Jasnogórskie Dni Skupienia mają na celu pogłębienie wiary, ale też i wiedzy o Kościele. Poprowadzi o. Marcin Ciechanowski, znany rekolekcjonista, doktor nauk o komunikacji społecznej i mediach, wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, egzorcysta arch. częstochowskiej.
Temat Jasnogórskich Dni Skupienia poddaje pytanie, jaka jest moja relacja z Jezusem, czy w Kościele jestem, a może bywam, uczniem czy klientem. - Uczeń pochłania każde słowo swojego Mistrza, chce się do Niego upodobnić i o to chodzi Chrystusowi. A klient to jest ten, który płaci i wymaga, ale wtedy dla niego Kościół to jest supermarket, w którym handluje się dobrami duchowymi; klient przychodzi zaspokoić swoją potrzebę, chce aby Kościół mnie dobrze obsłużył, funkcjonariusze w Kościele byli dobrze ubrani, kulturalni, poszli ludziom na rękę znaleźć oprawę religijną dla uroczystości rodzinnych - i to jest właśnie klient. A kimś innym jest uczeń - zauważa zakonnik.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jasnogórskie Dni Skupienia odbywają się od grudniowego Adwentu, poprzez okres Wielkiego Postu i Wielkanocy aż do czerwca. Kolejne edycje zaplanowano: 21-23 marca 2025r., 28-30 marca 2025 r., 30 maja - 01 czerwca 2025r.
Jasnogórskie Dni Skupienia organizowane są w Sanktuarium od 1999 roku. Odbywa się kilka sesji weekendowych. W każdej z nich uczestniczy od kilkudziesięciu do kilkuset osób z całej Polski i z zagranicy.
Reklama
Tomasz Zajdel przyjechał z kolegami z Lubania na jedną z minionych edycji Jasnogórskich Dni Skupienia. Jest mężem, ojcem dwójki dzieci, pracuje w instytucji publicznej, w wolnym czasie trenuje siatkówkę. Namówił go kolega. - Myślę, że w życiu człowieka przychodzi taki czas, kiedy potrzeba pustyni, pobycia sam na sam z Bogiem. A przy okazji człowiek szuka odpowiedzi na pytania, które zadaje Panu Bogu, a w codzienności nie zawsze jest czas na taką spokojną z Nim rozmowę - mówił mężczyzna. Podkreślił, że dzięki wierze, umacnianej relacji z Bogiem „można w tym zepsutym świecie odnaleźć pokój i szczęście”.
Ewa Przetocka z Warszawy o. Marcina Ciechanowskiego poznała na YouTubie, słuchając jego homilii. Gdy dowiedziała się, że paulin prowadzi rekolekcje, namówiła też męża Zbigniewa i przyjechali na Jasną Górę na jedną z edycji „Jasnego Skupienia” o Piśmie św. Zgodnie podkreślali, że takie wspólne rekolekcje pomagają w dojrzewaniu w wierze. Opowiadali, że Jasnogórskie Dni Skupienia były też dla nich cennym doświadczeniem z racji spotkania ze słowem Bożym także dzięki charyzmatycznemu głoszeniu przez o. Marcina. - Pochodzimy z dzielnicy w Warszawie, gdzie mamy duże blokowiska, trzy parafie, które się tam budują i w każdej z nich są mocno zaangażowani kapłani i widać, że tak jak mówią, tak żyją. Głoszą Boga żywego i takie postawy kapłańskie są dla nas dziś ważne i cenne - podkreślali małżonkowie.
W rekolekcjach może uczestniczyć każdy. Spotkania trwają od piątku, od godz. 16.30 do niedzieli do godzin południowych. W programie oprócz Mszy św. są konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest także możliwość spowiedzi w Kaplicy Sakramentu Pokuty i czas na indywidualną modlitwę w Kaplicy Matki Bożej.