Reklama

Niedziela Podlaska

500-lecie boćkowskiej parafii

Boćki to miejscowość, która istnieje od 1509 r., kiedy to król Zygmunt I Stary nadał Iwanowi (Iwaszce) Sapieże dobra i zezwolił na osadzenie n. Nurcem miasteczka na prawie magdeburskim. Boćki uzyskały prawa miejskie. Sapieha był sekretarzem Wielkiego Księstwa Litewskiego i pierwszym wojewodą podlaskim. On też ufundował w 1513 r. pierwszy drewniany kościół, a pracę duszpasterską powierzono ks. Aleksemu

W czasie wojen szwedzkich na przełomie 1659/1660 r. Boćki i kościół zostały doszczętnie zniszczone przez wojska moskiewskie. W 1703 r. na miejscu poprzedniego kościoła zbudowano kolejny, drewniany, dzięki staraniom ks. Kazimierza Sturzymowskiego, proboszcza boćkowskiego. Kościół ten w 1828 r. został zamknięty, gdyż groził zawaleniem, a potem całkowicie rozebrany (1850 r.). Na jego miejscu stoi do dziś w parku żelazny krzyż, ufundowany już współcześnie przez parafian w 1916 r.

Z kart historii

Nabożeństwa parafialne zaczęto sprawować od tego czasu w murowanym kościele klasztornym Ojców Reformatów pw. Świętych Józefa i Antoniego Padewskiego, który znajdował się przy wylocie gościńca bielskiego z miasta. Budowę tego kościoła, który istnieje do dzisiaj, rozpoczęto w czerwcu 1726 r. Fundatorami byli Józef Franciszek Sapieha z żoną Krystyną z Branickich i córką Teresą. Kościół i klasztor obok zaprojektował br. Mateusz Osiecki, wzorując swój projekt na klasztorze Reformatów w Węgrowie. Budowę kościoła zakończono 28 września 1739 r. W późniejszych latach 1744-46 z polecenia wdowy Krystyny z Branickich wybudowano murowaną dzwonnicę - wieżę zegarową według projektu Jana Henryka Klemma, architekta Branickich z Białegostoku.

Reklama

Naprzeciwko kościoła po drugiej stronie drogi stoi stara, drewniana plebania, wzniesiona w 1913 r. przez ks. kan. Jana Warpechowskiego. Obok kościoła znajduje się nowa, murowana plebania, której budowę rozpoczął w 1976 r. ks. Michał Sokołowski, ówczesny proboszcz, a zakończył w 1982 r. kolejny proboszcz ks. Tadeusz Biały.

Od 17 stycznia 2000 r. boćkowski kościół został podniesiony przez bp. Antoniego Dydycza do rangi sanktuarium ze względu na wielowiekową tradycję kultu św. Antoniego.

Uroczystości rocznicowe

Obecnie gospodarzem parafii jest ks. Jan Henryk Bałdyga, a posługę pełnią ks. Krzysztof Dobrogowski i ks. Krzysztof Żero. I to oni wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury, szkołą i urzędem gminy przygotowali uroczystości rocznicowe 500-lecia istnienia parafii, które odbyły się 30 czerwca. Wcześniej przez tydzień odbywały się w parafii misje święte, których zadaniem było wspieranie duchowego życia wiernych.

Reklama

Uroczystości rozpoczął koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów ludowych z Bociek i z zaprzyjaźnionych Jaszun, z Litwy. Następnie Ksiądz Biskup poświęcił tablicę wmurowaną u wejścia świątyni. Będzie ona przypominać wszystkim wiernym o tym znaczącym jubileuszu.

Eucharystia

Punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza św. celebrowana przez bp. Antoniego Dydycza. Gospodarz boćkowskiego sanktuarium ks. Henryk Bałdyga, witając gości i parafian, mówił o roli tej rocznicy dla nas współczesnych, uświadomieniu sobie dziedzictwa wiary i miłości ojczyzny. Podkreślał, że jest to ważne w dzisiejszych czasach, kiedy jest tyle zagrożeń tej wiary.

Ksiądz Biskup w homilii opowiedział historię boćkowskiej parafii, podkreślał znaczenie świątyni w budowaniu kościoła z pomocą Ducha Świętego i Eucharystii w niej odprawianej.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Proboszcz dziękował wszystkim osobom wspierającym kościół boćkowski, wręczając pamiątkowe dzwonki, a radnym parafialnym grawertony. Kościół i parafianie otrzymali od gości wiele prezentów m.in.: ikonę Bogurodzicy od parafii prawosławnej, dary od piekarzy i pszczelarzy czy kielich mszalny. Szczególnie wzruszające było podziękowanie za zaproszenie od Polaków z Litwy, bo dla nich wiara i język polski są istotą tożsamości.

Zaproszeni na biesiadę

Niezwykle ciekawy i widowiskowy był przemarsz wszystkich uczestników pod pomnik, postawiony na pamiątkę pierwszych kościołów boćkowskich. Przemarsz ulicami Bociek odbywał się w rytm marszów orkiestr dętych.

Uczestnikami rocznicowego spotkania w Boćkach byli przedstawiciele duchowieństwa z bp. Antonim Dydyczem na czele oraz księża pochodzący z Bociek albo związani kiedyś pracą w tej parafii, proboszcz parafii prawosławnej, przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla, goście z Jaszun, przedstawiciele przedsiębiorców dobrodziejów kościoła, zespoły ludowe i orkiestry dęte, a także parafianie i ich goście. Wszyscy zostali zaproszeni na biesiadę przygotowaną w zespole szkół i GOK-u.

2013-07-17 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykłe losy ks. Jana Lewińskiego

Niedziela łódzka 36/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

historia

achiwum

Grób ks. Jana Lewińskiego na łódzkim cmentarzu

Grób ks. Jana Lewińskiego na łódzkim cmentarzu

Są ludzie, w których życiu odczytać można nie tylko historię ich samych, ale i losy narodów i świata. Taką właśnie jest historia ks. Jana Lewińskiego, który większość życia spędził na Kresach Wschodnich po to, by u jego kresu trafić do Łodzi.

Jej początki sięgają Kamienia Podolskiego. To tam 18 maja 1871 r. w mieszczańskiej rodzinie Hipolita i Katarzyny się urodził. Formację kapłańską (1888-1893) odbył w seminarium duchownym w Żytomierzu, a następnie, po święceniach, skierowany został do swojej pierwszej parafii w Łucku, gdzie pracował jako katecheta. Nauczanie religii wśród dzieci i młodzieży kontynuował w Winnicy dokąd trafił w 1902 r. To właśnie winnicka parafia pw. Matki Boskiej Anielskiej (odebranej zakonowi kapucynów kilka lat wcześniej) stała się miejscem jego duszpasterskiej działalności na kolejne 28 lat życia. W 1913 r. został proboszczem i jednocześnie dziekanem winnickim. Jako pasterzowi tamtejszej wspólnoty przypadło mu w udziale przeprowadzić ją przez zawieruchę I wojny światowej, bolszewickiej rewolucji i niespokojnych powojennych czasów, gdy ważyły się losy Polski i Ukrainy, i wzmagał sowiecki terror.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Katynia

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję