Reklama

Niedziela Kielecka

Dożynki diecezjalne w Sarnakach

„Ziemia plony już wydała, Bóg dał nam swe błogosławieństwo” - tymi słowami ks. prał. dr Andrzej Jakubowicz, proboszcz parafii w Sarnakach, rozpoczął powitanie gości obecnych na uroczystości dożynek diecezjalnych 7 września. Mszę św. odprawianą na zewnątrz świątyni celebrował abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, wespół z biskupem drohiczyńskim Antonim Dydyczem

Niedziela podlaska 38/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Artur Płachno

Do niego zwrócili się starostowie dożynek Krystyna i Jan Jaszczukowie z Klimczyc: „Zwyczajem naszych ojców rolnicy z całej diecezji drohiczyńskiej gromadzą się na Eucharystii, aby podziękować Gospodarzowi Wszechświata za plony matki ziemi. Jesteśmy zaszczyceni obecnością abp. Zygmunta - przedstawiciela Ojca Świętego Franciszka i bp. Antoniego - naszego pasterza. Prosimy o pobłogosławienie wieńców dożynkowych jako znaku naszej pracy i naszego poświęcenia, aby były na chwałę Boża i z pożytkiem dla ludzi”. Ksiądz Arcybiskup poświęcił wieńce wyeksponowane wokół kościoła.

Oby nie zabrakło chleba

Homilię wygłosił abp Zimowski. Wiele uwagi poświęcił w niej rolnikom, dziękował za ich pracę i służbę, podkreślał trud, poświęcenie i troskę o to, by na polskich stołach nie zabrakło chleba. „Polski rolnik nie tylko żywi, ale broni chrześcijańskich wartości, stanowi element stałości i trwania” - mówił, przywołując słowa Wincentego Witosa: „Któż siłę państwa ma stanowić? Dla mnie odpowiedź narzucała się sama: świadomi, niezależni, zadowoleni chłopi polscy” i słowa bł. Jana Pawła II: „Niechże rolnictwo polskie wyjdzie z wielokrotnego zagrożenia i przestanie być skazane tylko na walkę o przetrwanie. Niech doznaje wszechstronnej pomocy ze strony państwa”. Uświadamiał znaczenie chleba, mówiąc o potrzebie niesienia pomocy głodnym („w naszym kraju ok. 20% osób żyje na granicy ubóstwa, a ok. 30% dzieci w szkołach jest niedożywionych (…). Każdy z nas może podzielić się z biedniejszym od siebie”) i o szacunku wobec chleba: „Nasze matki, gdy rozpoczynały krojenie nowego bochenka, czyniły nożem znak krzyża, dziękując za każdy bochen chleba”. Na koniec zwrócił się w ciepłych słowach do jubilata bp. Antoniego: „Chcemy Ci podziękować (…) dobry siewco Bożego słowa, gorliwy szafarzu Bożych tajemnic: Bóg Ci zapłać!”.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. starostowie dożynek poprosili o błogosławieństwo ziarna siewnego w wigilię święta Matki Bożej Siewnej oraz chleba, którym wszyscy zebrani dzielili się tuż po końcowym błogosławieństwie pasterskim. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniły chór parafialny z Sarnak pod dyrekcją Janusza Kołtuniaka oraz orkiestra dęta OSP z Łomaz.

Korowód dożynkowy

Potem uformowano orszak dożynkowy. Na czele szedł krzyż, tuż za nim podążały orkiestra dęta, potem długi barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, następnie bryczki konne z gośćmi, za nimi platformy przedstawiające sceny rodzajowe z życia w dawnej wsi oraz stare motocykle i nowoczesny sprzęt rolniczy. Nastąpił przemarsz sprzed kościoła na plac gminny za nadleśnictwem Sarnaki, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

Jeden piękniejszy od drugiego

Tu ogłoszone zostały wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. I chociaż według słów bp. Dydycza wybór nie był łatwy, bo „wieńce jeden piękniejszy od drugiego”, doceniono przede wszystkim pomysłowość i wkład pracy. Nagrodę za I miejsce uzyskała parafia Gnojno i wieś Borsuki, która wieniec wykonała. Na drugim miejscu znalazła się parafia Platerów, a na trzecim parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Wyróżnione zostały wieńce z Ostrożan, Sarnak i Węgrowa z parafii poklasztornej.

Reklama

Przemówienia gości zakończyły oficjalną część uroczystości, na którą licznie przybyli rolnicy i pozostali parafianie sarnaccy, wielu księży i delegacji wieńcowych z całej diecezji drohiczyńskiej, wiceminister rolnictwa, parlamentarzyści, władze samorządowe różnych szczebli, służby mundurowe, reprezentacje instytucji i zakładów pracy, przedstawiciele Podlaskiego Bractwa Kurkowego oraz jeźdźcy z Konnej Straży Ochrony Tradycji i Kultury. Dla wszystkich przygotowano poczęstunek oraz wiele atrakcji. W programie artystycznym wystąpiły zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły pieśni i tańca, zespół sygnalistów myśliwskich, a długo w noc trwała zabawa przy muzyce.

Na uznanie zasługuje zaangażowanie sarnackich parafian w przygotowanie dożynek. Drogi dojazdowe do Sarnak były udekorowane chorągiewkami. Na granicy parafii - w Rzewuszkach i Kózkach mieszkańcy poczęstunkiem witali gości, w wielu miejscach pojawiły się okolicznościowe dekoracje, a instalacje tematyczne na platformach budziły uzasadniony podziw.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: za pracę rolników powinni dziękować przede wszystkim mieszkańcy miast

W tym roku za pracę rolników jeszcze bardziej powinni podziękować mieszkańcy miast; oni przede wszystkim otrzymują dobrodziejstwa pracy rolnika - mówił w niedzielę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, podczas mszy rozpoczynającej Dożynki Prezydenckie.

W eucharystii odbywającej się w kościele seminaryjnym w Warszawie uczestniczył prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W uroczystości wziął także udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Potęga miłości. Niedziela pamięci o ofiarach Majdanka

2021-09-22 15:28

Katarzyna Artymiak

Tradycyjnie w III niedzielę września w lubelskiej parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe, męczennika z Auschwitz, odbyła się „Niedziela Pamięci o Ofiarach Majdanka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję