania parafialne z młodzieżą.

Reklama

Doły Śmierci w bąkowskich lasach

Bąkowa Góra to nie tylko piękny kościół i urocze krajobrazy, to także miejsce pamięci związane z ludobójstwem w połowie XX wieku. Tutaj w położonych w lesie dołach śmierci, ukryto zmasakrowane doczesne szczątki żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego przywiezione z kazamatów UB w Radomsku. Do dziś w każdą drugą sobotę maja pod pomnikiem pomordowanych w Dołach Wilkowickich i przy grobie na miejscowym cmentarzu składane są kwiaty, palone znicze. Pozostali przy życiu kombatanci, młodzież szkolna, miejscowe społeczeństwo oddają hołd tym, którzy do końca byli wierni Niepodległej biało-czerwonej. Do niedawna Bąkowa Góra szczyciła się jedyną w Polsce szkołą im. Żołnierzy KWP, a młodzież, traktując to jako żywą lekcję historii, opiekowała się pomnikami i grobami byłych żołnierzy „Warszyca”. Niestety, przed dwoma laty szkołę zlikwidowano, a kombatantom odmawia się użyczenia stojącej pusto placówki na cele lokalnej izby pamiątek KWP. Nie pomagają argumenty Ogólnopolskiego Związku Byłych Żołnierzy KWP, polityków, petycje mieszkańców na czele z księdzem proboszczem.

Parafia w Roku Wiary

Rozpoczęty Rok Wiary parafianie przeżywają, wsłuchując się w słowo Boże wygłaszane podczas niedzielnych Mszy św., połączone z tematycznymi kazaniami głoszonymi przez zapraszanych doświadczonych kaznodziei. Czytają prasę katolicką, w tym „Niedzielę”. Oczekiwanymi wydarzeniami są pielgrzymki dekanalne i rejonowe do wyznaczonych sanktuariów. Liczny udział w Mszach św. udekorowane przydrożne kapliczki, zainteresowanie głoszonym słowem Bożym świadczą, że tutejsza parafia oddycha pełną piersią Kościoła, a Rok Wiary przynosi oczekiwane owoce.

2013-07-17 10:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Osiem wieków kościoła w Działoszycach

Szereg inicjatyw remontowych, materialnych, mobilizacja duszpasterska wszystkich parafian i wspólnot służą dobremu przeżyciu roku jubileuszowego – w 2020 mija 800 lat od fundacji pierwszego kościoła.

Obecny rok jest czasem przypominania dziejów i świetności parafii oraz zamierzeń perspektywicznych, z myślą o jej przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję