Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto policji

Święto policji oficjalnie przypada 24 lipca. To data nieprzypadkowa. 24 lipca 1919 r. powołana została Polska Policja Państwowa. Niemniej jednak lokalne święta garnizonowe obchodzone są zwykle wcześniej. Tak też było w przypadku garnizonu sosnowieckiego. W Sosnowcu policjanci świętowali 8 lipca. Podczas uroczystości, jak każe tradycja, miało miejsce wręczenie odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie i stanowiska służbowe

Uroczystości odbyły się w Teatrze Zagłębia, sąsiadującym z Miejską Komendą Policji. W gronie rodzin i bliskich, 177 policjantów świętowało awans na kolejny stopień policyjny. Gościem honorowym był zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego policji nadinsp. Krzysztofa Jarosza - mł. insp. Roman Rabsztyn. Podziękował on policjantom i pracownikom cywilnym komendy za trud wkładany w służbę każdego dnia. Podziękował także ich rodzinom i bliskim za wsparcie. Przypomniał, że sosnowiecki garnizon jest jednym z większych w województwie śląskim, osiągającym dobre wyniki w pracy. Podkreślił, że najważniejszym miernikiem pracy policjanta jest zadowolenie mieszkańców. I tej akceptacji i zadowolenia z służby życzył sosnowieckim stróżom prawa.

Jako że praca w policji jest służbą społeczną, na uroczystości nie zabrakło gości. Wśród nich znaleźli się: parlamentarzyści - Ewa Malik, Waldemar Andzel, Jarosław Pięta; przedstawiciele władz miasta z prezydentem Kazimierzem Górskim i przewodniczącym Rady Miasta Mateuszem Rykałą, a także przedstawiciele zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Katowicach; obecni byli szef sosnowieckiej prokuratury Sosnowiec-Południe, przedstawiciele straży pożarnej oraz duszpasterz sosnowieckich policjantów ks. dr Mariusz Karaś.

Reklama

Jak powiedział M. Rykała, samorządowcy z Sosnowca murem stoją za policją i jak tylko mogą, starają się ją wspomagać. - Już niedługo będziemy mieli wyremontowany Komisariat nr 1, którym będziemy mogli się chwalić nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Ale to nie koniec. Jeśli tylko sytuacja finansowa miasta pozwoli, będą kolejne inwestycje wspomagające pracę policjantów - zapewnił Rykała.

Jeśli chodzi o awanse, to w sosnowieckiej policji w korpusie oficerów starszych awansowano 2 policjantów. W korpusie oficerów młodszych awanse otrzymało 5 policjantów. Korpus aspirantów powiększył się o 6 policjantów, a wewnątrz tego korpusu awanse otrzymało 54 policjantów. Korpus podoficerów zwiększył się o 18 policjantów, a wewnątrz tego korpusu awansowało 35 policjantów. W korpusie szeregowych służbowe awanse otrzymało 57 policjantów.

Na koniec uroczystej akademii policjanci i goście usłyszeli słowa sosnowieckiego komendanta, mł. insp. Andrzeja Poprawy. Komendant wyraził uznanie za trud policjantów, jaki wkładają w wykonywanie codziennych obowiązków. Podkreślił, że był to trudny rok pod względem organizacyjnym, ale już widać efekty reorganizacji jednostki, co przedkłada się na jej efektywność.

Reklama

Aktualnie sosnowiecka policja, obok standardowych zadań prowadzi akcję „Bezpieczne wakacje 2013”, której celem jest ochrona i edukacja dzieci i starszych. Nieustannie prowadzone są akcje w ruchu drogowym, np. „Pasy”, zwracające uwagę na jazdę bez zapiętych pasów. Przez cały rok policjanci spotykają się z dziećmi i młodzieżą szkół sosnowieckich w ramach akcji „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Nieustannie jest też prowadzona akcja „Trzeźwość”, podczas której policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców. Jeśli chodzi o statystyki, to wykrywalność przestępstw jest z roku na rok większa. Niepokojące jest, że liczba przestępstw wzrasta, ale wysoka ich wykrywalność niejednokrotnie odstrasza ewentualnych sprawców przestępstw.

Jeśli ktoś chciałby pracować w policji, to śląski komendant wojewódzki informuje, że w 2013 r. realizowane będą przyjęcia kandydatów do służby w komendzie wojewódzkiej policji w Katowicach oraz w oddziale prewencji policji w Katowicach i samodzielnych pododdziałach prewencji policji w Bielsku-Białej i Częstochowie. Służbę w policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej. Terminy i limity przyjęć kandydatów do służby w policji w 2013 r. zostały przez Komendanta Głównego Policji określone dla województwa śląskiego następująco: do 20 sierpnia zostanie przyjętych 55 osób, do 17 września - 68 osób, do 15 października - 65 osób, a do 19 listopada - 72 osoby. Informacje o postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w policji można znaleźć na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach: www.slaska.policja.gov.pl i Komendy Głównej Policji: www.policja.pl. Można także starać się o pracę w Korpusie Służby Cywilnej.

2013-07-17 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Centrum sprawiedliwości

Niedziela sosnowiecka 24/2018, str. II

[ TEMATY ]

policja

budowa

Archiwum KMP w Sosnowcu

Uroczyste rozpoczęcie inwestycji

Uroczyste rozpoczęcie inwestycji

Przez moment Sosnowiec był jednym z najbezpieczniejszych miast w kraju. Wszystko za sprawą uroczystej inauguracji i poświęcenia placu budowy nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu przy ul. Janowskiego

W uroczystościach, które odbyły się 28 maja, wzięli udział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk i komendant wojewódzki policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński. Nie zabrakło oczywiście posłów i senatorów z Ziemi Zagłębiowskiej. Byli obecni wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz komendant miejski policji w Sosnowcu insp. Dominik Łączyk. Przy poświęceniu nie mogło zabraknąć pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję