Reklama

Niedziela Częstochowska

Święto plonów w Chorzenicach

W sobotę 31 sierpnia w Chorzenicach obchodzono święto plonów „Chorzenalia 2013”. Za plony dziękowały wspólnie społeczności lokalne z tego terenu, a piękne wieńce dożynkowe dostarczyły m.in. miejscowości: Adamów, Huby, Skrzydlów, Rzerzęczyce, Nieznanice, Witkowice i Chorzenice. Wieńce wykonano, zgodnie z tradycją, przede wszystkim z kłosów i kwiatów, ozdabiając je symbolami religijnymi i patriotycznymi.

Reklama

Polową Mszę św. odprawił ks. Tomasz Dyjan - proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Witkowicach, który również wygłosił kazanie. - Chcemy dziś podziękować Bogu za plony, za wszystko, co nam dał, za to, że dzięki jego hojności mamy chleb, mamy pokarm - mówił kaznodzieja. Przywołał również słowa Jana Kochanowskiego, patrona szkoły w Witkowicach, który pytał: „Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?”. - Odpowiedzią na to pytanie jest nasza modlitwa, najlepiej jak najprostsza, ale taka, która płynie z serca - kontynuował ks. Dyjan. - Modląc się, łączymy się z Panem Bogiem, tak jak każdy liść połączony jest z drzewem, dzięki temu możemy czerpać z ożywczej mocy łask Bożych, tak jak liść czerpie pokarm z pnia i korzeni. Ks. Tomasz mówił również o potrzebie szacunku i dostrzeżenia piękna pracy tych, który trudzą się na roli. Przypomniał postać reymontowskiego bohatera - Boryny, który wychodził w pole i dotykając zboża mówił: „Rośnij, rośnij”. - W naszej Ojczyźnie nie brakuje ziemi, nie brakuje chleba, a jednak młodzi ludzie tak licznie opuszczają Polskę i wyruszają w świat w poszukiwaniu pracy - kontynuował kaznodzieja. - Módlmy się, aby młodzi nie musieli z kraju uciekać, a ci, którzy wyjechali powrócili, bogatsi zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Módlmy się o miłość do Ojczyzny, do polskiej ziemi, o której wolność walczyli nasi pradziadowie, także tutaj, w tym miejscu - podkreślił ks. Dyjan.

Po Mszy św. rozpoczął się program artystyczny zainaugurowany przez uczniów Zespołu Szkół w Witkowicach, którzy pod kierunkiem Małgorzaty Gonery przygotowali montaż poetycki „W kruszynie chleba”. Następnie wystąpił zespół ludowy „Klepisko”. Na estradzie zaprezentowali się także zwycięzcy programu Must Be The Music - Jakub Zaborski i Piotr Szumlas oraz Elena Rutkowska i zespół „Cygańskie Czary”. Głównymi organizatorami trzeciego już święta społeczności lokalnych były: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Chorzenicach.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: siłą „Solidarności” były wiara, patriotyzm i bezinteresowność

[ TEMATY ]

dożynki

abp Sławoj Leszek Głódź

Janusz Gajdamowicz

Metropolita wrocławski przewodniczył Eucharystii w intencji Ojczyzny z okazji obchodów 34. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". W Mszy św. w kościele pw. św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu uczestniczyli związkowcy z Dolnego Śląska oraz tłumy mieszkańców miasta. W homilii hierarcha podkreślił, że siłą „Solidarności” nie była nowoczesna broń, ale wiara, patriotyzm, umiłowanie Ojczyzny i bezinteresowność.

- Nikt wtedy nie pytał jakie odniesie korzyści, co otrzyma w zamian za swoje zaangażowanie, poświęcenie i walkę o wolność. Był wielki entuzjazm, poczucie jedności, wspólnoty i był także głód prawdy – mówił abp Kupny, dodając, że po długim okresie życia w systemie opartym na zakłamaniu ludzie zaczęli odkrywać piękno prawdy: o historii czy nadużyciach władzy posługującej się terrorem wobec przeciwników politycznych.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Jerzego Gawłowskiego

2021-09-28 11:05

[ TEMATY ]

5 pytań do...

pl.wikipedia.org

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Jak bitwa nad Bzurą zrodziła pasję do historii, jak dbać o swoją małą Ojczyznę i co robić, aby młodzież szanowała przeszłość swojego kraju? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Jerzego Gawłowskiego, historyka z zamiłowania, społecznika z wyboru.

Piotr Grzybowski: Kiedy zaczęła się Pańska pasja do historii?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję