Reklama

Niedziela Lubelska

Polskie drogi nowej ewangelizacji

Duszpasterskie Wykłady Akademickie organizowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski odbyły się już po raz 72. Tym razem kapłani i katecheci archidiecezji lubelskiej podjęli refleksję nad drogami nowej ewangelizacji

Zadaniem dwudniowego spotkania, przygotowanego przez Specjalizację Teologii Praktycznej KUL oraz Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie, było wskazanie sposobów skutecznego głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Jak podkreślał ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, specyfika a zarazem sukces trwających od ponad siedemdziesięciu lat wykładów polega na łączeniu naukowej wizji z żywym i bezpośrednim doświadczeniem duszpasterskim.

Głoszenie Dobrej Nowiny

Otwierając spotkanie, któremu towarzyszyło hasło: „Polskie drogi nowej ewangelizacji”, abp Stanisław Budzik podkreślał, że nowa ewangelizacja to wyjście Kościoła ku tym ludziom, którzy zatracili swoją chrześcijańską tożsamość. - Kościół musi szukać tych osób tam, gdzie się obecnie znajdują. Wymaga to poszukiwania nowego języka i metod, którym będą głoszone „stare”, niezmienne zasady i prawdy wiary - mówił Metropolita Lubelski i Wielki Kanclerz KUL. Jego zdaniem szczególną troską należy otoczyć młodzież, która w wielu przypadkach traktuje przyjęcie sakramentu bierzmowania jako okazję do „pożegnania z Kościołem”. Polem nowej ewangelizacji mają stać się także rodzinne spotkania połączone z celebracją sakramentów (chrzciny, śluby) czy pogrzebów. - To wyjątkowa okazja do przepowiadania Ewangelii tym, którzy przeżywają trudności w wierze bądź odeszli od Kościoła - mówił Pasterz. Wskazując na nowe zadania, abp Stanisław Budzik zwrócił uwagę na potrzebę nowej ewangelizacji na płaszczyźnie kultury, która podąża za trendami przeciwnymi bądź obojętnymi myśli chrześcijańskiej. Wspólnym mianownikiem podejmowanych działań ma być przejście od defensywy do głoszenia radosnej nowiny. - Mamy czym dzielić się z innymi. Otwórzmy się szeroko na poszukiwanie człowieka, który jest ciągle głodny prawdy i miłości - apelował Ksiądz Arcybiskup.

Reklama

Wprowadzając zgromadzonych w treść obrad, ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, przypomniał, że sprawy nowej ewangelizacji były przedmiotem troski profesora i patrona uczelni bł. Jan Paweł II, który już podczas I Pielgrzymki do Ojczyzny mówił o potrzebie nowej ewangelizacji. Wyjaśniając główny temat podejmowanych rozważań, Ksiądz Rektor podkreślał, że nowa ewangelizacja, zakorzeniona w soborowej odnowie, jest skierowana szczególnie do tych, którzy oddalili się od Kościoła w krajach od dawna chrześcijańskich. Zachęcał do refleksji nad tym, co robić, aby polscy katolicy traktowali swą wiarę nie tylko jako zbiór trudnych wymagań moralnych, ale przede wszystkim jako głęboką i osobistą relację z Jezusem Chrystusem. - Trwający Rok Wiary jest okazją do pogłębionej refleksji na temat nowej ewangelizacji. Wiara i jej przeżywanie to rzeczywistości współzależne. Kościół musi codziennie w nowej rzeczywistości zastanawiać się nad formą przekazu orędzia Chrystusa. W dialogu ze współczesnym światem trzeba docierać do niego nowymi metodami i językiem - podkreślał.

Kościół jest dla wszystkich

W pierwszym wykładzie ks. dr hab. Kazimierz Święs, kierownik katedry socjologii religii w Instytucie Teologii Pastoralnej i Katechetyki KUL, nakreślił specyfikę polskich uwarunkowań nowej ewangelizacji. - Siła ewangelicznego orędzia zawsze wiąże się z tym, że w zmieniających się kontekstach kulturowo-społecznych pozostaje ono niezmienne na przekór konformizmu - mówił. Wymieniając negatywne zjawiska sekularyzacji, indywidualizacji, prywatyzacji religii i „nowej duchowości” przeżywanej poza strukturami wspólnoty Kościoła, podkreślał, że stają się one wyznacznikami potrzeby poszukiwania nowych form przekazu wiary. Prelegent wskazał również na znaki nadziei w Kościele i w świecie, wyróżniając spośród nich m.in. przynależność do małych wspólnot, odrodzenie ruchu pielgrzymkowego czy poszukiwania nowych form aktywności religijnej, wpływające na pogłębienie wiary. Jak podkreślał, polska religijność i duszpasterstwo pozostają odmienne od tego, co obserwuje się w procesach przemian zachodzących w społeczeństwach zachodniej Europy.

Drugi z prelegentów ks. prof. Robert Biel skupił uwagę zgromadzonych na współczesnych zagrożeniach wiary i tradycji chrześcijańskiej. - Europa coraz częściej sadza krzyż na ławie oskarżonych, a wokół nas rośnie pokolenie chrześcijan, którzy Boże Narodzenie wolą spędzić na egipskich plażach - mówił. W takiej sytuacji pierwszą potrzebą staje się wypracowanie nowych metod duszpasterskich, które sprawią, że głosiciele Dobrej Nowiny nie staną się sprzedawcami liczydeł w sklepie z najnowszymi technologiami komputerowymi. Wśród palących wyzwań, przed jakimi stoi Kościół, Ksiądz Profesor wymienił kult pieniądza, prywatyzację wiary, erozję chrześcijańskiej kultury świętowania niedzieli oraz brak szacunku dla życia. - Kościół nie jest na wszystko, ale dla wszystkich, nawet tych nie stuprocentowych chrześcijan. Kościół musi docierać do współczesnych Zacheuszów, ukrywających się za kolumną w kościele. Nie sukces, ale wierność prawdzie i Ewangelii powinny być podstawą nowej ewangelizacji realizowanej przez Kościół, który bardziej niż o sukces troszczy się o sukcesję rozumianą jako pokorne kroczenie po śladach Jezusa - podkreślał.

Reklama

W kolejnych prelekcjach ks. prof. Witold Kawecki wyróżnił rolę mediów w życiu i działalności ewangelizacyjnej Kościoła, a dr Monika Przybysz poddała analizie zjawisko public relations w Kościele. - Kościół od zawsze posługiwał się mediami w swojej misji dla przekazu ewangelicznego orędzia. Najgorszą rzeczą, jaka mogłaby przydarzyć się Kościołowi, to nieobecność w mediach - mówił ks. Kawecki. Jego zdaniem, mimo wielu uprzedzeń wobec świata mediów i dziennikarzy, Kościół powinien nauczyć się wykorzystywać media świeckie dla głoszenia Chrystusa. - Nie wolno zamykać się tylko w mediach katolickich czy wnętrzach świątyń - podkreślał. Z kolei dr Monika Przybysz zachęcała duszpasterzy do aktywnej obecności w świecie mediów elektronicznych, a szczególnie w Internecie. - To, co robimy jako Kościół i w Kościele za pośrednictwem mediów, ma prowadzić odbiorcę do osobistego spotkania z Chrystusem. Media nie będą ewangelizowały, ale mogą stać się narzędziem zapraszającym do takiego spotkania - przekonywała.

Kolejny prelegent ks. dr Waldemar Szlachetka przedstawił schemat działania szkół nowej ewangelizacji. Głoszenie Chrystusa, otwartość na charyzmaty i budowanie wspólnot to trzy filary szkół, które kształcą liderów zdolnych poprowadzić ludzi ku Chrystusowi. - Szkoły Nowej Ewangelizacji wysyłają do współczesnego świata sygnał SOS: słowo-obraz-świadectwo. Ten schemat doskonale się sprawdza, bo człowiek wciąż potrzebuje Boga - podkreślał.

W drugim dniu wykładów, połączonych z konferencją metodyczną dla katechetów, ze zgromadzonymi spotkał się m.in. bp Grzegorz Ryś, przewodniczący działającego w ramach Konferencji Episkopatu Polski Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. Swoje rozważania skoncentrował wokół pojęć misji permanentnej oraz nawrócenia pastoralnego. Wszystkie wystąpienia przedłożone w trakcie Duszpasterskich Wykładów Akademickich złożą się na kolejną publikację.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

60 lat dla Boga i ludzi

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Monika Łukaszów

Miesiąc maj, to czas kapłańskich jubileuszy. Jeden z nich, w ostatnich dniach przeżywał emerytowany kapłan diecezji legnickiej ks. Prałat Franciszek Krosman. Ks. Franciszek święcenia prezbiteratu otrzymał w 1955 r. z rąk bp. Antoniego Pawłowskiego. Przez lata kapłańskiej posługi pracował m.in. w Niemczy k. Dzierżoniowa, Kudowie Zdroju, Laskowicach Oławskich oraz Jeleniej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już jutro XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już jutro na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję