Reklama

Niedziela Przemyska

Uroczystość poświęcenia nowego kościoła w Lecce

Niedziela przemyska 38/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Kościół

Archiwum parafii

Arcybiskup Józef Michalik przybył do naszej wspólnoty parafialnej 8 września, aby dokonać poświęcenia nowego kościoła. Przez obrzęd poświęcenia świątynia została przekazana na własność Bogu i przeznaczona na wyłączny użytek oddawania Mu chwały przez Jego lud wybrany. Na początku uroczystości prosiliśmy Księdza Arcybiskupa o modlitwę w intencji naszej wspólnoty parafialnej, a przede wszystkim o umocnienie naszej wiary, nadziei i miłości chrześcijańskiej oraz siłę do realizacji kolejnych, czekających nas jeszcze zadań związanych z pracami wykończeniowymi naszej nowej świątyni.

Jako że dotychczasowy kościół był zbyt mały w stosunku do potrzeb parafii, inicjatywa proboszcza ks. Stanisława Kowala spotkała się z pełnym poparciem wiernych i przed pięciu laty, końcem września 2008 r., wspólnota parafialna rozpoczęła działania zmierzające do budowy nowej świątyni. Nie traciliśmy czasu i już pod koniec października 2010 r., nasz rodak bp Mateusz Ustrzycki, emerytowany biskup pomocniczy diecezji Hamilton w Kanadzie, poświęcił plac pod budowę świątyni. Pierwsze prace rozpoczęły się w maju 2011 r. Dokładnie po dwóch latach, 18 maja 2013 r., po raz pierwszy odprawiona tu została Msza św., zaś 6 czerwca wprowadzono do kościoła relikwie bł. ks. Bronisława Markiewicza.

Reklama

Opieka Najświętszego Serca Pana Jezusa nieustannie nam towarzyszyła w dziele budowy nowej świątyni. Nie brakowało nam modlitwy parafian, naszych rodaków, którzy mieszkają dzisiaj poza Lecką i wielu, wielu innych osób. Nasza wspólnota zaciągnęła wobec nich wielki dług wdzięczności i spłacać go będziemy gorącą modlitwą. Była także ofiara i praca nas samych - mieszkańców parafii. Jak wiele jej było, sami dobrze wiemy. Wszystkie bowiem prace budowlane wykonywali nasi parafianie, korzystając z pomocy z okolicznych firm. Praca była organizowana przez rejonowych oraz przez parafianina, Andrzeja Cygana.

Wdzięczność Bogu i ludziom możemy najpełniej okazać poprzez gorliwe uczęszczanie do nowego kościoła! Wypełniona wiernymi świątynia - nie tylko od wielkiego święta, ale na co dzień - niech będzie tego świadectwem.

Ta historyczna chwila poświęcenia kościoła pozostanie na zawsze w naszej pamięci i wzywać nas będzie stale do dziękczynienia Bogu i ludziom. Dziękuję Księdzu Arcybiskupowi za poświęcenie nowej świątyni, za słowo pasterskie do nas skierowane, które ma być drogowskazem dla naszego życia, za Eucharystię sprawowaną w intencji naszej wspólnoty parafialnej. Dziękuję kapłanom i zaproszonym gościom za modlitwę w naszej intencji. Dziękuję moim parafianom za ich wielki trud budowy świątyni, a także za przygotowanie uroczystości poświęcenia. Zapraszam na stronę internetową naszej parafii: www.parafialecka.przemyska.pl.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościelne obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego

[ TEMATY ]

Kościół

Powstanie Styczniowe

ALEKSANDER SOCHACZEWSKI

"Branka" 1863 r.

Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego 22 stycznia w Warszawie będzie centralnym punktem kościelnych obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego - największego zrywu Polaków przeciw zaborcom. Tego dnia uroczystości rozpoczną się o godz. 16 modlitwą ekumeniczną i apelem poległych z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który zapali znicze na mogiłach Powstańców z 1863 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy Kwaterze Powstańców Styczniowych.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję