Reklama

Niedziela Kielecka

Katecheci proszą o modlitwę

Niedziela kielecka 38/2013, str. 3

[ TEMATY ]

katecheza

katecheci

TD

AGNIESZKA DZIARMAGA: - Ilu katechetów rozpoczęło prace w diecezji? Aktualnym problemem jest utrata pracy przez nauczycieli, w jakim stopniu dotyczy to katechetów naszej diecezji?

KS. DR KAROL ZEGAN: - W roku szkolnym 2013/2014 w diecezji kieleckiej rozpoczęło pracę 742 katechetów, w tym 388 to katecheci świeccy, 297 to księża i 57 sióstr zakonnych. Jak wiadomo, zarówno niż demograficzny, jak również inne rozwiązania w edukacji spowodowały, że wielu nauczycieli utraciło pracę. Jeżeli chodzi o katechetów, to problem utraty pracy nie dotknął szerszej grupy uczących religii, natomiast wielu nauczycieli religii będzie miało zmniejszą ilość godzin pracy, co spowoduje utratę dotychczasowych świadczeń. Inną kwestią jest powstawanie szkół na zasadzie stowarzyszeń, gdzie również warunki zatrudniania są często niekorzystne.

Reklama

- Z jakich podręczników korzystają katecheci?

- Katecheci w diecezji kieleckiej korzystają z programu nauczania, jak i z podręczników opracowanych przez Wydawnictwo „Jedność”. Na wszystkich poziomach nauczania rozpoczęliśmy sukcesywne wdrażanie nowej podstawy programowej z religii, stąd w szkołach podstawowych w klasach pierwszej, drugiej, czwartej i piątej korzystamy z nowych programów i nowych podręczników. Nowe podręczniki weszły również do klas pierwszych gimnazjum oraz pierwszej i drugiej szkół ponadgimnazjalnych.

- Jak wygląda przygotowanie do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania w roku 2013/2014?

- Jeżeli chodzi o pewne ważne wskazówki odnośnie do katechezy szkolnej, to Komisja Wychowania Katolickiego zwróciła uwagę, że szkolona katecheza wraz z katechezą parafialną przygotowują do przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej i sakramentu bierzmowania. Jeżeli ktoś nie uczestniczy w lekcjach religii, tym samym nie jest przygotowany do przyjęcia tych sakramentów. Należałoby dodać, że jeżeli ktoś dobrowolnie rezygnuje z lekcji religii i nie pogłębia swojej wiary, to wątpliwe jest też pełnienie przez takie osoby ról świadków do bierzmowania czy rodziców chrzestnych.
Zgodnie z postanowieniem Biskupa Kieleckiego, uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych w ubiegłym roku rozpoczęli trzyletni cykl przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. Tym samym w roku szkolnym 2013/2014 nie będzie ten sakrament udzielany drugoklasistom. Te dzieci przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej w roku 2015, czyli w trzeciej klasie szkoły podstawowej.
Przygotowanie do sakramentu bierzmowania powinno się odbywać w parafiach zamieszkania kandydata i obejmować uczniów klas drugich i trzecich gimnazjum. W ramach tego przygotowania powinny się odbywać cykliczne spotkania w grupach, wymagane jest również systematyczne uczestniczenie w niedzielnej Mszy św. i nabożeństwach związanych z różnymi okresami liturgicznymi.

- Dobry katecheta - to znaczy jaki?

- To bardzo trudne pytanie. Mentalność dzisiejszego świata i człowieka często nie sprzyja temu, co głosi się w imię Chrystusa i Kościoła. Na pewno osobiste świadectwo wiary, autentyczne przekonania religijne są postawą, która powinna cechować każdego katechetę. Osobowość dobrego katechety wyznacza kilka płaszczyzn: płaszczyzna ludzka, pedagogiczna i płaszczyzna wiary. Warto także podkreślić wiele cech osobowych, pożądanych u katechety, np. umiejętność nawiązywania kontaktu, wrażliwość, wyrozumiałość. Konieczny i wskazany jest interesujący sposób prowadzenia lekcji, wiązanie teorii z praktyką, umiejętność przyjmowania postawy przyjacielskiej, budzenie zaufania.
Rok katechetyczny rozpoczęliśmy Eucharystią pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana i bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. katecheci wysłuchali wykładu ks. prof. dr. Piotra Kieniewicza pt.: „Moralne aspekty leczenia niepłodności”. Dziękujemy księżom biskupom za wspólną modlitwę, jak również o tę modlitwę w intencji katechetów i katechezy prosimy wszystkich diecezjan.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy rok katechetyczny

Niedziela lubelska 37/2016, str. 1

[ TEMATY ]

konferencja

katecheci

Grzegorz Jacek Pelica

U progu nowego roku szkolnego katecheci z archidiecezji lubelskiej zgromadzili się w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie na dorocznej konferencji metodycznej. Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, podczas której nauczyciele religii złożyli akt zawierzenia Maryi Gwieździe Nowej Ewangelizacji. Po Eucharystii Metropolita Lubelski naszkicował główne cele posługi pastoralnej i katechetycznej, która jest „oddawaniem głosu Jezusowi i prowadzeniem do Niego”. Pasterz przypomniał o nadchodzącym jubileuszu stulecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uroczystościach maryjnych i stuleciu objawień fatimskich oraz zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz dolnośląskiego rzemiosła

2021-09-27 09:32

Marek Zygmunt

W katedrze wrocławskiej oraz w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego obchodzono 75. rocznicę działalności rzemiosła dolnośląskiego. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął ks. abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski. 

Na Eucharystii obecni byli m.in. ks. dr Adam Łuźniak, wikariusz generalny, ks. Krzysztof Rusiecki, krajowy duszpasterz rzemiosła, ks. Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej, ks. Jerzy Babiak, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich. Mszy św. przewodniczył ks. prof. Andrzej Tomko. Wśród uczestników uroczystości byli m.in. wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, wicemarszałek naszego województwa Marcin Krzyżanowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, reprezentanci instytucji, organizacji i stowarzyszeń współpracujących z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję