Reklama

Niedziela Łódzka

Łodzianie na Jasnej Górze

Ponad 2100 pielgrzymów z Łodzi dotarło 24 sierpnia do sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Przez cztery dni pokonali pieszo ponad 120 km, niosąc w sercach intencje dziękczynne i prośby, które złożyli u stóp Czarnej Madonny

Przed Jasnogórskim Szczytem każdą wchodzącą grupę witał abp Marek Jędraszewski. Pątnicy z uśmiechem ściskali dłoń swojego Pasterza, on zaś pytał o szczegóły przebytej drogi. Każdą z dziewięciu grup, które pielgrzymowały do Częstochowy, powitali także ojcowie paulini, zaś ks. Jacek Tyluś, kierownik 88. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej pogratulował wszystkim dojścia do celu oraz wyjaśnił specyfikę każdej grupy. Podziękował także kapłanom i siostrom zakonnym za wspólną drogę, a wszystkim służbom za ofiarną i często niełatwą pracę. Pielgrzymi przez długi czas leżeli krzyżem na placu sanktuarium, następnie udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie złożyli kwiaty i modlili się.

W godzinach wieczornych pątnicy z archidiecezji łódzkiej uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej przez abp. Marka Jedraszewskiego, abp. Wacława Depo oraz arcybiskupa nominata Konrada Krajewskiego, papieskiego jałmużnika.

Reklama

W przeddzień uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej pielgrzymi wzięli udział w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Z kolei po południu w auli o. Kordeckiego odbyło się spotkanie młodzieży, którego gościem był felietonista „Gościa Niedzielnego” Franciszek Kucharczak.

27 sierpnia rano grupa ponad 200 pątników wyruszyła w drogę powrotną do domu, gdzie po czterech dniach wędrówki była witana przez mieszkańców Łodzi w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej.

- Do udziału w pielgrzymce namówiła mnie przyjaciółka, która już kilkukrotnie szła pieszo na Jasną Górę. Nie było łatwo, myślałam, że nie dojdę, ale czuję się spełniona i radosna, że mimo niedogodności udało mi się dojść na Jasną Górę - mówiła pod Szczytem Jasnogórskim Klaudia z Ozorkowa, która po raz pierwszy pielgrzymowała do Matki Bożej.

Reklama

88. Piesza Pielgrzymka Łódzka zakończyła się Mszą św. sprawowaną przez abp. Marka Jędraszewskiego 31 sierpnia w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Po Eucharystii pątnicy dzielili się radością pielgrzymowania podczas wspólnej agapy.

- Pielgrzymka to nie jest jednorazowe wydarzenie. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca odprawiamy Mszę św. za wszystkich pielgrzymów, w styczniu mamy wspólne spotkanie opłatkowe, zaś przez cały rok zapraszamy do włączenia się do Pielgrzymkowego Koła Różańcowego - zachęca kierownik PPŁ ks. Jacek Tyluś.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: ok. 1 tys. Węgrów przybyło w narodowej pielgrzymce do sanktuarium

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Węgry

fotolia.com

Z modlitwą o ożywienie wiary i umocnienie przyjaźni między narodami na Jasną Górę przybyła piata pielgrzymka Węgrów. Po raz pierwszy zorganizowali oni wspólny przyjazd do Częstochowy w 2011 roku, kiedy to Polsce przekazywali prezydencję w Unii Europejskiej. Modlitwie pielgrzymów dziś przewodniczył Prymas Węgier kard. Péter Erdő.

Podczas Mszy św. celebrowanej w południe w Kaplicy Matki Bożej, kardynał przypomniał historyczne wydarzenie zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem w 1683 roku. Przypisywane jest ono cudownej interwencji Matki Bożej, w ręce której królowie chrześcijańskiej Europy złożyli losy swoich narodów. - Choć wydawało się, że najazd pogan całkowicie zniszczy dziedzictwo wiary ojców, to jednak dzięki wstawiennictwu Maryi udało się je zachować. Także dziś, o ochronę swoich chrześcijańskich korzeni Węgrzy proszą Najświętszą Maryję Pannę – powiedział Prymas Wegier.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję