Nieszpory będą też okazją do podziękowania za trzyletnią posługę abp. Adriana Galbasa w archidiecezji katowickiej, który najpierw był koadiutorem, a następnie metropolitą katowickim – przekazał rzecznik archidiecezji ks. Rafał Bogacki.
Abp Galbas, który ma wkrótce zostać metropolitą warszawskim, zapraszając do udziału w nieszporach wyraził nadzieję, że będzie w nich uczestniczyła delegacja każdej z parafii. „Do licznego udziału zapraszam zwłaszcza mieszkańców Katowic i ościennych miast. Zapraszam także członków Parafialnych Rad Duszpasterskich i grup parafialnych. Dobrze, aby w katedrze obecne były poczty sztandarowe z każdej parafii” - napisał w słowie skierowanym do wiernych archidiecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak zaznaczyła katowicka kuria, obchody 100-lecia archidiecezji wpisują się w ogólnokościelny Rok Jubileuszowy, który zgodnie z wielowiekową tradycją ogłaszany jest w Kościele powszechnym co 25 lat. Hasło Roku Świętego 2025 "Pielgrzymi nadziei" nawiązuje do pielgrzymki – istotnego elementu każdego wydarzenia jubileuszowego.
Częścią Roku Jubileuszowego 100-lecia archidiecezji katowickiej będzie właśnie pielgrzymowanie do katedry Chrystusa Króla. W ramach obchodów przewidzianych jest wiele celebracji jubileuszowych wzorowanych na kalendarzu rzymskim Roku Świętego. Szczegółowy plan pielgrzymek dostępny jest na stronie archidiecezji katowickiej pod adresem:www.archidiecezjakatowicka.pl
Reklama
W najbliższych dniach zostanie uruchomiony serwis internetowy poświęcony historii archidiecezji katowickiej (https://katowicka1925.pl). Znajdą się w nim materiały poświęcone ważnym wydarzeniom, życiorysy świętych i błogosławionych, a także postaci, które miały wpływ na kształt Kościoła na Górnym Śląsku. Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach w ramach obchodów przygotowuje album, zatytułowany „100 pereł na 100-lecie archidiecezji katowickiej”. W najbliższym czasie ukaże się także nowe opracowanie historii archidiecezji autorstwa ks. prof. Jerzego Myszora.
Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Adam Wodarczyk, który jest odpowiedzialny za organizację obchodów, mówił we wrześniu, że celem jubileuszu powinno stać się „podsycanie nadziei we wspólnocie wiernych”. Do istotnych elementów jubileuszu zaliczył m.in. pielgrzymki parafii i dekanatów do katedry Chrystusa Króla, a także pielgrzymki do Rzymu i sanktuariów. Zwrócił uwagę na dziękczynienie, nawrócenie, pokutę jako istotne postawy, które związane są z przeżywaniem jubileuszu. Przypomniał także o wskazaniach papieża Franciszka, który w ramach przygotowań do Roku Świętego zachęcił do odkrycia sensu powszechnego braterstwa, a także wysiłku na rzecz budowania Kościoła bardziej synodalnego i misyjnego.
Do roku 1922 Górny Śląsk znajdował się w strukturach kościelnych diecezji wrocławskiej. Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., w wyniku trzech powstań śląskich i plebiscytu, w czerwcu i lipcu 1922 roku część Górnego Śląska została przyłączona do Polski. Stolica Apostolska 7 listopada 1922 roku powołała administraturę apostolską polskiego Śląska. Diecezja katowicka została utworzona trzy lata później, 28 października 1925 roku, na mocy bulli papieża Piusa XI "Vixdum Poloniae unitas". Nowa jednostka administracji kościelnej włączona została w struktury metropolii krakowskiej. W czerwcu 1927 r. rozpoczęła się budowa katedry Chrystusa Króla w Katowicach oraz kurii diecezjalnej.
kon/ agz/