Reklama

Nowa książka o. Gabriela Bartoszewskiego OFMCap

Nazwa pierwszego miejsca uwięzienia prymasa Wyszyńskiego - Rywałd - jest znana, ale jego historia już znacznie mniej. Wiedzę tę przekazuje o. Gabriel Bartoszewski OFMCap w książce „U Pocieszycielki Strapionych w Rywałdzie”. Z dokumentów wynika, że kościół we wsi Rywałd, położonej „mil trzy od Grudziądza”, istniał już w początkach XIV wieku. Nie zachowało się natomiast imię autora czczonej tutaj figury Matki Bożej - legenda mówi, że był to krzyżacki komtur. Świątynia dzieliła burzliwe dzieje tych ziem. Podczas wojen krzyżackich i szwedzkich kościół był kilkakrotnie niszczony, figurę ukrywano. W początkach XVIII wieku, w związku z licznym napływem pielgrzymów, rodzina Czapskich ufundowała nowy, murowany kościół i podjęła starania o sprowadzenie zakonników, którzy służyliby pielgrzymom. Rok 1747 to ważna data - w Rywałdzie osiedlają się Bracia Mniejsi Kapucyni, powstaje klasztor. Kilkadziesiąt lat później, po kolejnych rozbiorach, kapucynów dotykają represje zaborcy, ograniczające swobodę praktyk religijnych, oraz wydany w 1810 r. edykt o kasacie zakonów na terenie zaboru pruskiego; w konsekwencji bracia opuszczają klasztor.

Reklama

Po odzyskaniu niepodległości ruch pielgrzymkowy ożywia się. W okresie okupacji budynek poklasztorny zajmują Niemcy. W styczniu 1947 r., po 120 latach przerwy, do klasztoru wracają kapucyni. 27 września 1953 r. do Rywałdu zostaje potajemnie przywieziony aresztowany przez komunistyczne władze prymas kard. Stefan Wyszyński. Nikt, poza strażnikami, nie ma dostępu do pokoi na pierwszym piętrze klasztoru, gdzie jest więziony. Nieoczekiwany bieg historii sprawia, że 19 lat później - 3 września 1972 r. - były więzień dokonuje aktu koronacji cudownej figury Matki Bożej Rywałdzkiej.

Oparta na obszernej bibliografii książka o. Bartoszewskiego jest jasnym i syntetycznym przekazem historii sanktuarium i łask otrzymanych przez modlących się tutaj wiernych.

Jej uzupełnieniem są dokumentalne zdjęcia. To znakomity przewodnik dla osób pragnących poznać sanktuarium i jego historię oraz zobaczyć - choćby na zdjęciach - celę, w której więziono Prymasa Tysiąclecia.

2013-09-16 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: modlitwa za żołnierzy z okazji Święta Wojsk Lądowych

2021-09-24 11:57

[ TEMATY ]

wojsko

Poznań

bp Józef Guzdek

żołnierze

ordynariat.wp.mil.pl

„Dziś trzeba powtórzyć nawoływanie do stawania w obronie honoru i dobrego imienia polskiego żołnierza, który z narażeniem zdrowia i życia strzeże granic ojczystego domu i służy sprawie pokoju tutaj i poza jego granicami” – mówił abp gen. Józef Guzdek z okazji Święta Wojsk Lądowych w poznańskiej katedrze.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego koncelebrował bp Szymon Stułkowski, poznański biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję