Reklama

Niedziela Sandomierska

Ponad 2 tys. pątników z Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę

Ponad 2 tys. pątników wyruszyło 4 sierpnia br. w 31. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. Pielgrzymi idą w czterech kolumnach: sandomierskiej, janowskiej, stalowowolskiej i ostrowieckiej. Jak mówi biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, „codzienne wędrowanie jest okazją do wyrażenia miłości, życzliwości i zatroskania o innych”.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Tomasz Pluta

Oficjalne rozpoczęcie 31. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę, której przyświeca hasło „Z Maryją do Jezusa”, odbyło się w sandomierskiej katedrze. W uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza uczestniczyło prawie 800 pielgrzymów z Sandomierza, Połańca, Staszowa, Koprzywnicy, Klimontowa i Janowa Lubelskiego.

Podczas homilii ordynariusz, zwracając się do pątników, wskazał na wartość trudów, które podejmują pielgrzymi, oraz wartość świadectwa ich wiary.

– Wyruszając na pielgrzymkę czujemy potrzebę duchowego odrodzenia poprzez Słowo Boże, ponoszony trud czy troskę o bliźniego. Codzienne wędrowanie będzie wspaniałą okazją do wyrażenia naszej miłości, życzliwości i zatroskania o innych. Poprzez proste gesty podania wody, podzielenia się posiłkiem czy wsparcia w pielgrzymim trudzie będziemy stawać się ewangelicznymi świadkami - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Przewodnik sandomierskich pątników ks. Rafał Cudziło poinformował, że wspólną intencją jest modlitwa m.in. za nadchodzące Światowe Dni Młodych w Krakowie oraz Diecezjalne Dni Młodych, które odbędą się we wrześniu br. w Sandomierzu.

- Pielgrzymka jako swego rodzaju rekolekcje w drodze ma stać się czasem osobistego przybliżenia się i zjednoczenia z Bogiem poprzez modlitwę i pokutny trud. Jest to czas ożywienia pobożności i kultu maryjnego – podkreślał ks. Rafał Cudziło.

W Stalowej Woli po Mszy św. w bazylice konkatedralnej Matki Bożej Królowej Polski na pątniczą trasę wyruszyło ponad tysiąc pielgrzymów. Jest to najliczniejsza kolumna, idąca w sześciu grupach, której przewodzi ks. Dominik Bucki.

- Przez te dni wspólnego wędrowania wszyscy dla siebie stajemy się duchową rodziną, braćmi i siostrami, troszcząc się wzajemnie o siebie i pomagając sobie nawzajem, i to jest bardzo piękne i budujące – podkreślał ks. Bucki.

W skład dwustuosobowej kolumny ostrowieckiej, zwanej także świętokrzyską, wchodzą dwie grupy, które wyruszyły z parafii św. Michała Archanioła i Matki Bożej Saletyńskiej. Przewodniczy im ks. Rafał Kułaga.

Reklama

Idąca już od dwóch dni kolumna z Janowa Lubelskiego liczy blisko 350 pątników, którym przewodzi ks. Sławomir Machowski.

Pośród pielgrzymów są weterani, a wśród nich pani Halina ze Stróży. - Dziękuję Matce Bożej za to, że mogę od 1979 roku corocznie pielgrzymować na Jasną Górę. Po raz pierwszy poszłam do Częstochowy z najstarszym synem. Zawsze niosłam ze sobą intencje pielgrzymowania oraz prośby i podziękowania tych, którzy mi je powierzali – mówiła pani Halina.

Pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę towarzyszą w wielu parafiach diecezji sandomierskiej pielgrzymi duchowi. Każdego wieczoru będą się gromadzić na wieczornych Apelach Jasnogórskich i będą się z nimi łączyć poprzez modlitwę.

Wszystkie cztery kolumny 12 sierpnia spotkają się przed Częstochową, aby razem wkroczyć do jasnogórskiego sanktuarium i pokłonić się Królowej Polski. Podczas Mszy św. o godz. 10:30 podziękują za pielgrzymi trud i złożą swoje pątnicze intencje.

Historia Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się 5 sierpnia 1984 r., kiedy to po praz pierwszy wyruszyła z sandomierskiej bazyliki katedralnej. Wcześniej pielgrzymowanie z Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego odbywało się w ramach pielgrzymki radomskiej. Pątnicy sandomierscy wychodzili wówczas na pielgrzymi szlak ze Starachowic. Natomiast wierni ze Stalowej Woli pielgrzymowali z pielgrzymką rzeszowską. W latach 80. mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic brali udział w pielgrzymce lubelskiej jako oddzielna grupa „janowska”.

2014-08-04 16:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gimnazjaliści dziękowali na Świętym Krzyżu

Niedziela sandomierska 23/2016, str. 2

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Adam Stachowicz

Występ zespołu „Full Power Spirit”

Występ zespołu „Full Power Spirit”

Diecezjalna Pielgrzymka Gimnazjalistów do sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu odbyła się po raz szósty i powoli wpisuje się na stałe w nurt formacji młodego człowieka. 20 maja, wraz z dyrektorami szkół, nauczycielami i katechetami, przybyło do Sanktuarium według szacunków organizatorów ok. 700 osób. Jak podkreśla ks. Marian Bolesta, diecezjalny duszpasterz Dzieci i Młodzieży: – Uczniowie trzecich klas wspólnie dziękowali Bogu za lata spędzone w gimnazjum i za przyjęty sakrament bierzmowania. Chcieliśmy, aby młodzi ludzie nabywali wewnętrznego pragnienia i przekonania do potrzeby dziękczynienia, a jednocześnie spotykali się między sobą i integrowali się – podkreśla Duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin

2023-01-30 20:09

[ TEMATY ]

wybuch

PAP/Michał Meissner

Katowice, 28.01.2023. Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

Katowice, 28.01.2023. 
Prace na miejscu wybuchu gazu w trzypiętrowej kamienicy w Katowicach-Szopienicach

W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam mieszkała; jego tłem były kwestie finansowe - powiedział PAP biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

Odnosząc się do treści listu wskazującego, że piątkowy wybuch mógł być rozszerzonym samobójstwem skonfliktowanej z parafią rodziny, biskup ocenił, że było to "samobójstwo związane z zabójstwem innych", bo ofiar eksplozji mogło być więcej.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: Andrzej Duda przyznał prezydentowi Łotwy Order Orła Białego

2023-02-01 11:35

[ TEMATY ]

prezydent

PAP/EPA/TOMS KALNINS

Prezydent Andrzej Duda przyznał Order Orła Białego prezydentowi Łotwy Egilsowi Levitsowi; polski przywódca otrzymał od prezydenta Łotwy Order Westharda - poinformowała w środę prezydencka kancelaria. W środę w Rydze odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy.

Polski prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa od wtorku z wizytą na Łotwie. W środę w Rydze Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Levitsem. Według KPRP, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo w regionie, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję