Reklama

Niedziela Wrocławska

"Na was zawsze można polegać i liczyć" - 35 lat Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

W drugim dniu świętowania 35-lecia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej odbywa się spotkanie wolontariuszy Caritas, którzy najczęściej zjednoczeni są w Parafialnych Zespołach Caritas, Szkolnych Kołach Caritas oraz pełnią ważną rolę wolontariuszy. Wspólne świętowanie rozpoczęło się w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego.

2024-11-16 11:46

ks. Łukasz Romańczuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

16 października przypada rocznica poświęcenia katedry św. Jana Chrzciciela i do tego wydarzenia odniósł się we wstępie do liturgii ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry. - Kościół katedralny ze względu na powagę swej budowli jest znakiem owej duchowej świątyni, która wznosi się w głębi dusz i jaśnieje wspaniałością łaski Bożej zgodnie ze słowami św. Pawła. my jesteśmy świątynią Boga Żywego. jest wyrazistym obrazem chrystusowego Kościoła, który na całym świecie modli się i składa dziękczynienie. Jest wyobrażeniem mistycznego ciała Chrystusa, którego członki zespala więź miłości i ożywia obfitość niebieskich darów. Przy różnych nadarzających się okazjach należy

wiernym w wpajać umiłowanie i szacunek do kościoła katedralnego. Pomaga w tym coroczny obchód jego poświęcenia oraz pielgrzymki archidiecezjan nawiedzających katedrę - mówił ks. Cembrowicz, przywołując kontekst historyczny: - Fundacja tego miejsca to rok 1000, kiedy Bolesław Chrobry zdecydował, że tutaj będzie wybudowana katedra wrocławska. Dzisiaj jest szczególny dzień, bo przeżywamy 35-lecie istnienia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej - zaznaczył proboszcz katedry, witając wszystkie delegacje Caritas z parafii archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Homilię wygłosił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. - Matka Kościołów Archidiecezji Wrocławskiej wypełniona jest gorącymi sercami, bijącymi miłością miłosierną - Caritas. Przez kolejne wieki historii ta przepiękna świątynia była świadkiem wielu wydarzeń religijnych historycznych. Wydarzeń smutnych i radosnych. Dom Boży zniszczony pod koniec II wojny światowej, w heroicznym trudzie został odbudowany. W 1951 roku został poświęcony przez bł. kard Stefana Wyszyńskiego, który w tym miejscu skierował do nas prorocze słowa: “Nasze współczesne prawa wymagania, i nadzieje wiążą się ściśle z dziejową przeszłością narodu tysiąclecia. W tym poczuciu należnej czci, stajemy dziś tutaj, pośrodku katedry piastowskiej patrząc pogodnie i ufnie przez wieki przeżyte ku przyszłości, której pragniemy lepszej, innej, błogosławionej, pełnej pokoju i sprawiedliwości. Nie lękamy się przemian, uważamy je za konieczne - cytował ks. Amrogowicz.

W nawiązaniu do rocznicy powstania Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, kapłan rzekł:- Dziś żyjemy już w innej Polsce, niepodległej, a nasza obecność jest spełnieniem wypowiedzianych 73 lata temu słów. Zawsze dobra nowina będzie służyła pokoleniom, które idą za Chrystusem, Ojcem przyszłego wieku.

W dalszej części dyrektor Caritas AW złożył słowa podziękowania metropolicie wrocławskiemu za jego pasterską troskę, obecność i wrażliwość. Kapłan zacytował słowa abp. Kupnego z pamiątkowej publikacji upamiętniające to wydarzenie: “W tym szczególnym roku, kiedy Caritas AW obchodzi 35-lecie swojej działalności, z radością i wdzięcznością patrzymy wstecz na lata pełne poświęcenia, miłości i trosko o najbardziej potrzebujących. Tytuł jubileuszowej publikacji: “Jesteśmy darem Boga” zaczerpnięty został z orędzia papieża Franciszka do dzieci, co stanowi głęboką inspirację dla Caritas AW. Papież Franciszek podkreśla, że każdy z nas jest darem Boga, co oznacza, że mam niezwykłą wartość i znaczenie w oczach Stwórcy. Ta myśl stanowi fundament chrześcijańskiej nauki i pogodności człowieka, jego powołania do miłości i służby. Caritas jako organizacja charytatywna Katolickiego Kościoła, ma za zadanie wcielać w życie te wartości, pomagając najbardziej potrzebującym i wykluczonym.”

Reklama

Podziękowania padły także w stronę proboszczów i wikariuszy zajmujących się posługą w Parafialnych Zespołach Caritas. Nie zabrakło także słów wdzięczności pod adresem wolontariuszy PZC, którzy aktywnie działali w czasie pandemii COVID-19. - Dziękuję, że nie straciliście ducha Caritas i okazaliście wyraz chrześcijańskiej miłości, miłości, którą otoczyliście uchodźców wojennych z Ukrainy. Stanęliście z odwagą wobec żywioły wrześniowej powodzi i ramię w ramię dźwigając brzemiona doświadczonych tym żywiołem, nieśliście im wsparcie. Na was zawsze można polegać i liczyć - mówił ks. Amrogowicz, dodając:- W oczach każdego potrzebującego spotykacie wzrok naszego Pana i Zbawiciela, który nas naucza, “cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”.

Ks. Dariusz Amrogowicz przypomniał, że każdego tygodnia odprawia Eucharystię za Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, abp. Józefa Kupnego, wolontariuszy, proboszczów, wikariuszy i dobrodziejów - o Boże błogosławieństwo.

Podczas homilii było także do roku jubileuszowego 2025 - Nie zabraknie w nim i także naszej obecności. Caritas będzie nadal służyła bliźnim wcielając w życie nauczanie Chrystusa o miłości, nadziei i solidarności - zaznaczył kaznodzieja.

Reklama

Po Komunii świętej rozdane zostały wyróżnienia dla osób zaangażowanych w różne działania Caritas. - Po komunii świętej rozdane zostały wyróżnienia dla wolontariuszy PSC zaangażowanych w różne działania Caritas. - Dziękujemy za otwartość i gotowość do służby Panu Bogu względem cierpiących członków Kościoła. Życzymy, aby wasza praca dla dobra bliźnich przyniosła obfite owoce świętości członkom zespołu oraz tym, którym służycie - cytował słowa z listu gratulacyjnego od abp. Józefa Kupnego dla PZC.Otrzymały je PZC z: parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie; Miłosierdzia Bozego w Brzegu; Podwyższenia Krzyża Św. w Brzegu, św. Mikołaja w Brzegu, NMP Różańcowej w Kiełczowie, Wniebowzięcia NMP w Lewinie Brzeskim, św. andrzeja Boboli w Miliczu; NSPJ w Obornikach Śląskich; św. Jana Apostoła w Oleśnicy, Niepokalanego Poczęcia NMP w Siechnicach; św. Bartłomieja i św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy oraz wrocławskiej parafie: św. Jana Chrzciciela, NMP Królowej Polski [Klecina]; Opieki św. Józefa [Ołbin]; Wniebowzięcia NMP [Ołtaszyn]; Macierzyństwa NMP [Pilczyce]l św. Maurycego; św. Jadwigi Śląskiej [Świniary], NMP Matki Bożej Miłosierdzia [Kowale]; Maksymiliana M. Kolbego [Gądów]; Miłosierdzia Bożego [Gądów]

Na zakończenie słowa podziękowania skierował abp Józef Kupny. - Jaka byłaby nasza wiara bez uczynków miłosierdzia? Jakie byłoby naśladowanie Pana Boga, gdybyśmy nie czynili miłosierdzia? Jakie byłoby świadectwo nasze, gdybyśmy nie potrafili się pochylić nad potrzebującymi? Wy dodajecie smaku chrześcijaństwa. Ono wtedy staje się wiarygodne. Jesteście wizytówką chrześcijaństwa poprzez uczynki miłosierdzia i otwarte serce, poprzez pomoc, którą świadczycie. Jesteście bardzo potrzebni nie tylko tym, którym pomagacie, ale jesteście potrzebni parafii, diecezji, Kościołowi - zaznaczył metropolita wrocławski, nawiązując do posługi miłosierdzia w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, a także dawania świadectwa w tamtych czasach poprzez oddanie swojego życia za Chrystusa. - Dzisiaj tego nie musimy robić, a gdy Kościół mówi o dawaniu świadectwa, to mówi o takim przyciąganiu Chrystusa poprzez miłość i dobroć, która przyciąga do nas i czyni nas wiarygodnymi, w tym co mówimy. I zachęcam was, byście dalej dawali świadectwo miłości Boga do człowieka i bliźniego. Za to wam bardzo dziękuje. Niech wam wystarczy sił i otwartości serca na dalszą działalność.

Druga część świętowania odbywać się będzie w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Polak w Watykanie: ochrona dzieci i młodzieży to sprawa wszystkich

Troska o osoby skrzywdzone i ich obecność w systemie ochrony dzieci i młodzieży oraz podzielenie się doświadczeniem mającym na celu ochronę małoletnich jak i osób dorosłych bezbronnych - to jedne z tematów międzynarodowej konferencji nt. ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Europie, na które wskazuje w rozmowie z serwisem Vatican News abp Wojciech Polak, Prymas Polski i Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Konferencja odbywa się w Watykanie w dn. 13-15 listopada.

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich podkreśla, że konferencja w Watykanie jest pokłosiem spotkania przedstawicieli Kościoła z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które miało miejsce w 2021 roku w Warszawie. Abp Wojciech Polak przyznaje, że z tego zrodził się przede wszystkim projekt sieci pomocy na „którą realizujemy w Kościele w Polsce razem z kościołami Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie poprzez wspólne debaty, projekty oraz przez wspólne omawianie kwestii, które są istotne w ochronie dzieci i młodzieży, staramy się wspierać”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk do niepełnosprawnych: sakrament chrztu świętego jest pieczęcią, jak dowód osobisty

2024-11-15 16:34

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Bp Krzysztof Włodarczyk

Chrzest święty

Episkopat News

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Sakrament chrztu świętego jest taką pieczęcią, która - tak jak dowód osobisty - mówi, że każdy jest jedyny, niepowtarzalny, oryginalny i najcudowniejszy w oczach Bożych” - powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, zwracając się do niepełnosprawnych uczniów.

Zespół Szkół nr 31 Specjalnych w Bydgoszczy świętował 55-lecie istnienia, w czasie którego nadano i poświęcono sztandar dla SP nr 23 Specjalnej im. Stefana Balcera (będącej wraz z SSPP nr 2 częścią zespołu). - Szkoła dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych mieści się bardzo blisko tej świątyni, stąd zaczynamy uroczystość od pobłogosławienia tego, co przed nami - powiedział dyrektor Łukasz Piotr Dąbrowski.
CZYTAJ DALEJ

Odkryj pielgrzymkowy szlak Bożego Miłosierdzia!

2024-11-16 13:34

Małgorzata Pabis

    W holu dolnej bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach można zapoznać się z wystawą „Camino Misericordia”.

    Ekspozycja prezentuje najważniejsze miejsca na szlaku miłosierdzia od Krakowa, poprzez Płock, Warszawę, Białystok aż do Wilna.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję