Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto policji

Święto policji oficjalnie przypada 24 lipca. To data nieprzypadkowa. 24 lipca 1919 r. powołana została Polska Policja Państwowa. Niemniej jednak lokalne święta garnizonowe obchodzone są zwykle wcześniej. Tak też było w przypadku garnizonu sosnowieckiego. W Sosnowcu policjanci świętowali 8 lipca. Podczas uroczystości, jak każe tradycja, miało miejsce wręczenie odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie i stanowiska służbowe

Uroczystości odbyły się w Teatrze Zagłębia, sąsiadującym z Miejską Komendą Policji. W gronie rodzin i bliskich, 177 policjantów świętowało awans na kolejny stopień policyjny. Gościem honorowym był zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego policji nadinsp. Krzysztofa Jarosza - mł. insp. Roman Rabsztyn. Podziękował on policjantom i pracownikom cywilnym komendy za trud wkładany w służbę każdego dnia. Podziękował także ich rodzinom i bliskim za wsparcie. Przypomniał, że sosnowiecki garnizon jest jednym z większych w województwie śląskim, osiągającym dobre wyniki w pracy. Podkreślił, że najważniejszym miernikiem pracy policjanta jest zadowolenie mieszkańców. I tej akceptacji i zadowolenia z służby życzył sosnowieckim stróżom prawa.

Jako że praca w policji jest służbą społeczną, na uroczystości nie zabrakło gości. Wśród nich znaleźli się: parlamentarzyści - Ewa Malik, Waldemar Andzel, Jarosław Pięta; przedstawiciele władz miasta z prezydentem Kazimierzem Górskim i przewodniczącym Rady Miasta Mateuszem Rykałą, a także przedstawiciele zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Katowicach; obecni byli szef sosnowieckiej prokuratury Sosnowiec-Południe, przedstawiciele straży pożarnej oraz duszpasterz sosnowieckich policjantów ks. dr Mariusz Karaś.

Jak powiedział M. Rykała, samorządowcy z Sosnowca murem stoją za policją i jak tylko mogą, starają się ją wspomagać. - Już niedługo będziemy mieli wyremontowany Komisariat nr 1, którym będziemy mogli się chwalić nie tylko w regionie, ale i w całym kraju. Ale to nie koniec. Jeśli tylko sytuacja finansowa miasta pozwoli, będą kolejne inwestycje wspomagające pracę policjantów - zapewnił Rykała.

Jeśli chodzi o awanse, to w sosnowieckiej policji w korpusie oficerów starszych awansowano 2 policjantów. W korpusie oficerów młodszych awanse otrzymało 5 policjantów. Korpus aspirantów powiększył się o 6 policjantów, a wewnątrz tego korpusu awanse otrzymało 54 policjantów. Korpus podoficerów zwiększył się o 18 policjantów, a wewnątrz tego korpusu awansowało 35 policjantów. W korpusie szeregowych służbowe awanse otrzymało 57 policjantów.

Reklama

Na koniec uroczystej akademii policjanci i goście usłyszeli słowa sosnowieckiego komendanta, mł. insp. Andrzeja Poprawy. Komendant wyraził uznanie za trud policjantów, jaki wkładają w wykonywanie codziennych obowiązków. Podkreślił, że był to trudny rok pod względem organizacyjnym, ale już widać efekty reorganizacji jednostki, co przedkłada się na jej efektywność.

Aktualnie sosnowiecka policja, obok standardowych zadań prowadzi akcję „Bezpieczne wakacje 2013”, której celem jest ochrona i edukacja dzieci i starszych. Nieustannie prowadzone są akcje w ruchu drogowym, np. „Pasy”, zwracające uwagę na jazdę bez zapiętych pasów. Przez cały rok policjanci spotykają się z dziećmi i młodzieżą szkół sosnowieckich w ramach akcji „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Nieustannie jest też prowadzona akcja „Trzeźwość”, podczas której policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców. Jeśli chodzi o statystyki, to wykrywalność przestępstw jest z roku na rok większa. Niepokojące jest, że liczba przestępstw wzrasta, ale wysoka ich wykrywalność niejednokrotnie odstrasza ewentualnych sprawców przestępstw.

Jeśli ktoś chciałby pracować w policji, to śląski komendant wojewódzki informuje, że w 2013 r. realizowane będą przyjęcia kandydatów do służby w komendzie wojewódzkiej policji w Katowicach oraz w oddziale prewencji policji w Katowicach i samodzielnych pododdziałach prewencji policji w Bielsku-Białej i Częstochowie. Służbę w policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej. Terminy i limity przyjęć kandydatów do służby w policji w 2013 r. zostały przez Komendanta Głównego Policji określone dla województwa śląskiego następująco: do 20 sierpnia zostanie przyjętych 55 osób, do 17 września - 68 osób, do 15 października - 65 osób, a do 19 listopada - 72 osoby. Informacje o postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w policji można znaleźć na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach: www.slaska.policja.gov.pl i Komendy Głównej Policji: www.policja.pl. Można także starać się o pracę w Korpusie Służby Cywilnej.

2013-07-17 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indie: policja torturowała chrześcijan ze skutkiem śmiertelnym

[ TEMATY ]

śmierć

policja

Indie

Dwóch chrześcijan, ojciec i syn, zginęli w areszcie policyjnym. Federalne śledztwo wykazało, że śmierć ponieśli w wyniku tortur dokonanych przez funkcjonariuszy policji.

Centralne Biuro Śledcze (CBI) w Indiach dostarczyło dowody do Sądu Najwyższego w sprawie śmierci dwóch chrześcijan w areszcie policyjnym w stanie Tamil Nadu. Śmierć aresztantów nastąpiła z powodu fizycznego znęcania się podczas przesłuchania.

CZYTAJ DALEJ

Anioły księdza Dolindo

2022-10-06 07:00

[ TEMATY ]

o. Dolindo

Aleksandra Zapotoczny

Ks. Dolindo Ruotolo – neapolitańskiego kapłana, który przykazał pukać w swój grób trzykrotnie, by otrzymać potrzebne łaski, nie trzeba przedstawiać. Jego modlitwa: „Jezu Ty się tym zajmij” w ekspresowym tempie „rozeszła” się po całej Polsce, a „Niedziela” na bieżąco informuje czytelników o najnowszych wiadomościach napływających prosto z Neapolu… Dzisiaj 6 października mija 140. rocznica jego urodzin, którą w Neapolu uczczono trzydniowym Triduum, a pamięć o neapolitańskim kapłanie podtrzymuje trzecie już z kolei pokolenie jego wychowanków, zrzeszone w Stowarzyszeniu o nazwie Aniołowie ks. Dolindo.

Aniołowie ks. Dolindo swoją siedzibę mają dosłownie kilka kroków od kościoła Św. Józefa i Matki Bożej z Lourdes w Neapolu, w którym znajduje się grób ks. Ruotolo. Pomysłodawcą zrzeszenia i prezesem jest Pasquale de Gennaro, rocznik ’89, który znając ks. Dolidno z opowieści swoich rodziców i dziadków, postanowił przenieść jego pamięć w przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Ostrawie - Świątek w półfinale

2022-10-07 19:22

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/Tomasz Wiktor

Iga Świątek po zwycięstwie nad Amerykanką Catherine McNally

Iga Świątek po zwycięstwie nad Amerykanką Catherine McNally

Iga Świątek wygrała z Amerykanką Catherine McNally 6:4, 6:4 w ćwierćfinale turnieju WTA 500 w Ostrawie. O finał polska tenisistka zagra ze zwyciężczynią starcia pomiędzy Czeszką Terezą Martincovą i Rosjanką Jekatieriną Aleksandrową.

To był pierwszy pojedynek tych tenisistek w seniorskiej karierze. Jako juniorki wygrały razem debla podczas French Open w 2018 roku. W singlu tej samej imprezy Świątek przegrała z McNally w półfinale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję